سرزمین سئو مقالات سایت 15 باور اشتباه درباره تبلیغات گوگل+ یک سوال مهم

15 باور اشتباه درباره تبلیغات گوگل+ یک سوال مهم

15 باور اشتباه درباره تبلیغات گوگل+ یک سوال مهم post thumbnail image


گوگل ادز (Google Ads) تا سال 2018 با نام تجاری گوگل ادوردز (AdWords) به دنیای اینترنت و تبلیغات دیجیتال معرفی شده بود و محبوبیت پیدا کرد.

ابزاری هوشمند، موثر و مفید برای تبلیغات در سراسر اینترنت  به ویژه موتور جستجو و کانال‌های چندگانه گوگل است؛ که هرساله میزان درآمد بالایی را روانه حساب های این غول تکنولوژی می‌کند.

با این حال، به دلایل مختلفی مثل بی تجربگی، نبود دانش کافی و به روز و …، شایعات و باور اشتباه درباره تبلیغات گوگل رایج شده که باعث عدم اعتماد کافی کسب و کارها به این ابزار تبلیغاتی قدرتمند شده است.

اگر شما هم صاحب کسب و کار هستید و می‌خواهید از گوگل ادز برای تبلیغ و رشد آن استفاده کنید. یا قبلا تصمیم داشتید و به دلایلی منصرف شدید؛

در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا در مورد باور های غلط در مورد گوگل ادز با هم صحبت کنیم. شاید یکی از همین اشتباهات، باعث شده تا امروز از فرصت طلایی گوگل ادز استفاده نکنید!

 

یک مرور کوتاه:  گوگل ادز چیست و چگونه کار می‌کند؟

گوگل ادز ابزاری برای تبلیغات در بستر گوگل ( کانال‌های رسمی گوگل ادز) است. این ابزار خودش قابلیت ست کردن کمپین‌های مختلف بنابر نیاز شما و همچنین افزونه‌های گوناگونی برای مدیریت کمپین‌های انتخابی دارد.

شما می‌توانید متناسب با نوع کسب و کارتان یک یا چند مورد از افزونه ها یا کمپین ها را برای تبلیغ محصول و یا خدمات خودتان استفاده کنید.

ایجاد حساب کاربری در گوگل ادز و همچنین نمایش تبلیغات آن رایگان است، اما به ازای هر کلیک روی تبلیغات شما، گوگل از شما هزینه ای مشخص و بر اساس همان سیستم مزایده‌ای و رقابتی در گوگل ادز دریافت می‌کند.

شما برای شارژ حساب و اکانت خودتان باید از یک کارت اعتباری بین‌المللی (Credit card) یا از طریق آژانس های معتبر گوگل پارتنر اقدام کنید.

بد نیست یک سر به مقاله گوگل پارتنر کیست در بلاگ راتین بزنید تا به هر کسی که خودش را گوگل پارتنر می‌داند اعتماد نکنید!

بگذریم؛ هزینه و بودجه مورد نیاز برای تبلیغات در گوگل به کسب و کار شما و رقبایتان بستگی دارد، اما در مجموع برای شما به صرفه است و می‌تواند کسب و رونق و افزایش فروش را به کسب و کار شما بیاورد.

آشنایی با 15 باور اشتباه درباره تبلیغات گوگل

همان‌طور که گفتیم، یک سری باورهای اشتباه درباره تبلیغات گوگل به خصوص در ایران ( به دلیل عدم مراجعه به رفرنس‌های معتبر و و پالیسی های گوگل)، وجود دارد که ممکن است باعث دلسردی شما قبل از تست عملکرد و انتخاب آن به عنوان پلتفرم تبلیغاتی خودتان شود.

برای همین با همکاری تیم ادز راتین نگاهی به مهمترین باورهای غلط در مورد سیستم تبلیغاتی گوگل انداخته ایم؛ تا هم با خیال راحت و چشم باز تصمیم بگیرید و هم به اشتباه در دام این باورهای غلط گرفتار نشوید.

 

1. کاربران روی تبلیغات گوگل ادز کلیک نمی‌کنند

شاید فکر کنید که صرف هزینه و وقت برای تبلیغات گوگل هیچ فایده‌ای ندارد، چون هیچ کاربری روی تبلیغات کلیک نمی‌کند. باید بگوییم که این طرز فکر کاملا اشتباه است.

گوگل فقط در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱۶.۳ میلیارد دلار از همین کلیک بر روی تبلیغات درآمد داشته است.

این پلتفرم همچنین هر سال سوابق درآمد خود را برای عموم به نمایش می‌گذارد. با این اوصاف باید متوجه شده باشید که خیلی از افراد روی تبلیغات کلیک می‌کنند و آنها را می‌بینند.

 

2. تبلیغات گوگل برای صاحبان کسب و کارها گران تمام می‌شوند

کسب و کارهای کوچک معمولا فکر می‌کنند که تبلیغات گوگل به درد آنها نمی‌خورد، چون هزینه زیادی برای آنها به همراه دارد.

در واقعا باید بگوییم که اتفاقا بر عکس است. شما با کمترین بودجه هم می‌توانید از این تبلیغات استفاده کنید. پس گران بودن تبلیغ هم فقط یکی از باورهای اشتباه در مورد تبلیغات گوگل است.

وقتی روی کسب و کار خودتان متمرکز شوید و روش‌های افزایش فروش را پیدا کنید، این بازگشت سرمایه خیلی راحت اتفاق می‌افتد و شما دیگر هیچ نگرانی از بابت هزینه تبلیغات گوگل ادز نخواهید داشت.

3. تبلیغات گوگل بر روی سئو و رتبه بندی اثر منفی می‌گذارد

یکی دیگر از باور های غلط بین کسانی که آشنایی کافی یا تجربه لازم در گوگل ادز را ندارند؛ تاثیر منفی گوگل ادز بر روی سئو است.

بعضی افراد فکر می‌کنند که اگر حساب گوگل ادز داشته باشند بر روی کسب و کار و نمایش تبلیغات آنها تاثیر مثبت دارد و برعکس، اگر حساب گوگل ادز خود را حذف یا غیرفعال کنند، گوگل به‌عنوان تنبیه کسب و کار آنها را به کسی نشان نمی‌دهد.

این باورها کاملا اشتباه هستند و داشتن و یا نداشتن حساب تبلیغاتی گوگل هیچگونه تاثیری بر روی سئو سایت شما و یا کاهش رتبه‌بندی آن ندارد. تنها می‌تواند با افزایش آگاهی از برند شما ورودی به سایت شما را در کنار سئو بهبود ببخشد.
اگر می‌خواهید با کمک سئو به رتبه بالایی در گوگل برسید، مقاللات مربوط به سئو که در سایت منتشر شده می‌تواند به شما کمک کند، یا می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

4. هر چه پیشنهاد هزینه کلیک‌ها بیشتر باشد، تبلیغات شما بیشتر دیده می‌شوند

این تفکر که هرچه هزینه بیشتری را برای کلیک روی تبلیغات خود به گوگل پیشنهاد دهید، تبلیغات شما بیشتر دیده می‌شوند هم کاملا غیرمنطقی است و به عنوان یکی از اشتباهات رایج درباره گوگل ادز شناخته می‌شود.

به جای این موضوع باید روی افزایش کیفیت تبلیغات خود تمرکز داشته باشید. خیلی از کسب و کارها با تبلیغات خیلی ارزان، اما باکیفیت به جایگاه خوبی در رتبه بندی گوگل رسیده‌اند.

5. رقبای من ممکن است روی تبلیغات من کلیک کنند؛ تا بودجه‌ من را تمام کنند

بله ممکن است همین کار را بکنند و روی تبلیغات شما کلیک‌‌های فیک انجام دهند، اما خیالتان راحت!

کلیک‌های آن‌ها از بودجه شما کسر نمی‌شود. پلتفرم تبلیغات گوگل سیستم‌های بسیار قوی نظارتی و بازارهای هوشمند رصد تبلیغات دارد که برای تشخیص کلیک‌های نادرست و فیک طراحی شده‌اند.

این پلتفرم با کمک کوکی‌ها و سایر ابزارها کلیک‌های مخرب رقبا را شناسایی می‌کند و هیچ هزینه‌ای بابت این کلیک‌ها از شما نمی‌گیرد.

اگر هم هزینه را دریافت کند، بعد از شناسایی کلیک‌های تکراری و عمدی هزینه را به شما برمی‌گرداند. حتی اگر هزینه این کلیک ها در ابتدا از شما کسر شود، اما در اصل هزینه نشده و در آینده به اعتبار شما باز خواهد گشت.

(‌مدل جملات جواد خیابانی شد؛‌ هزینه شده اما دراصل هزینه نشده 🙂)

به طور معمول وقتی که رقبیب‌های شما به شکل پنهانی از این دست اقدامات انجام داده و کلیک‌های غیرواقعی درصد بالایی از کلیک‌های واقعی شما را تشکیل می‌دهند، خیلی راحت می‌توانید از نرم‌افزارهای جلوگیری از کلیک فیک مثل ClickCease استفاده کنید و ip‌های مشکوک را ببندید.

حتی اگر رقیب شما به‌صورت حرفه‌ای با کمک ربات کلیک‌های تصادفی انجام دهد، بازهم از چشم گوگل دور نمی‌ماند و در صورت تکرار این موضوع اکانت رقیب را مسدود می‌کند.

6. اکانت گوگل ادز هر کسب و کار نمی‌تواند از یک کلمه کلیدی بیشتر از یکبار استفاده کند

این مورد هم یکی دیگر از باورهای اشتباه در تبلیغات گوگل است. شما می‌توانید به تعداد نامحدود از کلمات کلیدی در هر تبلیغ استفاده کنید، اما خوب باید بدانید که الگوریتم گوگل به گونه‌ای است که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی را تشخیص می‌دهد و ممکن است اثر منفی در تبلیغ شما داشته باشد.

همچنین باید توجه کنید که از یک الگوریتم برای همه کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده نکنید. برای هر کمپین یک چیدمان متفاوت برای کلمات کلیدی داشته باشید.

7. تبلیغات گوگل خیلی سریع نتیجه می‌دهند

شاید فکر کنید که تبلیغات گوگل ادز خیلی سریع نتیجه می‌دهند و شما را به فروش بیشتر می‌رسانند، اما این مورد یکی از باور های غلط در گوگل ادز است. برای اینکه به نتیجه دلخواه خود از تبلیغات برسید و مخاطب را به مشتری تبدیل کنید، باید کمی صبور باشید و تلاش کنید.

برای افزایش نرخ تبدیل لندینگ پیج باید از تمام وقت و انرژی خود کمک بگیرید.

پیشنهاد می کنیم برای افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری مقاله ۱۲ روش برای افزایش نرخ تبدیل لندینگ پیج ها را مطالعه کنید.

8. نرخ کلیک بالا به معنی موفقیت تبلیغ است

ممکن است نرخ کلیک تبلیغات شما بالا باشد، اما کاربران جذب محصول یا خدمات شما نشوند. نرخ کلیک در تبلیغاتی که به ازای هر کلیک هزینه بر هستند بسیار مهم است، اما اگر کیفیت تبلیغات شما بالا باشد و بتوانید رقبای خود را پشت سر بگذارید، با نرخ کلیک پایین هم می‌توانید مشتریان زیادی جذب کنید.

9. تمام کارها را گوگل انجام می‌دهد

اینطوری نیست که شما تبلیغ را طراحی کنید و بقیه کارها را به گوگل بسپارید. اگر کنترل همه کارهای تبلیغاتی را به گوگل ادز بدهید ممکن است بازدهی خیلی خوبی نداشته باشد و هزینه‌های شما هدر بروند؛ پس بهتر است خودتان روی تبلیغات کنترل داشته باشید و آنها را مدیریت کنید.

اگر خودتان وقت این کار را ندارید حتما باید فردی که در حوزه تبلیغات متخصص است را استخدام کنید. این کار شاید هزینه داشته باشد، اما نتیجه خوبی نیز خواهد داشت.

10. تبلیغات درصد بازگشت سرمایه را افزایش می‌دهد

تبلیغات گوگل ادز می‌توانند نرخ کلیک (CTR) را افزایش بدهند، اما این موضوع اصلا تضمین نمی‌کند که تمام کلیک‌ها تبدیل به مشتری بشوند و از شما خرید کنند. به این ترتیب نمی‌توان گفت که تبلیغات صد در صد سود و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را افزایش می‌دهند. این باور های غلط در گوگل ادز می‌توانند باعث نتایج عکس در کسب و کار شما شوند.

 

 

11. تبلیغات گوگل فقط در طول روز جواب می‌دهد

تبلیغات گوگل ممکن است برای هر مخاطب یک زمانی از شبانه روز جواب بدهند. بعد از گذشت مدتی از اجرای تبلیغات در گوگل با رویه مخاطبان خود بیشتر آشنا می‌شوید و با بررسی نتایج گوگل ادز می‌توانید بفهمید که تبلیغات شما در چه زمانی بازدید بیشتری دارند.

به این ترتیب در تبلیغات بعدی می‌توانید زمان‌های اوج بازدید مخاطبان را در نظر بگیرید و تبلیغات را برای همان زمان برنامه ریزی کنید.

12. تبلیغات گوگل نیازی به نظارت ندارند

یکی دیگر از باورهای اشتباه در تبلیغات گوگل رها کردن آنها است. حالت تمام اتوماتیک در ابزار گوگل ادز وجود دارد، اما این حالت اصلا برای افرادی که به دنبال افزایش فروش و افزایش سود هستند مناسب نیست.

شما باید خودتان بالای سر تبلیغات باشید و با تجزیه و تحلیل تمام اتفاقات بتوانید نرخ تبدیل را افزایش دهید. بدون این کار هرگز موفق نمی‌شوید و انگار تنها یک هزینه اضافه کرده‌اید.

 

13. هر چقدر قیمت پیشنهادی شما بیشتر باشد، جایگاه تبلیغات شما بالاتر است

به خاطر داشته باشید که قیمت پیشنهادی تنها یکی از عوامل ظاهر شدنِ تبلیغات شما در نتایج جستجو است.

پارامترهای دیگری مثل:

  • کیفیت تبلیغ
  • بازار هدف جستجو
  • رقابت در حراجی و مزایده
  • مکان و لوکیشن انتخابی برای جستجو
  • دستگاه و دیوایس کاربر
  •  زمان و ساعت تبلیغات و کلیک‌ها
  • حتی افزونه‌های تبلیغ

در محل قرارگیری و جایگاه تبلیغ شما موثر هستند.

بنابراین، پرداخت پول و هزینه بیشتر دلیلی برای قرار گرفتن در جایگاه بالاتر نیست و جزو باورهای اشتباه در مورد این مدل تبلیغاتی است. شاید سیستم گوگل ادز رقابتی و مزایده‌ای باشد، اما تمام این پارامترها در کنار هم موثر هستند.

14. هرچه تعداد کلمات کلیدی بیشتر باشد،برای گوگل ادز بهتر است

تعداد کلمات کلیدی الزاما نتیجه را تضمین نمی‌کند و همین مسئله یکی از رایج‌ترین باورهای اشتباه در تبلیغات گوگل ادوردز است.

 تحقیق کلمات کلیدی دقیق اگر با انتخاب درست کلمات همرا هباشد کمک می کند تا نتایج بهتری به دست آورید.

اما اگر تعداد زیادی کلمه کلیدی را در یک ادگروپ قرار دهید، دلیل اینکه سرنخ‌ها (لیدها) یا فروش بیشتری دریافت خواهید کرد، نیست.

15. تبلیغات گوگل فقط برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک بازدهی دارد

جواب کاملا مشخص است، به هیچ وجه اینگونه نیست!

حتی می‌توان در حد یقین گفت که گوگل ترجیح می‌دهد تبلیغاتش را بیشتر برای کسب‌وکارهای خدماتی انجام دهد.

این نوع کسب‌وکار‌ها می‌توانند برای غول تکنولوژی جهان، بسیار سودآور باشند‌؛ به‌ویژه زمانی که یک خدمت با ارزش بالا و محبوبیت زیاد به مشتری ارائه بدهند.

کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک یا (e-commerce) حتی ممکن است به‌عنوان سخت‌ترین‌ نوع تبلیغات ادوردز برای به‌دست آوردن بازدهی، شناخته شوند.

زمانی که ارزش محصول شما پایین است و شما فقط برای تامین هزینه‌ها باید فروش زیادی داشته باشید، دیگر کسب سود از این تبلیغات را باید فراموش کنید.

یک سوال مهم:‌ آیا امکان مسدود شدن تبلیغات ما در گوگل ادز وجود دارد؟

گوگل ادز ابزاری به نام AdBlock دارد که برای مسدود کردن تبلیغات غیرقانونی و غیراخلاقی ایجاد شده است. همچنین تبلیغاتی که در کار گوگل اختلال ایجاد کنند با این افزونه مسدود خواهند شد.

این افزونه با تبلیغات کسب و کارهای قانونی و به اصطلاح درست و حسابی کاری ندارد، اما برای اطمینان بیشتر، صاحبان مشاغل معمولا از کاربران خود می‌خواهند که افزونه AdBlock را خاموش کنند.

مسدود شدن تبلیغات مفید به ندرت ممکن است پیش بیاید، اما در صورتی که این اتفاق برای شما افتاد خیلی راحت می‌توانید این موضوع را با تیم پشتیبانی گوگل در میان بگذارید تا به آن رسیدگی کنند.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با رایج‌ترین باورهای اشتباهی که در مورد تبلیغات گوگل وجود دارد آشنا کنیم.

این اشتباهات رایج درباره گوگل ادز همیشه باعث می‌شوند تا درصد بالایی از صاحبان کسب و کارها به این ابزار قدرتمند اعتماد نکنند و از رقبای خود عقب بمانند. و خب ما وظیفه داشتیم بعضی از این باورها را تصحیح کنیم.

اما به نظر شما بزرگترین باور اشتباهی که در مورد تاثیرگذاری و نتایج تبلیغات گوگل ادز ایران وجود دارد، چیست؟

کدام یک از این باورها باعث شده مثلا دیرتر به سراغ گوگل ادز بیاید یا همچنان مشغول فکر و تصمیم گیری باشید؟

اگر شما هم به تبلیغات برای کسب و کار خود نیاز دارید، با مشاوران راتین تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید.

 

مطالب مرتبط

14 کار که یک محتوا نویس متخصص انجام می‌دهد، نکات محتوا نویسی14 کار که یک محتوا نویس متخصص انجام می‌دهد، نکات محتوا نویسی

تبدیل شدن به یک محتوا نویس متخصص و عالی کار آسانی نیست. گاهی ممکن است دلسرد یا تسلیم شوید. بعضی روزها کلمات به‌راحتی در ذهن شما جاری می‌شوند و روزهای