سرزمین سئو دسته‌بندی نشده 10 محصول مدرس مرجع – مدیر سبز

10 محصول مدرس مرجع – مدیر سبز

10 محصول مدرس مرجع – مدیر سبز post thumbnail image


تجربه من نشان داده است که این ده محصول، مجموعه‌ای ضروری برای فعالیت شما به‌عنوان یک مدرس مرجع است. شاید فکر کنید کافی است یک آموزش ویدیویی داشته باشم! همه مدرس‌ها همین کار را انجام می‌دهند در دوره کارخانه تولید اطلاعات آموزش می‌دهم که افراد روش‌های یادگیری مختلفی دارند و همچنین روش ساختن 10 محصول را توضیح می‌دهم. یادگیرنده‌ها شاید یکی از روش‌های خواندن، شنیدن، دیدن و تعامل در محیط واقعی را ترجیح بدهند. البته محصول اصلی شما می‌تواند ویدیویی باشد؛ ولی خوب است در کنارش محصولات دیگر را هم داشته باشید. در ادامه مقاله با 10 محصول کلیدی مدرس مرجع آشنا می‌شویم.

1. کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی یک کتاب کوچک و کم‌حجم است که خیلی‌ها آن را روی موبایل یا کامپیوتر می‌خوانند. رایج‌ترین فرمت برای انتشار کتاب الکترونیکی، PDF است. البته کتاب‌های با فرمت epub هر روز رایج‌تر می‌شوند چون خواندن آن‌ها روی موبایل راحت‌تر است. دلیلش آن است که در epub محتوای هر صفحه ثابت نیست و متناسب با اندازه صفحه نمایش، بخشی از مطلب نمایش داده می‌شود.

هدف ایبوک می‌تواند جذب مشتری باشد. بسیاری از مخاطبانم مرا با اولین کتاب الکترونیکی‌ام که حدود 10 سال پیش منتشر کردم شناختند. نام آن «101 عنوان برای ساخت تبیلغات پرفروش» بود. این ایبوک تا به‌حال بیش‌ از 200 هزار بار دانلود شده است.

اگر بخواهید یک کتاب الکترونیکی زیبا و حرفه‌ای تولید کنید می‌توانید از نرم‌افزار InDesign استفاده کنید. با این نرم‌افزار می‌توانید کتاب خود را به PDF و همچنین epub تبدیل کنید.

 

2. کتاب

اگر از من بپرسند بین این ده محصول کدام‌یک اعتبار مدرس مرجع را بیشتر و سریع‌تر افزایش می‌دهد، پاسخ من بدون شک «کتاب» است. کتاب محصولی است که شما را در جایگاه متخصص و کارشناس قرار می‌دهد؛ بنابراین نوشتن کتاب، یک روش خارق‌العاده است تا به افراد زیادی نشان بدهید اطلاعات بسیار مفید و ارزشمندی دارید.

در نوشتن کتاب نکته‌ای وجود دارد که کارتان را راحت‌تر خواهد کرد. کتاب‌های خوب دنیا به ترتیب نوشته نمی‌شود یعنی ابتدا نباید به این فکر کنید که در مقدمه چه بنویسید، سپس فصل اول و… ترتیب نوشتن مطالب مهم نیست؛ مثلا می‌خواهید در مورد هدف‌گذاری یک کتاب بنویسید. می‌توانید هرچیزی که به ذهن‌تان رسید را بنویسید و کم‌کم آن را توسعه دهید.

 

3. مقاله

مقالات می‌تواند رایگان یا پولی باشد. مقالات خوب می‌تواند جایگاه خوبی برای شما بسازد. من مشتریان مشاوره زیادی داشتم که با خواندن یک مقاله من در مجلات موفقیت یا خلاقیت به من اعتماد کردند و پروژه‌هایی را به من واگذار کردند.

هر مجله سردبیری دارد که دنبال مقالات و مطالب خوب است. اگر معیارهای آن مجله را رعایت کنید و مطلب خوب و جدیدی داشته باشید، شاید اولین مقاله شما در یک مجله مطرح چاپ شود.

بگذارید خیالتان را راحت کنم! سردبیرها دنبال مقالاتی هستند که بتوان بدون هیچ تغییری در چند ثانیه در مجله‌شان کپی کرد. مقالاتی که نیاز به ویرایش زیاد، تصحیح املایی و نگارشی و … دارند، شانس زیادی برای چاپ شدن ندارند.

 

4. صوت

آموزش‌های صوتی یک مزیت بزرگ دارند. افراد می‌توانند هنگام انجام کارهای دیگر به شنیدن صوت بپردازند. افراد زیادی در اتومبیل خود به آموزش‌های صوتی گوش می‌دهند. اغلب مردم در موبایل خود فایل‌های صوتی دارند. افرادی که پیاده‌روی‌ می‌کنند یا به محل کارشان می‌روند می‌توانند با موبایل خود به آموزش‌های شما گوش بدهند. پس اگر صوت تولید نکنید بخشی از مخاطبان را از دست خواهید داد. عده‌ای از یادگیرنده‌ها، صوت را به فرمت‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

تولید صوت بسیار راحت است. کافی است یک موبایل هوشمند داشته باشید. حتما می‌دانید تمام موبایل‌ها میکروفن دارند. اگر نداشتند نمی‌توانستید با دیگران صحبت کنید! پس با نصب یک برنامه ضبط صدا به‌ راحتی می‌توانید به ضبط آموزش‌های صوتی بپردازید. البته برای کارهای حرفه‌ای‌تر بهتر است یا یک میکروفن جانبی به موبایل وصل کنید یا از دستگاهی به نام وُیس‌ رکوردر استفاده کنید. در بازار کامپیوتر به ویس رکوردر «ضبط خبرنگاری» می‌گویند.

 

5. ویدیو

تولید آموزش‌های ویدیویی سریع‌ترین روشی است که می‌تواند شما را معروف کند. تماشای ویدیو جزء عادت‌های روزانه افراد شده است. مصرف ویدیو آن‌قدر رایج شده است که باید از این فرصت به‌خوبی استفاده کنید. چند سال پیش تماشای ویدیو کار خیلی سختی بود. نیاز به دستگاه‌ پخش و تلویزیون بود؛ ولی اکنون افراد هر روز در گوشی خود حداقل چند ویدیو می‌بینند.

بسیاری از مدرس‌ها روی کیفیت ویدیو وسواس بیش‌ازحد دارند. اوایل کار خیلی وسواس نداشته باشید. شاید نورپردازی ویدیوی شما عالی نباشد؛ ولی مهم است محتوا و ارائه آن خوب باشد.

 

6. وبینار

وبینار یکی از پدیده‌های بسیار اثرگذار در دنیای بازاریابی اینترنتی و همچنین تدریس است. وبینار در واقع سمیناری است که از طریق وب برگزار می‌شود. اگر خیلی ساده توضیح دهیم، مدرس پشت لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود می‌نشیند و از طریق میکروفن و وب‌کم به صورت زنده، محتوای خود را ارائه می‌دهد حتی می‌تواند صفحه تصویر کامپیوتر خود را به اشتراک بگذارد. شرکت‌کنندگان وبینار هم می‌توانند به صورت زنده صدای سخنران را بشنوند و همچنین تصویر سخنران یا صفحه کامپیوتر او را ببینند.

یک حالت بسیار رایج آن است که مدرس برای مطالب مورد نظر خود یک پاورپوینت درست می‌کند. در اینصورت مخاطب صدا را می شنود و همچنین روی صفحه کامپیوتر یا موبایل خود پاورپوینت سخنران را می‌بیند.

هزینه‌های برگزاری وبینار نسبت به کلاس حضوری بسیار ناچیز است و اگر هنوز دفتر کار ندارید می‌توانید به‌راحتی از منزلتان وبینار برگزار کنید. البته هر چقدر هم که در کارتان پیشرفت کرده باشید باز باید وبینار برگزار کنید. از وبینار می‌توانید برای برندسازی نیز استفاده کنید؛ مثلا هر هفته‌ نیم ساعت آموزش رایگان بدهید.

 

7. اشتراک پولی

شما در بخشی از سایت، مطالب و آموزش‌های خاصی قرار می‌دهید. افراد به‌ازای پرداخت پول اشتراک، به آن بخش دسترسی پیدا می‌کنند. کل این فرایند در سایت می‌تواند خودکار باشد؛ یعنی بازدیدکنندگان به‌محض پرداخت مبلغ اشتراک، بتوانند مطالب را دانلود کنند. اگر آموزش‌های این بخش پیوسته باشد؛ یعنی درس به درس پیش بروید، نام این اشتراک «دوره آنلاین» است.

 

8. کارگاه

کارگاه یا وُرک‌شاپ، جلسه‌ای حضوری است که توسط شما ارائه می‌شود و معمولا با تمرین و کار عملی همراه است. فرق کارگاه با سخنرانی در این است که سخنرانی یک‌طرفه است ولی در کارگاه، کار عملی و مشارکت وجود دارد.

در برخی کارگاه‌ها بخشی از محتوا توسط شرکت‌کنندگان تولید می‌شود؛ مثلا فرض کنید کارگاه در مورد «ایده‌های تبلیغات و بازاریابی» است. ابتدا مدرس چند نکته کلیدی می‌گوید و سپس شرکت‌کنندگان را به چند گروه تقسیم می‌کند. هر گروه باید در مدت‌ زمان تعیین‌شده ایده‌های جدیدی بیابد. سپس تمام این ایده‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود و در اختیار تمام شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.

 

9. همایش

در همایش‌ها افراد بیشتری را در یک سالن جمع می‌کنیم و برای آن‌ها سخنرانی می‌کنیم. تعداد شرکت‌کنندگان همایش می‌تواند چیزی بین 100 تا چند هزار نفر باشد. در همایش‌ها معمولا این امکان وجود ندارد که حضار مشارکت کنند یا سوال بپرسند. مدت‌ زمان همایش می‌تواند از چند ساعت تا چند روز کامل باشد.

اگر همایش‌های 4 ساعته برگزار کنید، دیگر نیازی به پذیرایی ناهار نیست. ساعت همایش می‌تواند از 9 صبح تا 13 باشد. یا از 15 تا 19 بعدازظهر باشد. این موارد کاملا به سلیقه شما بستگی دارد؛ ولی معمولا همایش‌هایی که صبح آغاز می‌شود رضایت بیشتری ایجاد می‌کند.

 

10. مشاوره

اگر تمام مطالب ارزشمند خود را در کتاب‌ها، محصولات و سخنرانی‌ها ارائه بدهید، باز عده‌ای ترجیح می‌دهند از شخص شما مشاوره بگیرند. مشاوره دقیقا چیست؟ مشاوره آموزشی است که برای یک فرد خاص سفارشی یا اختصاصی شده است. مشاوره جزء گران‌ترین خدمات شما است.

کار اصلی مشاور، «کاهش گزینه‌ها» است. وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، او با معاینه شما تشخیص می‌دهد از تمام داروهای موجود و روش‌های درمانی رایج، کدام برای شما مناسب‌تر است. کار شما هم دقیقا مثل کار پزشک است. شما اطلاعات کافی از شرایط مخاطب کسب می‌کنید و با توجه به تجربه‌ای که دارید بهترین راهکار را پیشنهاد می‌دهید.

 

همان‌طور که گفتیم یک مدرس مرجع با داشتن این 10 محصول، موفقیت خود را سرعت می‌بخشد!

 

Leave a Reply

مطالب مرتبط

نحوه اضافه کردن طرحواره سوالات متداول در وردپرس (2 روش)نحوه اضافه کردن طرحواره سوالات متداول در وردپرس (2 روش)

آیا می خواهید طرح سؤالات متداول را در وردپرس اضافه کنید؟ افزودن طرحواره پرسش‌های متداول می‌تواند با نمایش مستقیم سوالات متداول شما در نتایج جستجوی Google، به افزایش رتبه‌بندی سئو