سرزمین سئو مقالات سایت منتور سئو Seo Mentor کیست؟ عاملی برای ستاره سئو شدن!

منتور سئو Seo Mentor کیست؟ عاملی برای ستاره سئو شدن!

منتور سئو Seo Mentor کیست؟ عاملی برای ستاره سئو شدن! post thumbnail image


دونستن یک چیز لزوما به معنی این نیست که می‌تونید اون رو در میدانِ عمل هم به کار بگیرید؛ به این ترتیب حتی اگر شما به یک دایره المعارف متحرک از سئو تبدیل شده باشید، تا زمانی که شیوه استفاده از اون اطلاعات رو بلد نباشید، اون داده‌ها هیچ کمکی به پیشروی شما در مسیر سئو سایت نخواهند کرد.

برای این کاره شدن در اجرای اصولی که طی آموزش سئو سایت فرا گرفتید، به چیزی بیشتر از “دانش” احتیاج دارید؛ مهارتی که بتونه دانسته‌های شما رو بهم متصل و به زبانِ عملی ترجمه کنه؛ کاری که برای محقق کردنش شما رو به یک منتور سئو نیازمند می‌کنه؛ حالا منتور سئو کیست و برای چیست؟

بفرمایید ادامه مطلب رو با ذهن‌ و نگاه‌تون میل کنید تا بهتون بگم.

منتور سئو Seo Mentor کیست و برای چیست؟ (عاملی برای ستاره شدن!)

منتور (mentor) در لغت یعنی مربی؛ اگه حوصله به خرج بدید و سری به فرهنگ لغت دهخدا و معنی واژه “مربی” بزنید، با این تعریف روبرو می‌شید: تربیت کننده، پرورش دهنده.

خب! حالا مواد اولیه آماده‌ست؛ فقط کافیه اونا رو با هم مخلوط کنید تا خوراکِ ذهن برای جوابِ سوال “منتور سئو کیست” آماده بشه:

منتور سئو (Seo Mentor) به فردی گفته میشه که

 1. تجربه و تخصص پر و پیمونی در حوزه سئو سایت داره.
 2. حاضره تجربیات و دانسته‌های سئوییش رو در بازوی فرد کم‌تجربه‌تری که اصطلاحا بهش میگن Mentee (مِنتی) ساکن کنه! (هر چی خودش می‌دونه و بلده، به اون هم بگه.)

منتور سئو درست مثل سرمربی یک تیم فوتباله؛ با این تفاوت که اینجا تیم فوتبالی که منتور قراره سرمربی‌گریش رو به عهده بگیره فقط یک عضو داره (منتی).

یک منتور سئو، تیم یک نفره خودش رو قدم به قدم در مسیر اجرای اصول سئو از جمله طراحی استراتژی سئو، کی‌ورد ریسرچ، چینش تقویم محتوایی، پیاده‌سازی اصول سئو خارجی و داخلی و … همراهی می‌کنه؛ توی هر مرحله، نکات و تکنیک‌های لازم رو به ارتش تک نفره‌ش گوشزد می‌کنه؛ اگر مِنتی جایی توی گود عقب موند، توی استراحت بین دو نیمه تاکتیک‌های لازم رو برای کام بک بهش یادآوری می‌کنه و در ادامه روی شیوه عملکرد منتی نظارت داره تا در نهایت اون رو به یک ستاره تبدیل کنه! اما به جاش عمل نمی‌کنه.

منتور سئو به جای ماهی دادن، به منتیِ ماهیگیری یاد میده و به موازاتِ این مسئله فرایند ماهیگیریِ منتی رو تحت نظر داره.

شما به منتور سئو احتیاج ندارید، اگر …

اگه هنوز اول راهید و اطلاعات چندانی درباره سئو و اصولش ندارید و توی هیچ دوره‌ای هم شرکت نکردید (به طور خلاصه دانش تئوریک کاملی از سئو ندارید)، باید بگم که شما به منتور سئو احتیاج ندارید!

البته نه به این خاطر که شما برگزیده‌ خاصی هستید و کارِتون خیلی درسته و قراره همه چیز بهتون الهام بشه‌ها! نه! ? بلکه به خاطر اینکه هنوز زیرساخت‌هاتون برای به خدمت گرفتن یک منتور سئو فراهم نشده. ?

شما به یک منتور سئو احتیاج دارید، اگر …

 • اگر کسب و کارتون آنلاینه و دیگه دل‌تون نمی‌خواد سئوش رو برون سپاری کنید و تصمیم دارید خودتون آستین بالا بزنید و وارد میدونِ عمل بشید. (و اطلاعات کافی هم درباره سئو دارید.)
 • اگر توی دوره آموزش سئو شرکت کردید؛ اما در حال حاضر نمی‌دونید دانسته‌هاتون رو چجوری عملی کنید.
 • اگر سئوکارید، اما فکر می‌کنید مهارت‌تون کافی نیست و به یک مربی نیاز دارید که راه و چاه رو بهتون نشون بده و همزمان گام به گام روی عملکردِ شما نظارت داشته باشه که یه وقت توی چاه نرید.

اگر توی هر کدوم از این 3 حالت هستید، باید بگم که دیگه وقتشه …!

یک منتور سئو می‌تونه گروه شما رو توی این وضعیت با دست باز کنه و کمک‌تون کنه باقی مسیر رو بدون برخورد با دیوار طی کنید.

چه انتظاراتی باید از یک منتور سئو خوب داشته باشید؟

 • شرایط حالِ حاضر پروژه و منتی رو بررسی و ارزیابی کنه.
 • برای حل مشکلات فعلی وب سایت‌تون بهتون مشاوره بده.
 • بهتون کمک کنه استراتژی سئو سایت‌تون رو طراحی کنید.
 • اهداف (goal) مشخصی رو در مسیر سئو سایت براتون مشخص کنه و میزان پیشروی توی مسیر اون‌ها رو طی جلسات هفتگی یا ماهانه اندازه‌گیری کنه.
 • برای بررسی و ارزیابی اقداماتی که توی سئو داخلی (on page seo) انجام میشه جلسه برگزار کنه.
 • بر عملکرد منتی توی اجرای اصول و تکنیک‌های سئو نظارت داشته باشه.
 • روی روند ارتقای رتبه صفحات مختلف سایت در نتایج جستجو نظارت داشته باشه و برای بهبود این روند یا سرعت بخشیدن به اون نظر و پیشنهاد بده.

منتورینگ سئو چه فایده‌ای برای شما (به عنوان منتی) داره؟

 • قرار گرفتن تحت تعلیم و نظارت یک متخصص سئو باتجربه و کاربلد
 • دسترسی به یک منبع آگاه و سئوبلد و که می‌تونید باهاش راحت و روراست باشید  و ازش در خصوص کوچیک و بزرگ‌ترین مسائل سئو راهنمایی و مشورت تخصصی بگیرید.
 • داشتن یک حامی! آیا صحنه‌هایی از بازی فوتبال رو دیدید که سرمربی بعد از یک پیروزی یا حتی باخت برای بازیکنانش دست می‌زنه، بهشون روحیه میده، در آغوش‌شون می‌کشه و اون‌ها رو تشویق می‌کنه؟ یک منتیِ سئو قراره همین چیزها رو با منتورش تجربه کنه و در نهایت عزت نفس و اعتماد به نفسش رو بالاتر ببره.
 • با وجود منتور سئو، شما حالا در مسیر سئو یک الگو دارید که می‌تونید روش حساب کنید!
 • منتور سئو می‌تونه از طریق ارتباطات وسیعی که داره، توی بحث پیدا کردن کار و پروژه سئو هم کمک‌تون کنه.
 • شما از طریق منتور سئو می‌تونید به بسیاری از مربیان و متخصصین سئو حرفه‌ای دیگه هم دسترسی پیدا کنید؛ به عبارت دیگر منتور سئو می‌تونه واسطه‌ای برای آشنایی شما با سایر افراد اسم و رسم‌دار در حوزه سئو سایت باشه.

منتور سئو اگر به درستی انتخاب بشه می‌تونه کاری با منتی بکنه که یک سرمربی کارکشته مثل الکس فرگوسن با یک فوتبالیست جوون، گمنام و بی‌تجربه می‌کنه؛ می‌تونه اون رو طوری پرورش بده که سال‌ها بعد خودِ منتی به یک منتورِ حرفه‌ای تبدیل بشه و جلسات منتورینگ سئو برگزار کنه.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

بیلبورد ضروری نیست. با اپلیکیشن تاپسی به هدف ضربه بزنیدبیلبورد ضروری نیست. با اپلیکیشن تاپسی به هدف ضربه بزنید

شرکت تپسی که مدتی است فضای تبلیغات اپلیکیشن خود را گسترش داده و در اختیار شرکت ها قرار می دهد، جدیدترین امکانات و فضاهای تبلیغاتی اپلیکیشن تپسی را در وب

4 ابزار عالی میزبانی و تولید پادکست4 ابزار عالی میزبانی و تولید پادکست

هنگام انتخاب سرویس میزبانی پادکست، گزینه‌های زیادی پیش روی شماست، اما برخی از آن‌ها نسبت به بقیه مزایای بیشتری ارائه می‌دهند. برخی ابزارهای همه‌کاره به شما امکان ضبط، ویرایش، میزبانی،