سرزمین سئو مقالات سایت منابع pdf آموزش گیت | مکتوب

منابع pdf آموزش گیت | مکتوب

منابع pdf آموزش گیت | مکتوب post thumbnail image


برنامه نویسی را باید یکی از پیشروترین و شاید حتی سود‌آورترین حوزه‌های کاری در جهان مدرن دانست. شکل جهان جدید، با توجه به پیشرفت‌های حاصل شده در تکنولوژی به نحوی تغییر کرده‌است که انجام هر پروژه، فارغ از حوزه فعالیت آن، به تیمی از برنامه‌نویسان باتجربه نیاز دارد. از سوی دیگر هم، ارائه فناوری‌های جدید نیازمند، بروز خلاقیت و شکل گیری همکاری‌های گسترده و حتی بین‌المللی در حوزه‌های برنامه نویسی است.

اگر نام گیت، گیت لب یا گیت هاب را شنیده‌اید و مایلید بدانید که مفهوم آن‌ها چیست یا برای برآورده کردن چه نیازی به وجود آمده‌اند؛ باید بگوییم برای انجام کار تیمی و تعامل مداوم میان برنامه‌نویسان و مدیریت پروسه‌های طولانی پروژه‌های بزرگ . اما برای جواب کامل‌تر و دقیق‌تر، به این پرسش با مکتب خونه تا انتهای این مطلب همراه باشید. ما پس از آشنایی با گیت، gitlab و گیت‌هاب، چند منبع pdf مناسب را هم که به شما در آموزش گیت به زبان ساده کمک می‌کنند؛ معرفی خواهیم کرد.

گیت چیست؟

قبل از پرداختن به گیت هاب و گیت لب یا pdf آموزش گیت، باید مفهوم و کارکرد خود گیت را درک نماییم. گیت در حقیقت فضای میزبان تحت وب است که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا پروژه خود را به اشتراک بگذارید و به صورت مشترک روی پروژه‌ای واحد کار کنید.

آموزش گیت به زبان ساده

 

در حقیقت مدیریت کامل یک پروژه برنامه‌نویسی و ایجاد امکان تعامل میان برنامه‌نویسان را باید هدف گیت دانست. اما گیت هاب یا گیت لب، سرویس‌های متفاوت این فضا هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

چند pdf آموزش گیت

در این بخش به معرفی چند pdf آموزش گیت انگلیسی و فارسی خواهیم پرداخت که می‌توانند به شما در یادگیری گیت و توسعه مهارت‌های‌تان کمک کنند. اما توجه به این نکته هم ضروری است که آموزش گیت در سطح پیشرفته یا حتی متوسط، با وجود استادی آشنا و کارآزموده بسیار سریع‌تر و مفیدتر خواهد بود.

کتاب آموزش گیت داریوش عباسی

این منبع را در میان انبوه منابع pdf آموزش گیت، باید جزو منابع مهم و کارآمد به حساب آورد. در این کتاب که به زبان فارسی ارائه شده مطالبی چون:

مدیریت کد منبع، نصب گیت، پیکر بندی، شروع پروژه با گیت، ثبت تغییرات، استفاده از ریموت تا انواع مخازن و انبارهای گیت و تعدادی ترفند کاربردی گردآوری شده است. این کتاب را که توسط داریوش عباسی و تعدادی از مشارکت‌کنندگان آزاد گردآوری و ارائه شده است؛ باید یکی از بهترین‌ها در میان منابع pdf آموزش گیت دانست.

پیشنهاد مطالعه: آموزش دانلود فایل از گیت هاب

کتاب گیت و گیت هاب

دومین کتابی که به صورت پی دی اف هم موجود است و باید آن را در لیست pdf آموزش گیت به زبان فارسی جای داد؛ کتاب گیت و گیت هاب نوشته واحد محمدی است که توسط انتشارات موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران منتشر شده است.

این کتاب را باید جزو منابع اولیه برای آشنایی و آموزش گیت و گیت هاب نامید که می‌توانید نسخه پی دی اف آن را از پلتفرم‌های ارائه کتاب الکترونیکی دانلود نمایید.

کتاب Git: Project Management for Developers and DevOps

این کتاب ۴۱۵ صفحه‌ای که توسط مایکل کفلر نگاشته شده را باید از بهترین منابع آشنایی با گیت دانست. در واقع در میان انبوهی از منابع pdf آموزش گیت، این کتاب که به زبان انگلیسی نوشته شده؛ به خوبی می‌تواند درک مناسبی را درباره ماهیت و کارکرد گیت در شما ایجاد نماید.

می‌توانید با جستجویی ساده نسخه پی دی اف این کتاب را پیدا نموده و آن را دانلود نمایید و اگر هم مطالعه انگلیسی برای شما سخت است و به دنبال نسخه ترجمه شده آن می‌کردید؛ متاسفانه باید بگوییم که ترجمه‌ای از این کتاب وجود ندارد. اما نگران نباشید و تا پایان این مطلب همراه مکتب خونه باشید تا گزینه‌ای جذاب‌تر را به شما معرفی کنیم.

کتاب pro git

این کتاب را هم، که به زبان انگلیسی در دسترس است، باید جزو بهترین منابع Pdf آموزش گیت در سطح پیشرفته به حساب آورد که در ۱۰ فصل ابتدایی از صفر شروع کرده و شما را گیت آشنا می‌کند و قدم به قدم، مهارت‌های شما را بهبود می‌بخشد و در دو پیوست جداگانه به معرفی دستورهای کاربردی و محیط اپلیکیشن می‌پردازد.

همچنین با مطالعه این کتاب می‌توانید از تعامل گیت با سایر محیط‌ها نیز اطلاعات مناسبی کسب و کنید و از این طریق مهارت‌های خود را توسعه دهید. به هر ترتیب اگر به دنبال pdf آموزش گیت هستید، این منبع را به هیچ وجه از دست ندهید.

گیت لب چیست؟

اگر تجربه کار در محیط برنامه نویسی را داشته باشید؛ به خوبی اهمیت pdf آموزشی گیت را درک می‌کنید. در طول انجام یک پروژه برنامه نویسی، شما بارها با موقعیت‌هایی روبرو می‌شوید که باید کدهای خود را تغییر دهید. گاهی پس از تغییر و بر اثر بروز چالش‌هایی، نیاز دارید تا دوباره از همان کد ابتدایی استفاده کنید. به عبارت دیگر،‌ شما در طی اجرای پروژه خود، ورژن‌ها و نسخه‌های مختلفی از کدها را طراحی می‌کنید.

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

 

علاوه بر این، وقتی تیمی از برنامه‌نویسان، روی پروژه‌ای کار می‌کنند؛ در بسیاری از مواقع نیاز است تا بتوانند کدهای یکدیگر را مشاهده کرده و روی آن تغییراتی اعمال کنند. البته بهتر است روند تغییرات و نسخه‌های قدیمی‌تر کد هم قایل مشاهده باشد تا بتوان این تغییرات اعمال شده را سنجید.

به طور کلی گیت به این منظور طراحی شد که مدیریت میزان زیادی از کدها و تاریخچه اعمال تغییرات روی آنها، توسط برنامه نویسانی که شاید فاصله مکانی زیادی از هم دارند؛ به نحوی موثر‌ مدیریت گردد. این سیستم برای اولین بار، موفقیت خود را در سال 2018 کسب کرد و با توجه به نیاز به ایجاد تغییرات گسترده و در دست داشتن همه نسخه‌های کدی واحد، در لحظه‌ای خاص، به سرعت گسترش پیدا کرد.

شما می‌توانید با استفاده از گیت لب، نسخه‌ها و تاریخچه‌ای از تغییرات ایجاد شده در آنها را مشاهده کرده و پروژه خود را به خوبی مدیریت نمایید. در ادامه به معرفی ویژگی‌ها و انواع سرویس‌های گیت لب و نحوه اتصال به آن خواهیم پرداخت و بعد از معرفی گیت هاب، سراغ pdf آموزش گیت خواهیم رفت.

پیشنهاد مطالعه: کار با کامیت در گیت به صورت لوکال یا ریموت

ویژگی‌های گیت لب

اولین ویژگی مهم گیت لب این است که رابط کاربری آن بسیار ساده است و به خوبی می‌تواند نیازهای شما را برآورده نماید. این موضوع روی کیفیت کار شما و البته سرعت شما در یادگیری کار با این سرویس تاثیر زیادی دارد.

ویژگی دوم را باید امکان تعیین میزان اشتراک گذاری یک پروژه دانست. در حقیقت گیت لب این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانی بخش کوچکی از کدهای خود را، بسته به نیازهای مختلف، در اختیار دیگران قرار دهید یا به صورت کلی این کار را نکنید. برای انجام این کار، یعنی شخصی نگه داشتن کد در گیت هاب، باید هزینه پرداخت شود. ویژگی بعدی را باید تفکیک مناسب در این فضاست که شما می‌توانید با لیبل‌هایی چون « کار در جریان» و غیره، از به هم ریختگی پروژه‌های مختلف خود جلوگیری کنید.

گیت لب انبارهای ذخیره‌سازی متفاوتی را هم به شما ارائه می‌دهد که بسته به نیاز خود می‌توانید کدهای مختلف‌تان را در آن ذخیره کنید. طبیعتا پشتیبانی و امکانات بیشتر، در صورت پرداخت هزینه برای شما در دسترس خواهد بود اما به طور کلی امکانات رایگان این سرویس، به خوبی می‌تواند نیاز شما را برآورده نماید.

اتصال به گیت لب

برای اتصال و ساخت اکانت گیت لب، دو راه متفاوت پیش روی شما وجود دارد. شما می‌توانید اتصال به گیت لب را از طریق اسکریپت یا از طریق دانلود از اینترنت انجام دهید که در ادامه به بررسی هر دو روش خواهیم پرداخت.

استفاده از اسکریپت

برای این کار، ابتدا از بروز بودن تمامی بسته‌های سیستم خود مطمئن شوید و سپس ترمینال را باز کنید. برای دسترسی به ترمینال هم کافیست از دستور ctrl + alt + t استفاده نمایید. پس از باز شدن کادر، دستور sudo apt update را تایت نمایید تا از آپدیت بودن همه چیز مطمئن گردید.

سپس سراغ نصب بروید و دستور sudo apt-get install -y curl openssh-server ca-certificates را تایپ نمایید. در ادامه بهتر است تا انبارهای گیت لب را اد (اضافه) کنید و بعد این فرمان را صادر کنید:

 curl ce/script.deb.sh $

حالا اسکریپت اجرا شده و شما می‌توانید با استفاده از فرمان $sudo apt-get install gitlab-ce گیت لب را نصب نمایید.

دانلود

روش دوم دانلود از اینترنت است. شما می‌توانید بسته مربوطه را از اینجا دانلود کرده و سپس مراحل زیر را دنبال نمایید.

  • ابتدا  cd downloads را تایپ کنید.
  • سپس دستور  wget –content-disposition را صادر کنید‌.
  • در گام سوم با  sudo dpkg -i gitlab-ce_13.2.1-ce.0_amd64.deb بسته را روی اوبونتو خود نصب نمایید.
  • در گام بعد می‌توانید با فرمان  sudo vim /etc/gitlab/gitlab.rb کانفینگ‌های خودکار ببینید و با استفاده از external_url آن را تغییر دهید. اگر هم خواستید تنظیمات کانفینگ را مجددا تغییر دهید از دستور  sudo gitlab-ctl reconfigure استفاده کنید.
  • در نهایت با  sudo gitlab-ctl reconfigure خدمات این سرویس در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

گیت هاب چیست؟

گیت‌هاب را باید شبکه اجتماعی برنامه‌نویسان دانست. شما در این فضا می‌توانید با مطرح کردن ایده‌های خود، پروژه خود را تعریف کرده و تیم خود را گسترش دهید. در واقع شما در مواردی متعدد، نیاز دارید تا کار خود را به صورت گروهی انجام دهید و آموزش گیت هاب می‌تواند، انجام چنین پروژ‌هایی را که به تعامل میان اعضای تیم و مدیریت کار به صورت منظم نیاز دارد؛ بسیار ساده کند.

هر جا مفهومی مانند انجام کار مشترک یا توسعه گروه و استفاده از توان دیگران در برنامه نویسی مطرح باشد؛ پای گیت هاب به میان می‌آید. شما با آموزش ساخت پروژه در گیت هاب و آموزش گیت پیشرفته می‌توانید بدون نیاز به تعاملات در دنیای واقعی و درگیر شدن با محدودیت‌هایی مثل فاصله مکانی و غیره، پروژه بزرگ خود را، که شاید نیاز داشته باشید تا بخش‌های مختلف آن را به افراد مختلف اختصاص دهید مدیریت نمایید.

تفاوت گیت هاب و گیت لب

قبل از پرداختن به pdf آموزش گیت و معرفی چند گزینه مناسب در این باره؛ بد نیست تا گیت لب و گیت هاب را به صورت اجمالی با هم مقایسه کرده و ویژگی‌های هر یک را بهتر بشناسیم.

آموزش صفر تا صد فریمورک جنگو + اعطای گواهینامه دوره

 

معمولا برنامه نویسان از گیت‌هاب، با توجه به فضایی که در آن امکان تعامل بیشتری وجود دارد؛ برای انجام پروژه‌های عمومی‌تر استفاده می‌کنند و گیت لب را بیشتر برای انجام کارهای شخصی مورد استفاده قرار می‌دهند. نکته بعدی که شاید باید آن را نقطه قوت گیت لب نسبت به گیت هاب دانست؛ رایگان بودن ثبت سازمان در گیت لب است.

البته از طرف دیگر گیت‌هاب برای محرمانه نگه‌داشتن کدهای شما، از ماژول‌های مخصوصی استفاده می‌کند که در گیت لب وجود ندارد و باید گفت که به طور کلی، گیت‌هاب امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و به همین دلیل است که pdf آموزش گیت در بسیاری از موارد روی، آموزش گیت هاب تمرکز دارند.

دوره‌های آموزش موزش گیت و گیت هاب

در میان بحث به این مطلب اشاره کردیم که اگرچه pdf آموزش گیت می‌تواند به شما در افزایش مهارت‌تان کمک کند اما تجربه نشان داده که یادگیری هنگامی موثرتر خواهد بود که علاوه بر مطالعه منابع خودخوان، از تجربه و دانش فردی کارآزموده و متخصص هم بهره ببریم.

از سوی دیگر، بسیاری از منابع دسته اول و درجه یک pdf آموزش گیت هم به زبان انگلیسی نگاشته شده و متاسفانه منابع فارسی در این زمینه محدود است. راه‌حل در اینگونه موارد استفاده از دوره‌های آموزش گیت است. اما اگر سوال شما این است که دوره‌ای باکیفیت را کجا می‌توانید پیدا کنید؛ باید از شما دعوت کنیم به دوره‌های ما سری بزنید.

دوره‌های آموزش گیت و گیت هاب مکتب خونه با بهترین کیفیت ممکن و توسط مجرب‌ترین اساتید تهیه شده‌اند و استفاده از این دوره‌ها می‌تواند شما را از pdf آموزش گیت بی‌نیاز نماید. مکتب خونه همواره می‌کوشد تا با ارائه آموزش‌هایی کاربردی و نوین، نیاز علاقه‌مندان به یادگیری در حوزه‌های مدرن را برطرف کند و آموزش گیت و گیت هاب هم، از جمله این نیازهای نسبتا جدید است که مکتب خونه یه سراغ آن رفته و دوره‌های آموزشی باکیفیتی در این زمینه ارائه داده است.

مطالب مرتبط

8 آموزش سازمانی دیجیتال مارکتینگ مهم که هر سازمانی باید آن را جدی بگیرد8 آموزش سازمانی دیجیتال مارکتینگ مهم که هر سازمانی باید آن را جدی بگیرد

دیجیتال مارکتینگ می‌تواند نقش مهمی در رشد و موفقیت یک کسب و کار داشته باشد. آموزش سازمانی دیجیتال مارکتینگ به شما امکان می‌دهد به افراد مناسب، در مکان و زمان