سرزمین سئو دسته‌بندی نشده مشاغل استرس زا: با 28 شغل استرس زا آشنا شوید

مشاغل استرس زا: با 28 شغل استرس زا آشنا شوید

مشاغل استرس زا: با 28 شغل استرس زا آشنا شوید post thumbnail image


استرس بخش بزرگی از زندگی روزمره ما است و بیشتر به دلیل نوع کاری است که انجام می دهیم. ضرب الاجل های تنگ، محیط های کاری سمی و فشار بالا باعث ایجاد اضطراب و استرس می شود. اما برخی مشاغل ذاتاً استرس زا هستند و این یکی از مهم ترین مواردی است که قبل از انتخاب شغل باید در نظر گرفت.

طبیعتاً اکثر مردم فکر می کنند که برای پر استرس ترین شغل دنیا استخدام شده اند و هیچ چیز در دنیا سخت تر از شغل آنها نیست. اما آیا واقعاً می توان همه مشاغل را به عنوان استرس زا طبقه بندی کرد؟

در این مقاله شما را با ۲۸ مورد از پر استرس ترین شغل های دنیا آشنا می کنیم. این مشاغل را بررسی کنید تا در مورد انتخاب شغلی آینده خود ایده بگیرید و بدانید که آیا شغل شما یکی از این مشاغل است یا خیر. در مطالب قبلی در مورد مشاغل کم استرس نیز صحبت کردیم و نام این مشاغل را نام بردیم. می توانید این مقاله را همراه با این مقاله بخوانید تا خلاصه خوبی از حرفه ها بدست آورید.

1. راننده تاکسی

چه چیزی می تواند رانندگی در روز و شب را اینقدر بد کند؟ مسافران بی ادب، رانندگان دیوانه، ترافیک در ساعات خاصی از روز و هوای بد تنها چند دلیل هستند! نشستن در ماشین و پرداختن به تعدادی از این مسائل می تواند هر روز را برای یک راننده تاکسی بسیار پر استرس کند.

2. جراح

جراحانی هستند که بیماران و مراجعین را جراحی می کنند، جراحات آنها را درمان می کنند و با مشکلات و چالش های متعددی در حین جراحی دست و پنجه نرم می کنند. مهمترین استرس آنها مربوط به تصمیماتشان است، اگر تصمیم اشتباهی بگیرند ممکن است بیمار با خطر مرگ مواجه شود.

3. وکیل

وکلا معمولاً شخصیتی سرسخت دارند که برای تحمل فشارهای زیاد ساخته شده است و به آنها اجازه می دهد شرایط سخت را مدیریت کنند. ساعات طولانی و فشار برای برنده شدن در یک پرونده دادگاه می تواند طاقت فرسا باشد و باعث شود بسیاری از افراد در این نقش در مقطعی از حرفه خود احساس فرسودگی کنند.

4. تکنسین فوریت های پزشکی

تکنسین فوریت های پزشکی بودن یک شغل بسیار استرس زا و از نظر احساسی چالش برانگیز است. در این شغل، هرگز نمی‌دانید وقتی به یک موقعیت اضطراری پاسخ می‌دهید، با چه چیزی مواجه خواهید شد.

5. مدیر فناوری اطلاعات

همه فکر می کنند مدیر فناوری اطلاعات هر شرکتی روی صندلی روبرویش نشسته و قهوه می نوشد. اما مسئولیت تمام فرآیندهای مرتبط با فناوری اطلاعات در هر شرکتی می تواند بسیار استرس زا باشد، به خصوص اگر مشکلی وجود داشته باشد و کل سیستم از کار بیفتد. در این نقش شما باید به سرعت مهارت های رهبری خود را توسعه دهید و بتوانید تصمیمات قوی بگیرید و راه حل های سریع و موثر بیابید. این موارد به شما کمک می کند تا استرس کار خود را کاهش دهید.

6. مددکار اجتماعی

مددکاران اجتماعی هرگز نمی دانند وقتی روز کاری خود را شروع می کنند با چه چیزی روبرو خواهند شد. این افراد بسته به زمینه کاری می توانند از سالمندان، کودکان، بیماران و یا افراد دارای مشکلات روانی مراقبت کنند. دیروقت به خانه آمدن و شیفت کاری طولانی مدت نیز می تواند بر سلامت و زندگی شخصی آنها تأثیر بگذارد، اما رضایت از تأثیر مثبت بر زندگی فرد می تواند تمام استرس را از ذهن او دور کند.

7. مشاور سلامت روان

یکی از حرفه هایی که به راحتی ثابت می شود استرس زا است و دلایل آن مشخص است، مشاور سلامت روان است. برای اینکه بتوانید کار خود را به عنوان یک مشاور به خوبی انجام دهید، باید طبیعت آرام داشته باشید و قادر به انجام کارهای سنگین باشید تا با درمان اختلالات عاطفی و روانی مانند اضطراب و افسردگی به بهبود بیماران خود کمک کنید.

8. اپراتور تلفن

نشستن پشت میز و صحبت کردن با مردم در تمام طول روز ساده ترین کار دنیا به نظر می رسد. اما با این حال، وقتی با مشتریان عصبانی سر و کار دارید و برای دریافت حقوق و داشتن KPI بالا باید روی کمیسیون کار کنید، خیلی سریع فشار را احساس خواهید کرد. در حالی که برخی افراد استعداد خوبی در این شغل دارند و می توانند پیشرفت خوبی داشته باشند، برخی دیگر نیز در استرس و سختی های این شغل فرو می روند و بیرون آوردن آنها از بحران بسیار سخت است.

9. معلم

اگرچه تدریس یک حرفه کامل با زمان آزاد زیاد است، اما یک حرفه هیجان انگیز نیز هست. بسیاری از افراد در حرفه معلمی تلاش می کنند تا در خارج از ساعات مدرسه به دانش آموزان خود کمک کنند تا پیشرفت تحصیلی آنها را تضمین کنند. آنها همچنین با شخصیت های مختلف، از جمله دانش آموزان دعوا و مخالف سر و کار دارند.

10. داور ورزشی

ایستادن در کنار زمین، زدن پنالتی و قضاوت برنده مسابقه چقدر می تواند سخت و استرس زا باشد؟ قضات مدام با آزار لفظی و حتی تهدید به مرگ مواجه می شوند و این مشکل شغل آنها را بسیار ترسناک می کند. علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، بی خوابی های زیاد و رفت و آمدهای مکرر به اماکن ورزشی، شاغلان در این حرفه را با استرس زیادی مواجه می کند.

11. راننده کامیون

شاید فکر کنید نشستن در کامیون و رانندگی با آن آسان است، اما حمل و نقل یک وسیله نقلیه بزرگ در شهرها، گاهی اوقات کشورها، می تواند خسته کننده باشد، به خصوص زمانی که مجبور هستید هر روز سفرهای طولانی را بدون توقف انجام دهید.

12. مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما

یک مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما موتورهای هواپیما را نصب و نگهداری می کند و همچنین هرگونه مشکل الکتریکی یا سیستمی هواپیما را عیب یابی می کند. از آنجایی که این یک کار بسیار فنی است، مهندسان تعمیر و نگهداری هواپیما تحت فشار زیادی هستند و مسئولیت ایمنی همه خدمه و مسافران را بر عهده دارند.

13. ماشین کار

برای تبدیل شدن به یک راننده قطار، باید دید عالی و توجه به جزئیات برای راه اندازی قطارها داشته باشید. اگرچه این شغل ممکن است در ظاهر سرگرم کننده به نظر برسد، اما مسئولیت زیادی به همراه دارد. رانندگان مسئول رساندن مسافران به مقاصد امن و به موقع هستند.

14. آشپزی

نقش یک آشپز زمانی که در یک آشپزخانه شلوغ کار می کنید بسیار استرس زا است. شما باید مطمئن شوید که سفارشات را به بهترین شکل و در زمان مناسب آماده می کنید تا مشتریان شما شکایت نکنند. علاوه بر گرمای آزاردهنده فرها، فضای کاری سرآشپزها نیز چالش بزرگی است.

15. کارگر ساختمانی

کار دستی بسیار سخت، وقت گیر و البته استرس زا است. کارگران ساختمانی باید در شرایط آب و هوایی سخت کار کنند و اغلب یاد بگیرند که چه کاری انجام دهند. کار کارگران ساختمانی از حفاری تا ساختن خانه عوارض روحی و جسمی زیادی دارد.

16. کارکنان فروشگاه

کارمندان فروشگاه اغلب در شرایط سختی با مشتریان قرار می گیرند. آنها مسئول توزیع محصولات در فروشگاه و رسیدگی به موقع به شکایات مشتریان و در نهایت اطمینان از خروج مشتریان راضی از فروشگاه هستند.

17. تحلیلگر مالی

یکی از پرطرفدارترین مشاغل در جستجوی شغل، امور مالی است. اما برخی از این مشاغل بدون استرس به دست نمی آیند. تحلیلگران مالی داده های مالی را تجزیه و تحلیل می کنند و به کسب و کارها در مورد فرصت های سرمایه گذاری مشاوره می دهند. در حالی که کار تحلیلگران مالی هنگام ارزیابی داده ها استرس زا نیست، برخورد با مشتریان ناراضی زمانی که بازار در بدترین حالت خود قرار دارد به ویژه استرس زا است.

18. مشاور ازدواج و خانواده

بازگرداندن هارمونی و کمک به زوج ها برای حل اختلافاتشان می تواند کاری بسیار استرس زا باشد. وقتی تنش بین زوج ها بالا می رود، این مسئولیت شما خواهد بود که اوضاع را پراکنده کنید. اما این شغل یک جنبه بسیار مثبت دارد و آن کمک به زوج ها برای حل مشکلاتشان و بازگشت به زندگی مشترک است.

19. دستیار شخصی

کار به عنوان دستیار شخصی به دلیل وظایف اداری زیاد و مدیریت آنها بسیار استرس زا است. افراد در این شغل نیز مسئولیت انجام کارهای زیادی (از جمله کارهای شخصی) برای رئیس خود را بر عهده خواهند داشت و زمان کمی برای نفس کشیدن خواهند داشت.

20. کنترل هوا

کنترلر ترافیک هوایی وظیفه نظارت بر حرکت هواپیما و هدایت خلبان برای بلند شدن و فرود بر روی باند را بر عهده دارد. اگرچه ممکن است کار آنها ساده و آسان به نظر برسد، اما کنترلرهای ترافیک هوایی باید همیشه هوشیار و آماده باشند تا در صورت بروز مشکل خلبان را راهنمایی کنند.

21. فلبوتومیست

فلبوتومیست ها نمونه خون بیماران را برای آزمایش، انتقال خون یا اهدای خون جمع آوری می کنند. اگرچه این کار ممکن است ساده به نظر برسد، اما فشار خون گیری، ارسال نمونه برای تجزیه و تحلیل، و برخورد با مشتریان دشوار، فلبوتومیست ها را به شغلی پر استرس تبدیل می کند. فلبوتومیست ها باید اطمینان حاصل کنند که نمونه ها به درستی برچسب گذاری شده اند تا تشخیص بیماری مراجعین اشتباه نشود.

22. هماهنگ کننده رویداد

مسئولیت سازماندهی یک رویداد بزرگ می تواند بسیار استرس زا باشد. اطمینان از کامل شدن تمام وظایف در هر رویداد یک کار دشوار است که نیاز به دقت و توجه زیادی به جزئیات دارد. همچنین، اگر مشکلی پیش بیاید، باید سریع عمل کنند تا بتوانند خیلی سریع مشکل را برطرف کنند. علاوه بر این، هماهنگ‌کنندگان رویداد باید ارتباط‌دهنده و حل‌کننده‌های خوبی برای بقا در این صنعت باشند.

23. مدیر روابط عمومی

مدیران روابط عمومی به شرکت هایی که در آنها کار می کنند اعتبار و شهرت می بخشند. آنها باید شبانه روز کار کنند تا اطمینان حاصل کنند که مشتریان بهترین خدمات را دریافت می کنند و در عین حال برای افزایش شهرت و اعتماد شرکت ها برنامه ریزی می کنند. البته کار با مشتریان و ارائه تصویری عالی از شرکت می تواند شغل بسیار پر استرسی باشد.

24. خلبان

خلبانان نه تنها مسئول ایمنی همه مسافران خود هستند، بلکه باید هواپیما را در شرایط آب و هوایی سخت هدایت کنند که به خودی خود می تواند استرس زا باشد. علاوه بر مشکلات روزمره یک خلبان خطوط هوایی، تغییرات برنامه لحظه آخری نیز می تواند سطح استرس را افزایش دهد، زیرا شما عصبانیت مسافران را متوجه می شوید که می تواند بر شما سرازیر شود.

25. آتش نشانان

کار در میان شعله های آتش و شرایط ناشناخته می تواند حداقل به سلامت روحی آتش نشان آسیب برساند. آتش نشانان هر روز بدون اطلاع از شدت حادثه به محل حادثه می روند، چالش های جدیدی را تجربه می کنند و در نهایت دچار استرس زیادی می شوند. تغییر شیفت ها در آخرین لحظه نیز می تواند به زندگی شخصی آنها فشار وارد کند زیرا نمی توانند از قبل برنامه ریزی کنند.

26. کارمند بهداشت

کارکنان بهداشتی نیز زمان زیادی را به کار خود اختصاص می دهند و جان خود را برای اطمینان از سلامت دیگران به خطر می اندازند. همانطور که در طول همه‌گیری کووید-19 دیدیم، بسیاری از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی روزانه جان خود را به خطر انداختند تا در یک محیط بسیار پر استرس با افزایش تعداد بیماران و کارکنان و منابع ناکافی کار کنند. در واقع، چنین وضعیتی آنها را مجبور به اضافه کاری کرد و رفاه خود را برای کمک به دیگران به خطر انداخت.

27. افسر پلیس

افسران پلیس بسته به بخش یا خط کاری خود، در موقعیت های پرخطر کار می کنند و با موقعیت های تهدیدآمیزی مانند سرقت های مسلحانه یا موقعیت های خشونت آمیز مواجه می شوند. آنها ممکن است در شغل خود کارهایی مانند دستگیری مجرمان خطرناک انجام دهند. این باعث استرس و سایر مشکلات سلامتی می شود.

28. پرسنل نظامی

پرسنل نظامی نیز مشاغل پر استرسی دارند. علاوه بر استرس دوری از خانه، کار در مناطق جنگی بسیار استرس زا است. ترس از تلفات و از دست دادن عزیزان باعث افزایش سطح اضطراب می شود که اغلب در اختلال استرس پس از سانحه و مشکلات سلامت روان در برخی از اعضای خدمات دیده می شود.

آخرین کلمه

به جرات می توان گفت که همه این مشاغل سهم خود را از عوامل استرس زا دارند، اما مزایا بسیار بیشتر از معایب آن است. اگر در حال انتخاب شغل از لیست آگهی‌های استخدامی هستید، حتماً به شما توصیه می‌کنیم که این مشاغل را بررسی کنید و یک تست شخصیتی بدهید تا مطمئن شوید که آیا برای شغل مورد نظر خود کوتاه آمده‌اید یا خیر. اما اگر در یکی از این مشاغل کار می کنید و اضطراب و استرس را تجربه می کنید، حتما با یک متخصص مشورت کنید تا از مشکلات روانی آینده پیشگیری کنید.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

تفاوت های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی |هفته‌نامه شنبهتفاوت های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی |هفته‌نامه شنبه

تحقیقات بازار برای جمع آوری اطلاعات در مورد بازار، مانند نیازهای مصرف کنندگان، ترجیحات، علایق، روند بازار، آخرین مد و غیره استفاده می شود. تحقیقات بازار را نباید با تحقیقات