سرزمین سئو مقالات سایت مزایای بازاریابی محتوایی | 7 مزیت مهم بازاریابی محتوا

مزایای بازاریابی محتوایی | 7 مزیت مهم بازاریابی محتوا

مزایای بازاریابی محتوایی | 7 مزیت مهم بازاریابی محتوا post thumbnail image


محتوا، گذشته و آینده بازاریابی هست! اولش ممکنه این جمله براتون اغراق آمیز به نظر بیاد؛ اما بعدتر که با مزیت‌های بازاریابی محتوا آشنا بشید قطعا نظرتون عوض میشه.

جو پولیتزی بازاریابی محتوا رو اینطوری تعریف می‌کنه:

((بازاریابی محتوا فرآیندی در کسب و کاره که به تولید محتوای گیرا و مجاب کننده، انتشار و توزیع اون برای جلب توجه، جذب و درگیر کردن یک گروه مشخص از مخاطبان، با هدف برانگیخته کردن اقدام‌های سود آور در مشتریان می‌پردازه.))

کلا، محتوا به مدیران و مالکان یک کسب و کار کمک می‌کنه با هزینه کمتر، راحت‌تر مشتری موردنظرشون رو جذب کنن و موفقیت بیشتری در زمینه کاریشون بدست بیارن.

در ادامه شما رو با 7 مزیت بازاریابی محتوا که به خوبی ملموس و برجسته هستن آشنا می‌کنم.

مزایای بازاریابی محتوایی

موارد زیر فقط تعداد محدودی از مزایای بازاریابی محتوایی هستن که باهاشون آشنا می‌شید.

افزایش اعتبار سایت

یکی از تاثیرگذارترین مزایای بازاریابی محتوایی، بهبود وضعیت سئو سایت هست. در واقع محتوا یکی از اعضای اصلی سئو سایت محسوب میشه و بدون اون عملا سئو وجود نداره. زمانی که در حال تولید محتوا در بازاریابی محتوا هستید ناگزیر هستید که برخی موارد رو مثل تولید محتوای اختصاصی (کپی نبودن)، استفاده از کلمات کلیدی در محتوا، دقت در تگ‌ها و… رو سرلوحه خودتون قرار بدید. رعایت این موارد ضمن اینکه منجر به تولید یک محتوای با کیفیت میشه باعث بهبود وضعیت سئوی سایت و ارتقا جایگاه اون در صفحه نتایج میشه. 

از طرف دیگه یک محتوای با کیفیت و بهینه، می‌تونه ترافیک بالایی رو به سمت سایت شما بیاره و  مخاطبان زیادی رو جذب کنه.

بنابراین طی یک جمع بندی کلی باید بگم در صورتی که شما در حوزه مرتبط با کسب و کارتون، به تولید محتوای مداوم با کلیدواژه صحیح بپردازید، اعتبار شما از نظر گوگل بالا رفته و مخاطبان بیشتری رو به سمت سایت شما هدایت می‌کنه.

کاری که الگوریتم‌های گوگل برای سنجش میزان کیفیت سایت انجام میدن کاملا با هم متفاوته؛ اما در این بین مستقل از هر الگوریتم، وقتی به مسئله عمیق نگاه کنیم، رفع نیاز و رضایت کاربر هست که به شما اعتبار میده.

هزینه کمتر، تاثیر بیشتر!

انواع بازاریابی محتوایی، به عنوان بازاریابی درونگرا، از ارزان‌ترین انواع بازاریابی هستن. همه ما از هزینه گزاف بازاریابی محیطی مثل اجاره بیلبورد و یا تبلیغات تلویزیونی آگاهی داریم. این روزها بازاریابی دیجیتال، به مراتب خیلی بیشتر از بازاریابی سنتی تاثیر گذاره؛ حتی با همین وجود، هزینه‌های گزاف مربوط به بازاریابی سنتی، نه تنها کمتر نمیشه، بلکه همگام با اقتصاد جامعه بالا میره؛ اما بازاریابی محتوایی، با هزینه پایین تاثیر بسیار بهتری در جذب و حفظ مشتری داره. 

شناخت برند و اعتماد

یکی از مزایای بازاریابی محتوا، اینه که شما با تولید و انتشار اون، دارید برند خودتون رو به گوش کاربران زیادی می‌رسونید. زمانی که مخاطب نسبت به محتوای شما آگاهی داشته باشه، با اطمینان خاطر به خرید از محصولات یا خدمات شما اقدام می‌کنه.

حتی اگه به‌طور کامل برای خرید متقاعد نشده باشه، ترجیح میده یک بار محصول شما رو امتحان کنه.

به‌طور کلی محتوای حرفه‌ای و ارزشمند شما، نشون دهنده تخصص سازمان‌تون هست.

مخاطب خاص شما به سمت‌تون میاد!

یکی از بهترین مزایایی که بازاریابی محتوا داره، اینه که مخاطب هماهنگ با حوزه کسب و کار شما رو جذب می‌کنه؛ به عنوان مثال، فرض کنید کسب و کار شما در حوزه معماری ساختمان هست. برای تبلیغات این کسب و کار، یک مدل از بازاریابی محیطی رو تصور کنید؛ مثلا بیلبورد!

برای کسب و کارتون یک بنر حرفه‌ای طراحی می‌کنید، یک بیلبورد اجاره می‌کنید و مقدار زیادی هزینه می‌کنید. در طی روز، همه افرادی که رد میشن چشمشون به اون بیلبورد می‌افته، درسته!

اما فکر می‌کنید از چندهزار نفری که اون بیلبورد رو اون هم در حد چند ثانیه می‌بینن، چند نفر به یک کارشناس معمار نیاز دارن؟

قطعا تعداد خیلی کمی؛ حتی از همین تعداد هم، درصد کمی متقاعد میشن و با شما تماس می‌گیرن.

اما در مقابل، اگر همین هزینه رو و یا حتی کمتر، صرف چیدن یک استراتژی حرفه‌ای تولید و بازاریابی محتوا کنید، قطعا نتیجه خیلی بهتری می‌گیرید.

می‌پرسید چطور؟ الان میگم.

افراد با توجه به نیازهاشون توی گوگل سرچ می‌کنن. قطعا شخصی که سرچ می‌کنه: ((شرکت معتبر معماری ساختمان)) کسی هست که به یک شرکت معماری ساختمان احتیاج داره! و برای برطرف کردن نیازش داره جست و جو می‌کنه.

مخاطب هدف شما دقیقا همین افراد هستن؛ کسانی که شما با ارائه محصول یا خدمت، مشکل‌شون رو رفع می‌کنید.

با تولید محتوا در حوزه کسب و کارتون، مخاطب هدف شما جذب خواهد شد؛ در نتیجه نیازی به صرف هزینه‌های گزاف و بی‌ثمر ندارید.

تولید سرنخ

سرنخ یا به اصطلاح لید (lead)، به مخاطبی گفته می‌شه که حداقل یک بار ارتباطی با کسب و کار گرفته باشه. این ارتباط می‌تونه پرسیدن یک سوال، پر کردن یک فرم و… باشه.

گاهی به جای لید، از اصطلاح مشتری راغب هم استفاده می‌شه. منظور از مشتری راغب این هست که وقتی مشتری یک بار سوالی راجع به خدمات یا محصولات می‌پرسه و اطلاعات می‌گیره، حتما به خرید رغبت داره و می‌تونه مشتری ما باشه.

تولید محتوای حرفه‌ای می‌تونه ترافیک بالایی رو به سمت سایت بیاره و به همین ترتیب کاربران زیادی رو به لید تبدیل کنه.

علاوه بر تولید لید جدید، بازاریابی محتوا می‌تونه لیدها رو پرورش بده و اون‌ها رو تبدیل به مشتری کنه.

افزایش ROI (نرخ بازگشت سرمایه)

یکی از مسائل مهم و قابل توجه در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ بحث هزینه‌ها و میزان بازگشت سرمایه هست. در بخش‌های ابتدایی مطلب گفتم که یکی از مزایای بازاریابی محتوا هزینه کمترش نسبت به سایر روش‌های مارکتینگ به خصوص بازاریابی سنتی هست؛ در نتیجه این ویژگی باعث افزایش نرخ بازگشت سرمایه یا همون ROI میشه.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

ما هنوز نتوانسته ایم نحوه عملکرد هوش مصنوعی خود را تفسیر کنیمما هنوز نتوانسته ایم نحوه عملکرد هوش مصنوعی خود را تفسیر کنیم

OpenAI ده ها میلیارد دلار برای توسعه فناوری های هوش مصنوعی در حال تغییر جهان جمع آوری کرده است. اما یک مشکل بزرگ وجود دارد: این شرکت هنوز در یافتن