سرزمین سئو مقالات سایت مبلغ عیدی 1403 کارمندان و کارگران چقدر است؟

مبلغ عیدی 1403 کارمندان و کارگران چقدر است؟


تنها چند روز به پایان سال ۱۴۰۲ مانده است و این روزها اخبار مبلغ عیدی ۱۴۰۳ بسیار داغ است. رقم عیدی سال ۱۴۰۳ با استفاده از یک فرمول ساده قابل محاسبه است. در سال‌های اخیر مبنای تصمیم‌گیری برای واریز عیدی کارمندان و کارگران پایه‌ی حقوق دریافتی آن‌ها بوده است. فرمول محاسبه آنلاین عیدی سال ۱۴۰۳ هم بر مبنای دریافت اطلاعات پایه حقوق شما، ارقام احتمالی دریافتی عیدی را محاسبه و ارائه می‌دهد. در ادامه حداقل عیدی و حداکثر عیدی که انتظار می‌رود کارمندان و کارگران در پایاین سال ۱۴۰۲ دریافت کنند را محاسبه می‌کنیم. توجه کنید که این ارقام متاثر از حداقل حقوق سال ۱۴۰۳ است.

نحوه محاسبه مبلغ عیدی ۱۴۰۳

نحوه محاسبه مبلغ عیدی ۱۴۰۳ به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به رده‌ی شغلی (کارمند/ کارگر/ مدیر)، سوابق کاری، خالص دریافتی ماهیانه سال ۱۴۰۲، تعدادماه‌های فعالیت در سال ۱۴۰۲، اشاره کرد. فرمول محاسبه رقم عیدی سال ۱۴۰۳ تفاوتی با سال‌های گذشته ندارد و بنابر مصوبه قانون عیدی و پاداش سالانه کارگران سال ۱۳۷۰ محاسبه و واریز می‌گردد. در ادامه باتوجه به رده‌های شغلی کارکران و کارمندان و نحوه دریافت حقوق (ماهیانه/ ساعتی) رقم عیدی کارگران و کارمندان را محاسبه و اعلام می‌کنیم.

محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد

با استفاده از سرویس سلری‌ایران تلنت می‌توانید به راحتی حقوق و دستمزد خود را در هرگروه شغلی و هر رده سازمانی محاسبه و آن را با سایر افراد مقایسه کنید.

از جمله عوامل موثر بر رقم عیدی سال ۱۴۰۳ تعداد ماه‌های کاری و مبنای دریافت حقوق است.

حداقل و حداکثر عیدی کارگران چقدر است؟

بنابر گفته رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، حداقل عیدی کارگران مبلغ ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. مبلغ عیدی ۱۴۰۳ کارگران نباید بیشتر از حداکثر تعیین شده باشد. همچنین نحوه محاسبه عیدی کارگرانی که کمتر از ۱ سال مشغول به کار بوده‌اند، بر حسب تعداد ماه‌های فعالیت آن‌ها محاسبه می‌شود. برای محاسبه آنلاین عیدی سال ۱۴۰۳ به وب‌سایت ایران‌تلنت سر بزنید.

حداقل و حداکثر عیدی کارمندان چقدر است؟

تمام کارفرمایان کارگاه‌هایی که تحت نظارت قانون کار فعالیت می‌کنند، باید به آن دسته از کارمندان خود که یک سال کامل فعالیت داشته‌اند، حداقل معادل ۶۰ روز و حداکثر معادل ۹۰ روز مزد روزانه، عیدی بدهند. بنابراین حداقل عیدی ۱۴۰۳ یک کارمند ۲ برابر و احداکثر عیدی ۱۴۰۳ کارمندان ۳ برابر پایه حقوق دریافتی آن‌ها خواهد بود.

مبنای محاسبه مبلغ عیدی ۱۴۰۳ کارمندان حقوق دریافتی ماهانه آن‌ها است.

شرط لازم برای دریافت عیدی حداقلی و حداکثری، فعالیت کل سال ۱۴۰۲ در یک کارگاه است. یعنی اگر شما تنها چند ماه از سال ۱۴۰۲ را در یک شرکت مشغول به کار بوده‌اید، نحوه محاسبه عیدی شما از قانون فوق پیروی نکرده و به شکل زیر محاسبه می‌شود:

مبنای محاسبه مبلغ عیدی ۱۴۰۳ کارمندانی کمتر از ۱ سال فعالیت داشته‌اند، تعداد ماه‌های کارکرد آن‌ها است.

به طور مثال اگر فردی تنها ۵ ماه از سال ۱۴۰۲ را در یک شرکت مشغول به کار بوده است، برای محاسبه عیدی خود باید حقوق دریافتی ماهانه خود (طبق قرارداد کاری) را یک بار ضرب در ۲ و بعد ضرب در ۵ کرده و سپس حاصل نهایی را بر عدد ۱۲ تقسیم کند. یکی از خدمات جدید ایران تلنت محاسبه آنلاین عیدی و سنوات است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

عیدی کارمندان ۱۴۰۳ که به صورت ساعتی حقوق دریافت کرده‌اند، چگونه محاسبه می‌شود؟

از آن‌جایی که حقوق افرادی که به شکل ساعتی مزد دریافت می‌کنند، متغییر است و مبلغ آن ثابت نیست، میانگین ۳ ماه آخر فعالیت این افراد در سال ۱۴۰۲، مبنای واریز مبلغ عیدی ۱۴۳ قرار می‌گیرد. فرمول محاسبه عیدی سال ۱۴۰۳ این افراد به قرار زیر  است:

مبنای محاسبه مبلغ عیدی ۱۴۰۳ کارمندانی کمتر از ۱ سال فعالیت داشته‌اند، تعداد ماه‌های کارکرد آن‌ها است.

مثلا اگر فردی در ۳ ماه پایانی سال ۱۴۰۲ به ترتیب مبالغ ۷ میلیون، ۴ میلیون و ۶.۵ میلیون تومان را به‌عنوان مجموع کارکرد ساعتی ماهانه خود دریافت کرده است، برای محاسبه مبلغ عیدی ۱۴۰۳ او باید ابتدا جمع حقوق این ۳ ماه (یعنی ۱۷.۵ میلیون) را محاسبه و سپس آن را بر عدد ۳ تقسیم کنیم. حاصل تقسیم برابر با ۵ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان می‌شود.

دقت کنید که ممکن است این فرد ۱۲ ماه کامل فعالیت کرده باشد، اما به دلیل اینکه مبنای حقوق دریافتی وی بر حسب ساعات کارکرد او بوده است، تاثیری در فرمول محاسیه عیدی ۱۴۰۳ نخواهد گذاشت. در مثال بالا اگر خالص دریافتی این فرد در یک ماه از سال رقم‌های بیشتر یا کمتر از ۳ ماه پایانی کارکرد وی باشد، تاثیری در رقم عیدی سال ۱۴۰۳ او نخواهد گذاشت.

عیدی کارمندان دولت چقدر است؟

عیدی کارمندان دولت از فرمول‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم محاسبه نشده و هر ساله توسط دولت (هیئت وزیران) اعلام می‌شود. بر اساس اخبار ماه‌های اخیر حداقل پاداش آخر سال کارمندان و بازنشستگان دولتی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود. کارکنان و بازنشستگان متاهل مبلغ ۷۰۰ هزار تومان به علت تاهل و در ازای هر فرزند مبلغ ۳۰۰ هزار تومان بیشتر دریافت می‌کنند. همچنین مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری و لشکری هنوز اعلام نشده است. این مبلغ بعد از اعلام توسط دولت، در نیمه اسفندماه به حساب مستمری بگیران واریز می‌شود.

زمان واریز عیدی ۱۴۰۳ چه‌زمانی است؟

زمان واریز مبلغ عیدی ۱۴۰۳ بسته به تمکن مالی واحدهای کاری می‌تواند در پایان بهمن ماه یا آخر اسفندماه سال ۱۴۰۲ باشد. دقت کنید اگر کارفرمایی بخواهد عیدی کارگران و کارمندان ساعتی خود را در بهمن ماه واریز کند، باید حقوق دریافتی ماه‌های آذر تا بهمن را مبنای محاسبه حقوق قرار دهد.

جمع‌بندی

در این یادداشت مبلغ عیدی ۱۴۰۳ و نحوه محاسبه آن را مورد بررسی قرار دادیم شما برای محاسبه رقم عیدی سال ۱۴۰۳ می‌توانید از محاسبه‌گر آنلاین عیدی سال ۱۴۰۳ ایران تلنت استفاده کنید. همچنین بهتر است بدانید عیدی مشمولان قانون کار با رقم عیدی کارمندان ۱۴۰۳ دستگاه‌های دولتی متفاوت است. عیدی کارمندان دولت توسط دولت تعیین می‌شود، درحالی که عیدی کارمندان و کارگران مشمولان قانون کار، بر اساس فرمول موصوبه سال ۱۳۷۰ قانون کار محاسبه می‌شود. به طور کلی عیدی کارمندان ۱۴۰۳ در ازای یک سال فعالیت کامل در یک واحد کاری می‌تواند حداقل ۲ برابر حقوق ماهیانه و حداکثر ۲ برابر حقوق ماهیانه باشد.

 

مطالب مرتبط

گام‌به‌گام ساخت رزومه حرفه‌ ای مدیر فروشگام‌به‌گام ساخت رزومه حرفه‌ ای مدیر فروش

نکات مهم رزومه نویسی برای فرصت شغلی مدیر فروش در فرایند استخدام به‌عنوان مدیر فروش، رزومه شما پیش از خودتان مورد ارزیابی کارفرما قرار می‌گیرد. در نتیجه باید روش‌های رزومه