سرزمین سئو دسته‌بندی نشده فرم ثبت نام سایت و اصول طراحی حرفه ای برای حفظ مخاطبان

فرم ثبت نام سایت و اصول طراحی حرفه ای برای حفظ مخاطبان

فرم ثبت نام سایت و اصول طراحی حرفه ای برای حفظ مخاطبان post thumbnail image


به‌دنبال راهی درست و استاندارد برای جمع‌آوری داده‌ها از بازدیدکنندگان سایت یا مشتریان بالقوه خود هستید؟

همه می‌دانیم به دست آوردن و نگهداری داده‌ها برای رشد هر کسب‌وکاری حیاتی هستند. یکی از اولین و مطمئن‌ترین راه‌ها و مهم برای جمع‌آوری اطلاعات از بازدیدکنندگان سایت و مشتریان بالقوه، فرم ثبت نام آنلاین در قسمت های مختلف سایت شما است. 

جمع‌آوری اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل و شماره تماس افراد، نه‌تنها راهی کاربردی برای یافتن یک کانال ارتباطی با کاربران و مشتریان بالقوه است بلکه مزایای مختلفی برای حفظ و جذب مشتریان در آینده دارد.

 طراحی یک فرم ثبت نام آنلاین برای بسیاری از شرکت‌ها می‌تواند کاری بسیار پیچیده باشد. اما در واقع فرایند کار بسیار ساده است و تنها باید یک سری اصول اصلی را رعایت کنید.

برای همین در این مقاله راتین به این موضوع می‌پردازیم که چطور فرم ثبت نام آنلاین حرفه‌ای و مطابق با استانداردهای ساخت یک تجربه خوب کاربران طراحی کنید.

فرم ثبت نام چیست؟

در خیلی از وب‌سایت‌های فارسی، فرم ثبت نام دست‌کم گرفته می‌شود. بااین‌حال، فرم ثبت نام اولین راهی است که مشتریان بالقوه می‌توانند با کسب‌وکار شما ارتباط برقرار کنند به‌ویژه اگر به‌دنبال جذب مشتری دیجیتال باشید.

فر ثبت نام سندی است با مجموعه‌ای از فیلدها و بخش‌های مختلف که مخاطب سایت آن را تکمیل کرده و برای یک کسب‌وکار ارسال می‌کند؛ تا در یک رویداد، برنامه، باشگاه عضویت، لیست و غیره ثبت نام کند.

با استفاده از فرم ثبت نام آنلاین می‌توانید اطلاعات تماس کاربران و مشتریان بالقوه را جمع‌آوری کرده و افراد را به تعامل بیشتر تشویق کنید.
مثلا در فرم ثبت نام مشتریان، در فرم‌های اشتراک، خدمات، کتاب‌های آنلاین، خرید و سایر برنامه‌ها و طرح‌ها، مشاغل مختلف از روش‌های مختلفی می‌توانید دریچه‌ای برای ارتباط با مشتری و گرفتن اطلاعات از آن‌ها داشته‌باشید.

تفاوتی ندارد که مشتری شما یک شخص حقیقی است یا حقوقی، درک نحوه ثبت نام مشتریان برای تعامل بهتر یک پارامتر ضروری است. اما دیگر عناصر اساسی و مهم در طراحی یک فرم ثبت نام موثر چیست؟ 

 

5 نکته‌ مهم در طراحی موثر فرم‌ ثبت نام 

اینترنت مملو از راه‌حل‌های رابط‌‌کاربری است که به ساخت یک فرم ثبت نام حرفه‌ای و کاربردی کمک خواهد کرد. مرور نکاتی که در ادامه آمده است بهترین راهکار برای ساختن فرم ثبت نامی است که باعث اشتیاق بازدیدکنندگان سایت برای تکمیل فرم‌ها خواهد شد.

به‌خاطر داشته باشید که فرم‌های ثبت نام برای استفاده کاربران هستند پس هر چه مراحل ساده‌تری داشته‌ باشند، بهتر است چون مشتریان راحت‌تر و البته راضی‌تر هستند.

نکات مهم و اصلی را برجسته کنید

از نظر کاربردی، هیچ فیلدی اختیاری نیست و همه اطلاعات مفید خواهند‌بود. اما با این باور کاربر که بخشی از اطلاعات ضروری نیستند، فقط حس اتلاف وقت به او داده‌می‌شود.

بنابراین باید بخشی از اطلاعات ضروری مانند نام کاربری، ایمیل، شماره تماس، سن و جنسیت و رمز عبور را ستاره‌دار (*) کنید تا کاربر بداند باید کدام بخش‌ها بع دقت و توجه بیشتری تکمیل کند. اگر فرم ثبت نام اطلاعات اختیاری دارد، مطمئن شوید که فیلدهای اجباری به‌وضوح مشخص شده‌اند.

کاربر را مجبور نکنید یک بخش را 2 بار پُر کند

آیا تا‌به‌حال اطلاعات مورد نیاز در فیلدهای ثبت نامی را کپی‌-پیست نکرده‌اید؟

تابه‌حال شده آدرس ایمیل یا رمز عبور خود را اشتباه وارد کنید؟

 تقریبا همه با فرم‌های ثبت نامی مواجه شده‌اند که باید 2 بار آدرس ایمیل و رمز عبور را وارد کنید. یکی از اهداف این کار، جلوگیری از اشتباهات تایپی است.

حتی اگر اشتباه تایپی در فرم ثبت نام صورت گرفته باشد، کاربر همچنان می‌تواند آن را از طریق ایمیل خود بازیابی کند. ممکن است کاربر زمان بیشتری را صرف بازیابی حساب خود کند اما در مقایسه با زمانی که برای صدها نفری که فرم را به‌درستی تکمیل می‌کنند، یک صرفه‌جویی بزرگ در مقیاس کاربر/ زمان خواهد شد. پس کاربر را مجبور نکنید یک فیلد را 2 بار پُر کند. بدون این‌که خودشان بدانند، به همین نسبت حس بهتری هم به آن‌ها منتقل خواهید کرد.

در هنگام ثبت نام، کاربران را به سیستم وارد کنید

یکی از مشکلات معمول در UX فرم ثبت نام، انتظار کاربران برای ورود به سیستم است. بسیاری از پیوندهای تایید ایمیل نیز همین مشکل را دارند. آیا این موضوع دلایل امنیتی دارد؟

کاربران اغلب رمزهای عبور خود را یادداشت می‌کنند تا بعدا آن‌ها را فراموش نکنند و در صورت فراموشی رمز با استفاده از ایمیل خود، رمز عبور را بازیابی می‌کنند. در بسیاری از موارد، این مرحله اضافی صرفا باعث کلافگی کاربر و تلف‌شدن وقت او می‌شود.

بنابراین تجربه کاربری را طوری طراحی کنید که کاربران جدید بلافاصله پس از ثبت نام، وارد سیستم شده و دیگر نیازی به ورود مجدد نباشد به‌این‌ترتیب تجربه کاربری خود را بهبود خواهید داد.

قبل استفاده از سرویس حتما نیازی به احراز هویت کاربر از طریق ایمیل نیست

اکثر محصولات و خدمات دیجیتال از کاربران می‌خواهند قبل از استفاده از یک حساب‌کاربری، ایمیل احراز هویت خود را تایید کنند، چرا؟

 ایمیل کاربر چطور به ارائه خدمات کمک خواهد کرد؟

این‌ها سوالاتی هستند که ممکن است ذهن بازدیدکنندگان سایت را برای تکمیل فرم ثبت نام مشغول کند. چرا پس از ثبت نام به کاربر اجازه مرور سایت داده نمی‌شود؟ 

اگر عملکرد‌های خاصی نیاز به ایمیل دارند، آن‌ها را غیرفعال کرده و یک یادآوری ساده به کاربر ارائه دهید تا بعدا آدرس ایمیل خود را تایید کند.

 این‌کار به ایجاد تجربه کاربری مثبت در بازدیدکننده و مشتری بالقوه کمک خواهد کرد. چون با درخواست تایید ایمیل، کاربر جدیدی را مجبور به ترک سایت خود می‌کنید که عامل مهمی در از دست دادن ترافیک است.

راهنمایی کنید اما اصرار نه، لطفا پیله نکنید!

مطابق استانداردهای امنیتی، رمز عبور باید بیشتر از 8 کاراکتر و کمتر از 12 کاراکتر و حداقل شامل یک حرف بزرگ، یک عدد یا یک نماد باشد. 

این رایج‌ترین شیوه رمزگذاری است. یک رمز عبور 5 کاراکتری مانند A#c2d می‌تواند قدرتمند باشد در‌حالی‌که یک رمز عبور 8 کاراکتری ساده و بدون حروف بزرگ، عدد و نماد شاید به‌ آن اندازه قدرتمند نباشد.

برای صرفه‌جویی در وقت کاربر، قالب مناسبی را برای فرم ثبت نام طراحی کنید. با دادن پیام‌های خطای درست و دقیق، قدم فراتر گذاشته و آن‌ها را راهنمایی کنید.

اعلان‌ها می‌تواند مواردی مانند «شما باید همه فیلدهای ستاره‌دار را پُر کنید» یا «برای رمز عبور از حروف بزرگ، عدد و یک نماد استفاده کنید» را شامل شود. اما همه این‌ موارد تا زمانی‌که کاربر نداند منظور شما کدام فیلد است، بی‌اثر خواهند بود. پس فیلدهای دارای اشتباه را قرمز کنید تا آن‌هاسریع و مشخص متوجه منظور شما شوند.

چطور فرم ثبت نام کاربردی و موثر طراحی کنیم؟

اگر چه ثبت نام کاربران روندی بسیار ساده خواهد بود، اما یکی از مراحل پُرچالش برای کسب‌وکارها همین فرم و مراحل ثبت نام کاربر است. چون باید طراحی جالب‌توجه و ساده‌ای داشته باشد تا افراد برای تکمیل فرم ثبت نام ترغیب شوند.

این صفحه نباید برای کاربر مانند مانعی برای دستیابی به بخش‌های مختلف سایت باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم طبق تجربه ما و معتبرترین منابع بین‌المللی مراحل زیر را طی کنید؛ تا فرم ثبت نام موثرتری را طراحی کنید.

از «ورود به سیستم» و «ثبت نام» هم‌زمان استفاده نکنید

چالش اصلی کسب‌وکارها این است که ورود به سیستم و ثبت نام مشابه یکدیگرند یا در یک صفحه هستند. هنگامی‌که دکمه‌ها بسیار شبیه به‌نظر برسند، اغلب کاربران گیج می‌شوند. 

در این شرایط کاربران ممکن است در انتخاب آن‌ها اشتباه کنند. بنابراین لازم است از یوایکس‌رایتینگ و دکمه‌هایی با رنگ‌های متفاوت استفاده کنید. اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی داشته باشید نباید این 2 را در یک بخش قرار دهید.

استفاده از پیام‌ خطای درست و کاربرپسند

همانطور که بالاتر گفتیم؛ برای حفظ امنیت اطلاعات، رمز عبور باید حداقل 8 کاراکتر باشد و بهتر است از حروف بزرگ، عدد و یک نماد استفاده شود. این موارد از اولین نیازهای ساختن یک رمز عبور قدرتمند است که به‌‌راحتی هک نمی‌شود. اما نباید از کاربران انتظار داشته باشید هر بار همه این موارد را در نظر داشته باشند، پس پیغام خطای کاربرپسند طراحی کنید که بتواند آن‌ها راهنمایی کند.

 برخی از سایت‌ها از نمایش میزان «قدرت رمز عبور» استفاده می‌کنند که تاثیر زیادی روی انتخاب رمز عبوری قدرتمند و مناسب دارد.

امکان نمایش رمز عبور برای کاربران

تایپ اشتباه رمز عبور در هنگام ثبت نام و ورود، یک مشکل عمومی است. اغلب به دلایل امنیتی رمز عبوری که در حال تایپ شدن است به‌صورت ستاره نشان داده می‌شود. بنابراین کاربر نمی‌تواند بخش‌های ناردست رمز عبور را ببیند. بهتر است یک گزینه «نمایش رمز عبور» قرار دهید تا با انتخاب آن، رمز عبور نمایش داده شود.

قسمت تایید رمز عبور، ایده خوبی به‌نظر می‌رسد اما مشکل را به‌طور کامل برطرف نخواهد کرد. 

وقتی کاربران هنگام پُر کردن فرم نتوانند آن‌چه تایپ می‌کنند را ببینند، اشتباهات بیشتری مرتکب خواهند شد و در برخی موارد اشتباه وارد کردن رمز عبور باعث بستن حساب کاربری برای چند ساعت یا چند روز خواهد شد.

بازیابی بدون دردسر رمز عبور

گاهی کاربران رمز عبور خود را فراموش می‌کنند، بنابراین لازم است برای بازیابی رمز عبور اقدام شود. روند بازیابی رمز باید آنقدر ساده باشد که کاربر زمان زیادی را صرف این کار نکند. به‌ کاربران اجازه دهید رمز خود را به‌راحتی بازیابی کنند تا به‌خاطر فراموشی آن از سایت خارج نشوند. با هر بار سخت شدن این فرایند شما یک کاربر را از دست خواهید داد.

برای شروع، همیشه یک عبارت ساده و قابل‌فهم مانند «رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟» را زیر بخش ورود (نام‌کاربری و رمز عبور) قرار دهید. این عبارت باید به بخش بازیابی رمز عبور پیوند بخورد تا پس از آن کاربر با وارد کردن آدرس ایمیل یا شماره تماس خود برای بازیابی رمز عبور اقدام کند.

اعتبارسنجی داده‌های کاربر در زمان درست

اعتبارسنجی به صورت آنی و سریع، صحت داده‌های ارسالی را بررسی خواهد کرد. این روش به کاربران کمک می‌کند که زمان کمتری منتظر بررسی خطاها و رفع مشکلات بمانند. این موضوع به صرفه‌جویی در زمان کاربر کمک کرده که تاثیر زیادی روی تجربه‌کاربری او دارد.

اجازه ورود از طریق گوگل، اکانت مایکروسافت و دیگر شبکه‌های اجتماعی 

وقتی امکان ورود از طریق حساب‌های دیگر وجود دارد، پس شرایط را برای راحتی کاربر فراهم کنید. استفاده از حساب‌های کاربری فعال، زمان ثبت نام را از 10 دقیقه به 10  ثانیه کاهش خواهد داد. 

این موضوع اهمیت ویژه‌ای برای بسیاری از کاربران دارد چون این روش ثبت نام ساده‌ترین و بی‌دردسرترین روش است و اکنون توسط خیلی از سایت‌های ایرانی و خارجی استفاده می‌شود.

اما این روش ممکن است عیب و ایراد هم داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، از آنجایی‌که اطلاعات مربوط به‌ کاربر به‌صورت کاملا خودکار بارگیری می‌شوند، نگرانی‌هایی جدی در مورد حفظ حریم خصوصی به‌وجود می‌آید چون همۀ کاربران مایل به ارائه تمامی اطلاعات شخصی خودشان نیستند.

اما یک نکته مهم و اساسی!

کاربران از برنامه یا سرویسی که قبل از هر خدماتی از آن‌ها اطلاعات شخصی بخواهد، خارج می‌شوند. هنگامی که از کاربران می‌خواهید در همان ابتدای امر، فرم ثبت نام را پُر کنند، آن‌ها میل و رغبت خود را برای ماندن در سایت از دست خواهند داد.

 باید این موانع را برطرف کنید چون همین موضوع به‌ظاهر ساده باعث خروج 85 درصدی کاربران در همان ثانیه‌های اول خواهد شد. در این زمینه علاوه بر بهبود فرم ثبت نام صفحه درباره ما به شما کمک خواهد کرد، توصیه می کنیم اهمیت صفحه درباره ما در موفقیت یک کسب و کار را مطالعه کنید.

مزایای داشتن یک فرم ثبت نام حرفه‌ای برای سایت چیست؟

متخصصان نظرات متفاوتی در مورد فرم‌های ثبت نام دارند اما با این‌حال، شرکتی که میزبان بازدیدکنندگان زیادی است برای ارائه خدمات بهتر و تعامل با مشتریان نیاز به اطلاعات آن‌ها دارد که تنها از طریق فرم ثبت نام قابل جمع‌آوری هستند.

سرعت و راحتی

بارزترین مزیت مرتبط با یک سیستم جامع ثبت نام آنلاین، راحتی و سرعت است. با یک چنین سیستمی نیازی به پُر کردن فرم‌های کاغذی به‌صورت دستی و ارسال آن‌ها نخواهد بود. در هنگام استفاده از سامانه‌های ثبت نام آنلاین، بازدیدکنندگان و مشتریان می‌توانند به‌راحتی ثبت نام کرده و بلافاصله اطلاعات خود را ارسال کنند. این اطلاعات بلافاصله در پایگاه داده‌های کسب‌وکار بارگذاری می‌شود.

تایید فوری و آنی

روش معمولی فرم کاغذی زمان قابل‌توجهی می‌گیرد، بازدیدکنندگان سایت باید منتظر تایید بمانند. وقتی صحبت از سیستم‌های ثبت نام آنلاین می‌شود، بازدیدکنندگان و مشتریان بلافاصله پس از تکمیل فرم ثبت نام یک ایمیل تایید دریافت می‌کنند. 

از طرفی، در صورت وجود هرگونه مشکل یا ناقص بودن اطلاعات، کسب‌وکارها می‌توانند مشتریان را از طریق ایمیل یا شماره تماس، مطلع کنند.

امنیت بالای سیستم‌های ثبت نام آنلاین

سیستم‌های ثبت نام آنلاین از امنیت بالایی برخوردار هستند. ارسال فرم از طریق یک پلتفرم به روش‌‌های مختلفی ایمن شده است. 

اطلاعات ثبت نام‌کنندگان  و ارسال فرم و جزئیات آن از طریق روش‌های رمزگذاری شده انجام شده و روی سرورهای سایت کسب‌وکار ذخیره شده و از درز اطلاعات جلوگیری می‌شود؛ بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد.

جمع‌آوری اطلاعات دقیق و به‌روز

وقتی صحبت از روش سنتی جمع‌آوری اطلاعات می‌شود، همیشه نگرانی‌هایی برای دسته‌بندی و به‌روزرسانی آن‌ها وجود دارد. اما در مورد فرم ثبت نام این نگرانی‌ها مفهومی ندارد چون اطلاعات هر فرد روی سرورها ثبت شده و در دسترس کارشناسان کسب‌وکار قرار می‌گیرد تا آن را دسته‌بندی کرده و برای اهداف بازاریابی و فروش از آن استفاده کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت بازاریابی و فروش را مطالعه کنید.

صرفه‌جویی در زمان

صرف‌نظر از اینکه کاربران و مشتریان بالقوه چگونه برای دوره‌های روی سایت یا دریافت کتاب‌های الکترونیکی و خبرنامه ثبت نام می‌کنند، کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از یک سیستم ثبت نام در زمان خود صرفه‌جویی کنند.

 با جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های به‌دست آمده در یک محل، زمان لازم برای دسته‌بندی و مرتب کردن آن‌ها برای برقراری ارتباط و تعامل، اهداف بازاریابی و فروش راحت‌تر شده و کارشناسان کسب‌وکار زمان کمتری را صرف مرتب‌سازی و دسته‌بندی اطلاعات برای تارگت‌گذاری صرف خواهند کرد.

دسترسی به آمار مفید

فرم ثبت نام روشی عالی برای جمع‌آوری اطلاعات کاربران مانند آدرس ایمیل، سن، جنسیت و شماره تماس است. این اطلاعات یکی از بهترین روش‌ها برای تعامل با کاربرانی است که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری را دارند. یک راه خوب برای اینکه در آینده بتوانید برای ریمارکتینگ سراغ مشتریان فعلی یا کسانی که قبلا تمایل به محصولات یا خدمات شما داشته‌اند، بروید.

برای آشنایی با موضوع ریمارکتینگ پیشنهاد می کنیم مقاله ریمارکتینگ در گوگل ادز را مطالعه کنید.

کمک به برنامه‌های بازاریابی

یک مزیت خیلی مهم سیستم ثبت نام با ساختار مناسب این است که به کسب‌وکار‌ها امکان می‌دهد بازاریابی ایمیلی و بازاریابی پیامکی انجام دهند.

 اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان با به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات خود در پروفایل کاربری، به‌صورت منظم ایمیل‌های بازاریابی شما را دریافت خواهند کرد.

حرف آخر:‌فرم ثبت نام خوب یعنی کاربران راضی و اطلاعات کافی

فرم ثبت نام در گذشته یک فرم ساده بود که خیلی به آن توجهی نمی‌شد چون کسب‌وکارها از طریق روش‌های دیگری اطلاعات کاربران خود را جمع‌آوری می‌کردند. اما با استقبال روزافزون از اینترنت و سایت‌ها، فرم ثبت نام اهمیت بیشتری پیدا کرد. 

حالا این فرم به عاملی مهم در جمع‌آوری اطلاعات تماس مانند ایمیل و شماره تماس تبدیل شده است، عاملی که بستر تماس کسب و کارها را برای تعامل بیشتر با مخاطبان، بازاریابی، تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری و فروش بیشتر فراهم می‌کند. شما هم اگر سایت دارید و در حال عضوگیری هستید؛ هر چه سریع‌تر مطابق راهنمای بالا نگاهی دوباره به فرم ثبت نام سایت خودتان بیندازید.

 

منابع: فُرمز دات اپ، رگ‌پکز، واو‌دیجیتال، لیدجن‌اپ، فرانت‌کُر و تجربیات تیم طراحی UI راتین

Leave a Reply

مطالب مرتبط

8 دلیل برای داشتن وب سایت – چرا باید وب سایت داشته باشیم؟8 دلیل برای داشتن وب سایت – چرا باید وب سایت داشته باشیم؟

ششمین دلیل از 8 دلیل برای داشتن وب سایت هزینه تبلیغات است ؛ با راه اندازی سایت در هزینه تبلیغات صرفه جویی می شود، هر بار که محصولات شما ارتقا