سرزمین سئو مقالات سایت عزت نفس چیست؟ روش های عملی برای افزایش عزت نفس

عزت نفس چیست؟ روش های عملی برای افزایش عزت نفس

عزت نفس چیست؟ روش های عملی برای افزایش عزت نفس post thumbnail image


در زندگی افرادی را می بینیم که اعتماد به نفس کارهای مختلف را با موفقیت انجام دهید. مقایسه خود با آنها و مشاهده فقدان آن در خود می تواند شما را از زندگی خود ناراضی کند. در این مقاله سعی داریم روش های عملی افزایش را به طور کامل بیان کنیم اعتماد به نفس بیایید پرداخت کنیم با ما بمانید.

تعریف عزت نفس

اعتماد به نفس نوعی خودباوری و خودباوری است که بر اساس آن می توانید به دانش و توانایی های خود اطمینان داشته باشید. البته این بدان معنا نیست که شما باید در هر موضوعی احساس توانایی اغراق آمیز کنید. یک فرد با اعتماد به نفس، دید واقع بینانه ای نسبت به توانایی های خود دارد. اعتماد به نفس این کمی متفاوت از مفاهیم دیگری است که باید بدانید.

تفاوت بین اعتماد به نفس و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، یک اصطلاح کلی تر به معنای داشتن احساس ارزشمندی است. در واقع این احساس در تمام مراحل زندگی وجود دارد. اعتماد به نفس مفهوم مفصل تری است و بیشتر در روانشناسی به این موضوع اشاره دارد که شما نسبت به یک سوال، موضوع یا مشکل اعتماد به نفس و باور بالایی نسبت به خود دارید.

تفاوت بین غرور و اعتماد به نفس

مرز باریکی بین اعتماد به نفس و تکبر وجود دارد. داشتن اعتماد به نفس یعنی داشتن ایمان و اعتماد به توانایی ها و دانش خود. در عین حال، فرد متکبر معتقد است که توانایی ها یا دانشش او را بهتر از دیگران می کند. همچنین در قاطعیت از نقاط قوت و ضعف خود آگاه هستید و آنها را همانطور که هستند نشان می دهید. در غرور، این خود را از طریق اغراق نشان می دهد. این بدان معناست که فرد مغرور بارها و بارها سعی می کند توانایی های خود را آنچه هست نشان دهد.حال بیایید به نشانه های افراد با اعتماد به نفس نگاه کنیم.

نشانه های اعتماد به نفس و تفاوت بین غرور و اعتماد به نفس

نشانه های اعتماد به نفس

افراد دارای عزت نفس بالا دارای ویژگی های زیر هستند:

 1. آنها آنچه را که فکر می کنند درست است انجام می دهند. بنابراین به این فکر نمی کنند که آیا نظر، عقیده یا عمل آنها مورد تایید دیگران است یا خیر.
 2. آنها مایل به ریسک هستند. البته این کار را با تحقیق انجام می دهند.
 3. آنها اشتباهات خود را می پذیرند و آنها را می پذیرند. آنها از اشتباهات خود درس می گیرند و سعی می کنند آنها را تکرار نکنند.
 4. آنها پذیرای تعریف و تمجید دیگران هستند. در واقع آنها فکر نمی کنند که شایسته ستایش دیگران نیستند.
 5. آنها به اتفاقات و مشکلات مختلف در کنار واقعیت نگاه خوشبینانه دارند. بنابراین برای رسیدن به خواسته های خود تلاش مضاعفی انجام می دهند.

عناصر ایجاد عزت نفس

بر اساس تحقیقات دانشگاه های مختلف، اعتماد به نفس به طور کلی از دو مولفه اصلی تشکیل شده است بهره وری و محل کنترل تالیف شد. خودکارآمدی باور به توانایی های شما در موقعیت های خاص است. عواملی مانند تجربه انواع رویدادها، مشاهده دقیق رویدادها، و تشویق دیگران به سمت یک شی در نهایت ممکن است خودکارآمدی را شکل دهند.

برای مثال می توان به عکاسی اشاره کرد. تجربه عکاسی از طبیعت را به عنوان یک چیز جدید تصور کنید. با توجه به علاقه ای که به این موضوع داشتید سعی کردید عکس های معروف و خوب طبیعت را با دقت مشاهده کنید تا مهارت خود را ارتقا دهید. عکس‌های زیبایی که از طبیعت گرفته‌اید نیز می‌تواند باعث تشویق دوستان و خانواده شما شود. همه این مسائل باعث می شود به توانایی خود در عکاسی از طبیعت ایمان بیشتری پیدا کنید.

برای شرکت در آموزش سخنرانی و بیان روی تصویر کلیک کنید

عناصر سازنده عزت نفس

منبع کنترل که در روانشناسی به عنوان منبع کنترل درونی و بیرونی نیز شناخته می شود، یکی از دیگر عناصر سازنده عزت نفس است. افراد دارای منبع کنترل یا اسناد درونی بر این باورند که انتخاب ها، تلاش ها، تصمیم گیری ها و غیره مسئوليت آنها خودشان باعث اتفاقات مختلفی می شوند. البته نقش شانس و شانس را انکار نمی کنند، اما با مسئولیت زیادی نقش خود را در انتخاب خود می پذیرند.

در عین حال، افرادی که به کنترل بیرونی اعتقاد دارند، مواردی مانند خوش شانسی یا بدشانسی، سرنوشت و سرنوشت را عامل اصلی مشکلات می دانند. ظاهراً داشتن منبع کنترل درونی باعث ایجاد عزت نفس بالا در افراد می شود. همین مثال از عکاسی را در نظر بگیرید. اگر یک عکس خوب بگیرید و آن را به عنوان شانس به حساب آورید، هرگز نمی توانید توانایی های خود را به صورت واقع بینانه ببینید. همچنین اگر در این راه شکست بخورید، خیلی زود تسلیم خواهید شد. چون شما سرنوشت را مقصر می دانید که عکاس خوبی نیستید. در این میان فردی که دارای کانون کنترل درونی است سعی می کند با شناخت توانایی های خود و پذیرش شکست هایش به سمت تبدیل شدن به یک عکاس خوب حرکت کند.

راه های افزایش عزت نفس

راهکارهایی برای افزایش عزت نفس

قبل از خواندن ادامه مطلب باید بدانید که برای تقویت اعتماد به نفس خود کفش های آهنی بپوشید و منتظر دنیای جدید باشید. زیرا اعتماد به نفس چیزی نیست که فقط با خواندن مقاله و کتاب به سرعت به آن دست پیدا کنید. رسیدن به آن مستلزم پشتکار و تلاش فراوان است. افراد با اعتماد به نفس با این ویژگی روانی متولد نمی شوند.

بنابراین، می توانید با تمرین به آن دست پیدا کنید. این را هم بدانید که ممکن است در این مسیر سخت خسته شوید. در این شرایط، بهترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که بدون سرزنش کردن خود به راه خود ادامه دهید. از جمله نکات و راهکارهای مناسب برای افزایش عزت نفس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فهرستی از دستاوردها و موفقیت های خود در زندگی که به آنها افتخار می کنید تهیه کنید.
 • نقاط قوت و استعدادهای خود را بنویسید و مدام آنها را به خود یادآوری کنید.
 • اهداف واقع بینانه تعیین کنید.
 • گفتن چیزهای مثبت به خودتان را تمرین کنید. این بدان معنا نیست که شما برای همه رفتارها و ویژگی های خودشیفتگی خود ارزش مثبت قائل هستید. معنای این مفهوم این است که ویژگی های منفی خود را در کنار نقاط قوت خود بشناسید و به جای سرزنش خود، سعی در پیشرفت کنید.
 • برای سرگرمی های خود وقت بگذارید. چیزها و مهارت های جدید را امتحان کنید تا بفهمید چه چیزی به شما علاقه دارد.
 • اگر می توانید، حتما از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. کمک گرفتن از یک روانشناس به شما کمک می کند تا دلایل کمبود عزت نفس خود را بهتر درک کنید. این در نهایت به شما کمک می کند تا در جهت افزایش عزت نفس خود قدم بردارید.

نکاتی برای ایجاد عزت نفس

چندین نکته وجود دارد که می توانید برای افزایش عزت نفس خود رعایت کنید. اگرچه برخی از این مسائل ممکن است بسیار کوچک باشند، اما باید بدانید که توجه به این جزئیات کوچک می تواند عزت نفس شما را افزایش دهد.

به موفقیت های گذشته خود نگاه کنید

به همه چیزهایی که در گذشته انجام داده‌اید نگاهی دقیق بیندازید. اولاً می تواند عدم اعتماد به نفس باشد و همچنین خجالتی بودن، باعث می شوند فکر کنید هیچ موفقیتی در زندگی کسب نکرده اید. در این شرایط باید دیدگاه خود را کمی تغییر دهید. موفقیت فقط به دست آوردن چیزهای بزرگی نیست که توجه مردم را به خود جلب کند.

گاهی اوقات اتفاقات و مشکلاتی پیش می آید که توانسته اید قدم کوچکی در جهت اهداف خود بردارید. اتفاقاتی که باعث شد در آن لحظه احساس رضایت کنید. پس در مورد این قسمت خوب فکر کنید و آنها را یادداشت کنید.

از این پس هر زمان که در مسائل مختلف احساس کمبود اعتماد به نفس کردید به لیستی که تهیه کرده اید نگاه کنید. برای انجام آنها به خود افتخار کنید. همچنین سایر دستاوردهای فعلی و آینده را فهرست کنید.

“خودت باش، بیان تو خودباوری می آورد. از آن خارج نشوید و موفقیت را در شخصیت خود ببینید و آن را تکرار کنید.

به این فکر کنید که در چه چیزی خوب هستید

هیچ انسانی روی این کره خاکی بدون استعداد و مهارت وجود ندارد. شما همچنین باید به دقت در مورد این سوال فکر کنید. هر چیزی را که فکر می کنید در آن استعداد یا مهارت دارید بنویسید. این به افزایش عزت نفس شما کمک می کند.

تعیین اهداف

اهدافی را تعیین کنید و مسیر رسیدن به آنها را مشخص کنید. این اهداف نباید بزرگ باشند. در واقع، اهداف شما می تواند به کوچکی یادگیری پخت کیک باشد. بنابراین ابتدا از چیزهای کوچک شروع کنید و به آرامی به سمت مسائل بزرگتر بروید.

با خودم حرف میزنم

سرزنش مداوم خود فقط باعث می شود زمان زیادی را بدون انجام کاری تلف کنید. پس سعی کنید همیشه خودتان را تشویق کنید. اگرچه این موضوع در ابتدا سطحی به نظر می رسد، اما می تواند در آینده تاثیرات مثبت خود را نشان دهد.

تحقیقات زیادی

سعی کنید فعالیت هایی را انتخاب کنید که واقعاً از آنها لذت می برید. این فقط با جستجوی آنها و تجربه زیاد اتفاق می افتد. فهرستی از علایق خود تهیه کنید و برای تحقق آنها پیشقدم شوید. این فعالیت ها می تواند عکاسی، ورزش و … باشد. به طور کلی، وقتی به آنها مراجعه می کنید، انگیزه بیشتری برای بهتر ساختن آنها خواهید داشت.

افزایش عزت نفس

فواید عزت نفس

به طور کلی، داشتن اعتماد به نفس می تواند به پیشرفت های بزرگی در زندگی شما منجر شود. از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بر اساس مطالعات مختلف، افراد دارای اعتماد به نفس بیشتر از دیگران عمر می کنند.
 • این ویژگی شادی شما را در زندگی افزایش می دهد.
 • تاثیر مثبتی بر سلامت جسمی و روانی دارد.
 • احتمال دستیابی به موفقیت های مختلف را افزایش می دهد.

آخرین کلمه

اعتماد به نفساین احساس اعتماد به نفس و باور به توانایی های خود است. این ویژگی روانی توسط دو عنصر خودکارآمدی و کنترل درونی شکل می گیرد. برای به دست آوردن اعتماد به نفس باید کارهای مختلفی مثل سرزنش نکردن خود، تهیه فهرستی از توانایی ها و… انجام دهید تا آرام آرام قدم های مثبتی برای افزایش آن بردارید.

برای شروع این مراحل مثبت پیشنهاد می کنیم در یک دوره عملی شرکت کنید. برای خرید دوره روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره سخنرانی حضوری

دوره آموزشی گفتار و اعتماد به نفس

Leave a Reply

مطالب مرتبط

8 دلیل برای داشتن وب سایت – چرا باید وب سایت داشته باشیم؟8 دلیل برای داشتن وب سایت – چرا باید وب سایت داشته باشیم؟

ششمین دلیل از 8 دلیل برای داشتن وب سایت هزینه تبلیغات است ؛ با راه اندازی سایت در هزینه تبلیغات صرفه جویی می شود، هر بار که محصولات شما ارتقا

انواع سئو (SEO) و روش های بهینه سازی سایت + روش های مرسوم سئوانواع سئو (SEO) و روش های بهینه سازی سایت + روش های مرسوم سئو

در مقالات گذشته در رابطه با اینکه سئو و بهینه سازی سایت چیست و چرا دارای اهمیت میباشد، صحبت کردیم.seo را میتوان مجموعه ای از روش های بهینه سازی یک