سرزمین سئو مقالات سایت سیستم اطلاعات مدیریت پروژه و هر آنچکه باید در رابطه با آن بدانیم

سیستم اطلاعات مدیریت پروژه و هر آنچکه باید در رابطه با آن بدانیم

سیستم اطلاعات مدیریت پروژه و هر آنچکه باید در رابطه با آن بدانیم post thumbnail image


عنصر کلیدی برای موفقیت در به سرانجام رساندن پروژه‌های سازمانی، یک سیستم مدیریت پروژه قوی و یکپارچه است. این سیستم یکپارچه مدیریت پروژه به علت گستردگی و حجم بالای اطلاعات سازمان، همواره نیاز به سیستم اطلاعات مدیریت پروژه یا همان pmis دارد. در ادامه به معرفی کامل Project Management Information System و نرم‌افزارهای مورد استفاده برای استقرار سیستم مدیریت پروژه می‌پردازیم و نکاتی مفید برای انتخاب نرم‌افزار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه مناسب سازمان یا شرکت‌تان را به دقت توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

سیستم اطلاعات مدیریت پروژه pmis چیست؟

پیش از ورود به مباحث ریزتر و دقیق‌تر این مبحث، نیاز است که با چیستی Project Management Information System آشنا شویم و به اهمیت آن پی ببریم. سیستم اطلاعات مدیریت پروژه (Project Management Information System) ابزاری است برای جمع‌آوری، ساماندهی و بررسی دقیق اطلاعات مربوط به یک پروژه.

آموزش کامل مدیریت سرمایه گذاری

 

این اطلاعات طیف وسیعی از داده‌ها را در خود جای می‌دهند، از جمله:

 • برنامه‌ریزی پروژه: شامل زمان‌بندی، بودجه، شرح وظایف کارکنان سازمان، و سایر اطلاعات مربوط به برنامه‌ریزی پروژه می‌شود.
 • اجرای پروژه: شامل اطلاعات مربوط به پیشرفت پروژه، پیگیری وظایف انجام‌شده، شناسایی مشکلات و موانع بر سر راه، و گزارش‌های وضعیت پیشرفت پروژه است.
 • نظارت و کنترل پروژه: شامل اطلاعات مربوط به عملکرد پروژه و کارکنان درگیر در آن، شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIs)، و انحرافات از برنامهٔ اصلی می‌شود.
 • سایر اطلاعات مربوط به پروژه: شامل اطلاعات مربوط به ذینفعان، ریسک‌های احتمالی، مستندات پروژه، و ارتباطات سازمان می‌شود.

این سیستم ماژول‌های متعددی دارد که ممکن است توضیحات این ماژول‌ها گمی شما را گیج کنند. به همین خاطر در این مقاله سعی کرده‌ایم با استفاده از کلمات ساده و روان‌تر هر مورد را تعریف کنیم تا بتوانید درک درست و عمیقی از ان‌ها داشته باشید.

ماژول های مدیریت پروژه در سیستم های اطلاعاتی کدامند؟

نرم افزارهای pmis از ماژول‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام مربوط به گروه خاصی از وظایف مدیریت پروژه‌اند.

آموزش مدیریت پروژه کاربردی

 

برخی از ماژول‌های رایج درمدیریت پروژه mis عبارتند از:

 • مدیریت محدوده پروژه: تعریف اهداف و محدوده هر پروژه، تجزیه و تحلیل ذینفعان، ایجاد ساختار تقسیم وظایف به اجزای کوچک‌تر (WBS) و به صورت کلی تهیهٔ برنامهٔ مدیریت دامنهٔ پروژه.
 • مدیریت زمان‌بندی پروژه: برآورد زمان کارها و وظایف، ایجاد نمودار گانت، تعیین مسیر بحرانی، نظارت و کنترل بر فرایند پیشرفت پروژه.
 • مدیریت هزینه پروژه: برآورد هزینه‌های مورد نیاز، تهیهٔ بودجه، کنترل هزینه‌ها در طول مسیر و پیش‌بینی هزینه‌های نهایی.
 • مدیریت منابع پروژه: شناسایی منابع مورد نیاز، تخصیص درست منابع، نظارت بر استفاده از منابع، مدیریت ریسک‌های مرتبط با هر یک از منابع.
 • مدیریت کیفیت پروژه: تعریف معیارهای سنجش کیفیت، برنامه‌ریزی برای حفظ و کنترل کیفیت، تضمین کیفیت در طی مسیر انجام پروژه.
 • مدیریت تدارکات مالی پروژه: شناسایی نیازهای تدارکاتی، انتخاب تأمین‌کنندگان، مدیریت قراردادها، نظارت بر عملکرد تأمین‌کنندگان.
 • مدیریت ارتباطات پروژه: شناسایی ذینفعان، برنامه‌ریزی برای ارتباطات سازمان، مدیریت انتظارات ذینفعان.
 • مدیریت ریسک پروژه: شناسایی ریسک‌ها، تحلیل ریسک‌ها، برنامه‌ریزی برای پاسخ به ریسک‌های احتمالی، نظارت و کنترل ریسک‌ها در طول مسیر انجام پروژه.
 • مدیریت تغییرات پروژه: کنترل تغییرات در پروژه، تأیید و تصویب تغییرات، مدیریت اثرات هر تغییر بر دیگر وظایف و روند کلی برنامه.
 • مدیریت دانش پروژه: جمع‌آوری و ذخیرهٔ دانش پروژه، اشتراک‌گذاری دانش و اطلاعات با اعضای تیم و کارکنان سازمان، استفاده از دانش دردسترس برای بهبود عملکرد پروژه.

مراحل طراحی سیستم مدیریت پروژه

مراحل طراحی سیستم مدیریت پروژه pmis به این صورت است:

۱. تعریف نیازهای سازمان

اولین قدم در طراحی information system، تعریف نیازهای پروژهٔ سازمان است. این مرحله شامل شناسایی صحیح چنین مواردی است:

 • اهداف پروژه: می‌خواهید با mis چه چیزی به دست آورید؟
 • کاربران سیستم: چه کسانی از mis استفاده خواهند کرد؟
 • اطلاعات مورد نیاز: چه نوع اطلاعاتی باید در mis ذخیره شود؟
 • وظایف سیستم: سیستم mis باید چه وظایفی را انجام دهد؟

۲. انتخاب ابزار مناسب

پس از تعریف نیازهای سازمان، باید ابزار pmis مناسب را انتخاب کنید. عوامل متعددی هستند که باید هنگام انتخاب نرم افزار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه در نظر بگیرید، مانند:

 • ابعاد و پیچیدگی پروژه: اگر پروژه شما نسبتا کوچک و ساده است، ممکن است به یک pmisساده نیاز داشته باشید. اما اگر پروژه‌تان بزرگ و پیچیده است، به یک سیستم قدرتمندتر نیاز خواهید داشت.
 • نیازهای تیم درگیر پروژه: باید نیازهای همه اعضای تیم درگیر در پروژه لحاظ شوند.
 • بودجهٔ سازمان: نرم‌افزارهای سیستم اطلاعات مدیریت پروژه می‌توانند از لحاظ قیمت بسیار متفاوت باشند. شما باید سیستمی را برگزینید که در بودجهٔ سازمان‌تان بگنجد.

۳. پیاده سازی پروژه سیستم های اطلاعات مدیریت

پس از انتخاب سیستم مدیریت مناسب خود، باید آن را پیاده‌سازی کنید. این مرحله شامل نصب نرم‌افزار، شخصی‌سازی کردن تنظیمات، و آموزش آن به کاربران (اعضای تیم) است.

۴. تست کردن سیستم و نگهداری از آن

پس از پیاده‌سازی سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، باید آن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند. همچنین باید به طور منظم pmis را به‌روزرسانی کنید و از آن در برابر خطرات امنیتی محافظت کنید.

نکاتی برای انتخاب سیستم اطلاعات مدیریت پروژه

پیش از انتخاب نرم‌افزار pmis مناسب خود، نیازهای سازمان را به طور دقیق و کامل مشخص کنید. چندین نرم‌افزار pmis مختلف را بررسی کنید و ویژگی‌های آن‌ها را با هم مقایسه کنید. از نسخه‌های آزمایشی رایگان نرم‌افزارهای pmis استفاده کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب‌تر است. از پشتیبانی فنی نرم‌افزار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه مطمئن شوید.

مزایای استفاده از سیستم اطلاعات مدیریت پروژه

به طور کلی سیستم های اطلاعاتی mis به مدیران پروژه و اعضای تیم کمک می‌کنند تا وظایف خود را به طور مؤثرتر انجام دهند و با موفقیت به اهداف پروژهٔ سازمان یا شرکت برسند. می‌توان گفت که مدیریت صحیح اطلاعات پروژه برای موفقیت پروژه حیاتی است. این اطلاعات به مدیران پروژه کمک می‌کنند تا:

 • با استفاده از اطلاعات منسجم و یکپارچه، تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.
 • با استفاده از اطلاعات دقیق برای به‌روز نگه داشتن ذینفعان از پیشرفت پروژه، رضایت آن‌ها را افزایش دهند.
 • به وسیلهٔ آن اطلاعات، مشکلات را شناسایی و حل کنند و راندمان پروژه را بهبود بخشند.
 • با استفاده از اطلاعات مفید برای شناسایی و مدیریت ریسک‌ها، احتمال شکست پروژه را کاهش دهند.
 • هماهنگی و دسترسی اعضای تیم به اطلاعات مربوط به هر یک از وظایف را بهتر و بیشتر کنند.

سخن پایانی

یکپارچگی و ذخیره‌سازیِ درست اطلاعات مدیریت پروژه برای موفقیت هر پروژه‌ای حیاتی است. نرم‌افزار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه ابزاری است که می‌تواند به مدیران پروژه در جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، و مدیریت اطلاعات پروژه کمک کند. استفاده از pmis می‌تواند مزایای بسیاری برای پروژه شما داشته باشد، از جمله بهبود دسترسی به اطلاعات، هماهنگی بین اعضای تیم، بهبود راندمان، و افزایش رضایت ذینفعان. انتخاب بهترین نرم‌افزار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد که با کسب آموزش درست در این زمینه به راحتی حل خواهد شد.

یادگیری و درک عمیق سیستم اطلاعات مدیریت پروژه با دوره‌های مکتب خونه

حال که به اهمیت Project management information system در موفقیت سازمان و شرکت خود پی برده‌اید احتمالا به دنبال منبعی کامل و مطمئن برای یادگیری درست آن هستید. دوره‌های مکتب خونه دقیقا با همیت هدف طراحی شده‌اند تا در یادگیری و درک عمیق هر مبحث مدیریتی‌ای از جمله موضوع سیستم اطلاعات مدیریت پروژه به شما کمک کنند و از سردرگمی و نگرانی‌های‌تان بکاهند. با ثبت‌نام و انتخاب دوره آموزش مدیریت پروژه مورد نیاز خود، به راحتی به مختواهای آموزشی باکیفیت مکتب خونه دسترسی داشته باشید و از تمرینات کاربردی و مفید آن بیشترین بهره را ببرید.

آموزش اسکرام کاربردی با ابزار جیرا

مطالب مرتبط

Каква е степента на отпадане? (Методи за намаляване на степента на отпадане)Каква е степента на отпадане? (Методи за намаляване на степента на отпадане)

защото степен на отпадане Или процент на излизане Това е на английски в дигиталния маркетинг Степен на отпадане За да го разберем по-добре, ще дадем пример. Да предположим, че имате