سرزمین سئو دسته‌بندی نشده سئو کلاه سیاه چیست | 13 تکنیک کلاه سیاه که نباید بدونی

سئو کلاه سیاه چیست | 13 تکنیک کلاه سیاه که نباید بدونی

سئو کلاه سیاه چیست | 13 تکنیک کلاه سیاه که نباید بدونی post thumbnail image


سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) به مجموعه روش‌ها و تکنیک‌هایی گفته میشه که هدف اون‌ها دور زدن و فریب دادن گوگل و کسب جایگاه برتر در سریع‌ترین زمان ممکن هست؛ همچنین در بحث آموزش سئو سایت می‌گیم که سئو کلاه سیاه در مقابل سئو کلاه سفید قرار داره.

حتما در جریان باشید باید تا جایی که ممکنه از روش‌های کلاه سیاه سئو دور بمونید؛ چون مخالف استانداردهای گوگله و گوگل بیشتر این روش‌ها رو شناسایی کرده و با اون‌ها مقابله می‌کنه.

شاید استفاده از این تکنیک‌ها در ابتدای کار جواب بده و باعث کسب جایگاه برتر بشه، ولی استفاده طولانی مدت از این تکنیک‌ها قطعا باعث نابودی سایت شما میشه و گوگل سایت شما رو از لیست نتایجش حذف می‌کنه.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هدف اصلی شما، همواره کسب رضایت کاربران باشه نه کسب جایگاه در نتایج گوگل؛ هر ایده و روشی که شما رو از این هدف دور کنه و مخالف با مسیرش باشه، یا سئو کلاه سیاه محسوب میشه یا یک روز به اون تبدیل می‌شه.

ریسک‌های استفاده از انواع سئو کلاه سیاه

استفاده از تکنیک‌های سئو سیاه برای رتبه بندی وب سایت شما خطرات قابل توجهی رو به همراه داره؛ به همین دلیله که اکثر افرادی که به عنوان مشاور و مدرس سئو یا کلا فرد فعال در این حوزه فعالیت می‌کنن این روش رو غیراخلاقی خطاب می‌کنند و انجامشون نمیدن؛ اما این حقیقت هم وجود داره که افرادی قصد دارن با فریب دادن ربات‌های گوگل و کاربران، رتبه سایت خودشون رو افزایش بدن. هرچند اگر ثابت بشه که تکنیک‌های سئو کلاه سیاه موثر هست، در نهایت باز هم نتیجه بخش بودنش کوتاه مدت خواهد بود.

دو دلیل وجود داره که چرا باید از بازاریابی سئو کلاه سیاه پرهیز کنید:

  • به خطر افتادن جایگاه سایت 
  •  افت رتبه در گوگل که منجر به کاهش ترافیک سایت و به خطر افتادن کسب و کار مرتبط با سایت میشه.

روش‌های کلاه سیاه سئو، خلاف منطقِ سئو

همه سئو کارها می‌دونن که UI و UX برای کسب رضایت کاربران تعیین شده و این رضایت کاربران هست که در نهایت موجب رضایتمندی گوگل میشه؛ اما در سئو سیاه این امر کاملا متفاوت هست. به این شکل که کلاهبرداران رضایت موتورهای جستجو رو از رضایت کاربران مهم‌تر فرض می‌کنن که این با الگوریتم‌های گوگل و قوانینی که تصویب کرده مغایرت داره؛ چرا که گوگل رضایت کاربران رو مقدم بر هر چیزی میدونه.

معرفی تکنیک‌های مشهور سئوی کلاه سیاه

چند روش شناخته شده در سئو کلاه سیاه وجود داره که باید ازشون دوری کنید. در ادامه به بررسی چند مورد از روش‌های کلاه سیاه سئو می‌پردازم:

کلاکینگ

عبارت کلاکینگ به معنی پنهان کاری هست. حالا این روش چطوری کار می‌کنه؟ در این روش مطالبی که به کاربران نشون داده میشه با مطالبی که موتورهای جستجو مشاهده می‌کنن متفاوته؛ به عنوان مثال فرض کنید که کدهای شما در صفحات وب باعث میشه گوگل فکر کنه سایت شما کاربران رو به صفحه هواشناسی هدایت می‌کنه؛ در حالی که اطلاعاتی در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی در اختیار کاربران قرار میده. در واقع تو این تکنیک دو صفحه مجزا وجود داره که یکی از اون‌ها هدفشون گرفتن رتبه در موتورهای جستجوگر گوگل هست و دیگری برای کسب رضایت کاربر نوشته میشه. گوگل همواره با تکنیک‌های کلاکینگ مخالفه، اونارو شناسایی کرده و باهاشون مبارزه میکنه.

محتوای تکراری

محتوای تکراری همون‌طوری که از اسمش معلومه، محتوایی هست که در چند جا از اینترنت به طور یکسان وجود داره. منظور از “جا” همون آدرس سایت یا URL است. حالا چطوری این اتفاق میفته؟ روش‌های متفاوتی برای این کار وجود داره که یکی از این روش‌ها کپی کردن یا دزدیدن محتوا از سایت‌های دیگه هست.

این روش یکی از بدترین تکنیک‌های سئو کلاه سیاه محسوب میشه. حتی اگه محتوای تکراری باعث جریمه شدن سایت شما نشه، در بسیاری از مواقع ممکنه باعث افت رتبه سایت شما در صفحه نتایج جستجو بشه؛ چرا که ربات‌های گوگل روز به روز اصلاح شده و قطعا محتوای یونیک (منحصر به فرد) رو از محتوای کپی تشخیص میدن. این یعنی همه محتواهایی که کپی شدن، از بین رفته و هدر خواهند شد؛ پس سعی کنید محتوای ارزشمندی در سایت‌تون قرار بدید.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی یا keyword stuffing

همانطور که می‌دونید استفاده از کلمات کلیدی به گوگل در درک بهتر مفهوم مقاله شما کمک می‌کنه؛ پس استفاده صحیح از اون‌ها خیلی هم خوبه. کلا باید به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از هر چیزی خوب نیست؛ شاید تکنیک استفاده بیش از حد کلمات کلیدی در سال‌های گذشته کاربردی بود؛ ولی الان همه چی تغییر کرده. اگه سایت شما در مورد موضوع خاصی هست، قرار دادن اطلاعات مفید راجع به اون خوبه؛ ولی اینکه بخواین در هر جمله همش از کلمات کلیدی تکراری استفاده کنید خوب نیست؛ به کار بردن این روش باعث میشه که گوگل فکر کنه شما محتوای با ارزشی در سایت ارائه ندادید و تنها با به کاربردن کلمات کلیدی می‌خواید که ترافیک سایت خودتون رو بالا ببرید. اگر کلمات کلیدی به کار برده شده در سایت شما زیاد باشه، گوگل شما رو متخلف شناسایی کرده و جریمه می‌کنه؛ این موضوع برای متن‌های جایگزین تصویر و تگ h1 هم به چشم می‌خوره؛ مثلا افرادی که از تکنیک کلاه سیاه استفاده می‌کنن در متن‌های جایگزین تصاویر، برای توصیف اون‌ها از کلمات کلیدی استفاده می‌کنن. همچنین استفاده از متن جایگزین یکسان برای تمام تصاویر این فرض رو به گوگل میده که شما از تصاویر یکسانی در تمام مقاله استفاده کردید و این موضوع ارزش مقاله شما رو پیش گوگل پایین میاره.

کلیک بیت

این کار سردرگمی کاربر رو به همراه داره؛ مثلا فرض کنید شما در یک سایت آشپزی هستید و لینکی راجع به موضوعی مرتبط با آشپزی رو مشاهده می‌کنید؛ با کلیک روی این لینک وارد صفحه‌ای میشید که هیچ ارتباط معنایی با سایت آشپزی نداره و به گونه‌ای این سایت، شما رو فریب داده؛ مطمئنا واکنش شما اینه که سریع از سایت بیرون برید و هیچوقت در آینده به این سایت مراجعه نکنید. در سایت‌های دانلودی استفاده از کلمات تخفیف استثنایی، فرصت محدود، پیشنهاد شگفت انگیز یا 100% رایگان، گاهی به منظور فریب کاربران استفاده میشن.

محتوای اتوماتیک

متن‌هایی که به صورت اتوماتیک و از قبل برنامه ریزی شده تولید میشن رو بهشون می‌گیم محتوای اتوماتیک. در این روش افراد، کلماتی رو در اختیار ربات‌های تولید محتوای اتوماتیک قرار میدن و ربات با استفاده از اون کلمات، محتوا تولید می‌کنه تا گوگل تصور کنه یک شخص حقیقی در حال تولید محتوا هست. افراد تصور می‌کنن که با تولید محتوای اتوماتیک میتونن گوگل رو فریب بدن؛ اما این متن علاوه بر بی ارزش بودنش برای کاربر، نارضایتی گوگل رو هم در پی داره. 

محتوای اسپم

حتما مشاهده کردید وقتی برخی صفحات رو باز می‌کنید، تبلیغات و اسپم‌های صفحه مانع مشاهده محتوای سایت برای شما میشن. این تکنیک تاثیر بسیار منفی برای سایت شما داره؛ چرا که محتوای آزاردهنده‌ای برای کاربر محسوب میشه. تبلیغات در سایت‌ها باید به گونه‌ای قرار بگیره که موجب آزار و اذیت، و مزاحمت برای کاربران نشه. اسپم، متن‌های تبلیغات رو بارها و بارها در صفحه سایت برای کاربر نمایش میده که باعث نارضایتی کاربر و خروج سریع اون از سایت میشه؛ این مورد برخلاف زمان‌های قدیم تاثیر بسیار منفی‌ای روی سئو سایت می‌ذاره.

دامنه جعلی

گاهی اوقات یک سایت مانند gmail.com ترافیک و مخاطبان زیادی در روز می‌گیره. افراد سودجو با خرید دامنه‌هایی که آدرس مشابهی با این سایت‌ها دارند، مثل دامنه‌ای با آدرس gmeil.com، باعث میشن افرادی که در هنگام سرچ این سایت‌ها دچار غلط املایی شدن، فریب بخورن و به سایت‌های غیر مرتبط با هدف، هدایت بشن. این دامنه‌ها به منظور فریب کاربران تعبیه شدن و ممکنه با گرفتن اطلاعات شخصی از اون‌ها به سرقت و هک سیستم‌شون پرداخته بشه.

تکنیک bait and switch

در این روش افراد با نوشتن مقاله‌هایی ارزشمند روی یک موضوع، منتظر می‌مونن تا این صفحه در گوگل رتبه بالایی رو کسب کنه و بعد از جلب توجه کاربران و گوگل، محتوای سایت رو عوض کرده و کاملا روی موضوع غیرمرتبطی تولید محتوا انجام میدن. جالبه بدونید که این روش در زمان قدیم بسیار محبوب و نتیجه بخش بوده؛ اما حالا زمانی که کاربر به سایت وارد بشه و محتوای غیرمرتبط رو مشاهده کنه، بی درنگ از این سایت خارج میشه و این کار باعث افزایش نرخ پرش میشه که تاثیر منفی زیادی روی سئوی سایت میذاره.

بازنویسی اشتباه مقاله

زمانی که تولید محتوای سایت به گونه‌ای باشه که دقیقا جمله سایت‌های دیگه، درون محتوا به کار رفته باشه و به ظاهر فقط تغییراتی سطحی درون محتوا ایجاد شده باشه، الگوریتم‌‌های گوگل اونا رو شناسایی می‌کنه. در واقع محتوا نویسی اصولی، طوری هست که شما باید سایت‌های منبع رو کامل بخونید و برداشتی از مجموع اون‌هارو همراه با تجربه و برداشت شخصی خودتون بازنویسی کنید. 

خرید لینک

یک سئوکار نابلد، گاهی به جای تمرکز روی تولید محتوا و اجرای تکنیک‌های اصولی سئو، تمرکز خودش رو روی خرید لینک می‌ذاره و فکر می‌کنه تنها با این کار موفق به کسب رتبه خوب در موتورهای جستجوگر گوگل میشه؛ اما باید بگم که گوگل با این تکنیک به خوبی آشنایی داره و امروزه این افراد رو شناسایی و باهاشون برخورد می‌کنه.

قرار دادن متن یا لینک مخفی در صفحه

برخی وبمستران برای اینکه بتونن هم جلب رضایت کاربر رو داشته باشن هم از لحاظ گوگل سایت کارآمدی حساب بشن، ازاین تکنیک استفاده می‌کنن؛ بدین گونه که لینک‌هایی که میخوان توی سایت باشه اما بودنشون در سایت باعث کاهش رضایت کاربر میشه رو از راه‌های مختلف از دید کاربر پنهان می‌کنن. در حقیقت اضافه کردن محتوا یا لینک‌هایی که از دید کاربر پنهان باشه، خلاف قوانین گوگل محسوب میشه. مخفی کردن لینک در یک کاراکتر کوچک مثل نقطه، کاما یا علائم نگارشی، استفاده از کدهای css برای قرار دادن محتوا خارج از صفحه نمایش داده شده به کاربر، مخفی کردن یک متن با قرار دادن یک تصویر روی اون، رنگ فونت مشابه با پیش زمینه برای پنهان کردن متن و استفاده از فونت‌هایی با اندازه صفر از سری تکنیک‌هایی محسوب میشن که افراد برای مخفی کردن لینک‌ها و محتوای مورد نظرشون از اون‌ها استفاده می‌کنند.

لینک سازی داخلی بیش از حد یا تکراری هم به مرور زمان باعث افت ارزش محتوای شما میشه.

تکنیک doorway page 

در این تکنیک سایت‌هایی که سابقه و جایگاه مناسبی در گوگل دارن در قبال دریافت هزینه به تولید محتوا برای سایت دیگه می‌پردازن و زمانی که کاربر وارد سایت میشه با استفاده از یک سری روش‌ها اون رو به صفحه مورد نظر در سایت دیگه هدایت می‌کنن؛ به این روش رپورتاژ آگهی هم میگن. اگر استانداردهای رپورتاژ آگهی به خوبی رعایت نشه، گوگل اون‌ها رو به عنوان doorway page شناسایی کرده و مشمول جریمه میشن.

سئوی منفی

این روش مثل هک عمل می‌کنه و با استفاده از تکنیک‌هایی سعی در ضربه زدن به سایت رقبا داره. این روش قصدش اینه که به طور غیر طبیعی یک سری لینک‌ها رو به سایت رقیب نسبت بده، به این امید که مجازات بشن. این روش زیاد معمول نیست و زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیره؛ اما لازمه که بهش آگاه باشید و به طور منظم مشخصات لینک‌تون رو بررسی کنید.

تفاوت سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید

دو بخش از تکنیک‌های سئو، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید هستن. تفاوت سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید در اینه که سئوی کلاه سفید در واقع همون تکنیک‌های اصولی و درستی هست که وبمسترهای عزیز میتونن با استفاده از این تکنیک‌ها رتبه سایت خودشون رو بهبود ببخشن. درسته که این روش زمان و زحمت بیشتر رو در پی داره؛ اما نتیجش برخلاف تکنیک‌های مشهور سئوی کلاه سیاه موندگارتره و سایت شما رو دچار اختلال یا جریمه از سمت گوگل نمی‌کنه. استفاده از انواع سئو کلاه سیاه یه جور تقلب حساب میشه که اگر گوگل شما رو مجرم تشخیص بده قطعا عواقب خوبی برای سایت شما رقم نمی‌خوره.

فرق سئوی کلاه خاکستری با سئوی کلاه سیاه چیست؟

برعکس تفاوت زیاد بین سئو کلاه سیاه و کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری از جمله انواع سئو هست که شباهت زیادی به سئوی کلاه سیاه داره؛ با این حال با اون یکسان نیست. سئوی کلاه خاکستری همون طور که از نامش هم پیداست یه چیزی بین سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید هست. اقدامات سئوی کلاه خاکستری هر چند به ظاهر تخطی از قوانین گوگل محسوب نمیشن؛ اما مثل سئوی کلاه سفید هم اصولی و استاندارد نیستن.

اشتراک و شباهت سئوی کلاه سیاه و کلاه خاکستری در اینه که اقدامات هر دو از نظر اخلاقی و اصول گوگل صحیح و قابل قبول نیستن. از این نقطه به بعد جایی هست که تفاوت دو روش مذکور خودش رو نشون میده. تفاوت این دو روش این هست که سئوی کلاه سیاه در نهایت پاش گیره و چنانچه سایتی از روش‌های کلاه سیاه سئو استفاده کرده باشه، گوگل دیر یا زود شناسایی و جریمه‌ش می‌کنه؛ اما سئوی کلاه خاکستری همون خلافکار زبلی هست که قسر در میره! به عبارت دیگه با اینکه اصلا قصد ندارم درباره سئوی کلاه خاکستری تبلیغات مثبت کنم؛ ولی حقیقت اینه که تکنیک‌های این روش چنانچه توسط یک سئوکار حرفه‌ای (تاکید می‌کنم حرفه‌ای و کاربلد) انجام بشه نه تنها نتیجه منفی برای وب سایت نداره؛ بلکه می‌تونه تاثیرات مثبتی روی سئوی سایت بذاره! اما با همه اینا در مسیر بهینه سازی خاکستری سایت، استرس شما رو رها نخواهد کرد؛ چون به هر حال اقدامات سئوی کلاه خاکستری هم مثل روش‌های کلاه سیاه سئو با اصول و استانداردهای گوگل فاصله دارن؛ بنابراین استفاده از این روش ریسکه و یک لغزش و اشتباه کوچک کافیه تا گوگل متوجه بشه شما دارید زیرآبی می‌رید و وب سایت‌تون رو به عاقبت سئوی کلاه سیاه دچار کنه.

چگونه سئوی کلاه سیاه رو گزارش بدیم؟

اگر سایت شما توسط یک هک مخرب، ویروس یا سئو منفی با لینک‌های اسپم مورد حمله قرار گرفته و یا اینکه شما نتایجی اسپم مانند رو با جستجوی کلمه کلیدی رقابتی با سایت خود مشاهده کنید، می‌تونید با مراجعه به گوگل سرچ کنسول اقدام به ارسال گزارش سئو کلاه سیاه یا سئوی منفی به گوگل بکنید. اگر سایت شما مورد حمله هکرهای مخرب قرار گرفته، پس از برقراری ارتباط و درخواست حذف لینک‌ها می‌تونید از قسمت گزارش لینک‌های اسپم در سرچ کنسول اقدام کنید.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

بازاریابی استارت آپ چگونه است؟ فروش بیشتر و مشتری وفاداربازاریابی استارت آپ چگونه است؟ فروش بیشتر و مشتری وفادار

طبق مطالعات انجام‌شده، مهم‌ترین دلیل شکست استارتاپ‌ ها، کمبود تقاضا در بازار است. این امر، اهمیت بازاریابی موثر در یک کسب‌وکار جدید را برجسته می‌کند. بازاریابی استارتاپ، فرآیندی پیچیده و

نظارت بر فرآیند پیش بینی کننده (PPM) چیست و چگونه انجام می‌شود؟نظارت بر فرآیند پیش بینی کننده (PPM) چیست و چگونه انجام می‌شود؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه فرآیندها همیشه در اطراف ما وجود دارند. یک فرآیند، زنجیره‌ای از رویدادها و شامل تعدای بازیگر است که منجر به یک نتیجه یا حالت خاص می‌شود.