سرزمین سئو مقالات سایت حقوق یک پرستار چقدر است؟ | وبلاگ استعدادهای درخشان ایران

حقوق یک پرستار چقدر است؟ | وبلاگ استعدادهای درخشان ایران

حقوق یک پرستار چقدر است؟  |  وبلاگ استعدادهای درخشان ایران post thumbnail image


پرستاری را می توان یکی از مشاغل مهم در حوزه بهداشت و درمان دانست. پرستاران به طور کلی مسئول ارائه خدمات و حمایت از بیماران در انواع محیط های پزشکی مانند بیمارستان ها، کلینیک ها، خانه های سالمندان و کلینیک ها هستند. پرستاران وظایف بسیاری از جمله نظارت بر علائم حیاتی، تجویز دارو، مراقبت از زخم ها و کمک به بیماران را انجام می دهند و همچنین در کمک به برخی از فعالیت های روزانه مانند حمام کردن و پانسمان بیماران نقش دارند.

علاوه بر مراقبت مستقیم از بیمار، پرستاران همچنین با پزشکان و سایر متخصصان برای توسعه برنامه های درمانی و نظارت بر پیشرفت درمان بیماران همکاری نزدیک دارند. آنها همچنین می توانند به بیماران یاد دهند که چگونه در خانه از خود مراقبت کنند. این افراد باید دارای مهارت های ارتباطی بالا، تفکر انتقادی و درک عمیق از اصطلاحات و روش های پزشکی باشند تا بتوانند بهترین و با کیفیت ترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

پرستاران نقش مهم و سهم بسزایی در ارتقای سلامت جامعه دارند و از این رو گفتگو درباره حقوق این افراد همواره یکی از موضوعات مهم در ایران بوده است. بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد حقوق این افراد در جامعه صحبت کنیم.

درآمد و حقوق پرستاران در ایران

وقتی صحبت از حقوق و دستمزد بهداشت و درمان به میان می‌آید، همه به این نکته اشاره می‌کنند که پزشکان نه تنها در این زمینه، بلکه در بین همه حرفه‌ها بیشترین دستمزد را دارند. اما رشته بهداشت و سلامت تنها به پزشکی محدود نمی شود و بسیاری از افراد دوست دارند در رشته ای مانند پرستاری تحصیل کنند و قبل از آن علاقه مندند از میزان حقوق افراد مختلف در این رشته مطلع شوند.

بر اساس گزارش حقوق در سال 1402 که توسط شورای عالی کار منتشر شد: حداقل حقوق پرستاران در ایران در سال 1402 حدود 10 میلیون تومان بوده است. این میزان بسته به سطح تخصص، شهر محل فعالیت، سطح سابقه کار و سطح تحصیلات می تواند متفاوت و حتی افزایش یابد.

این مبلغ حداقل دستمزد به اضافه مزایا، مرخصی پایان سال، حداقل دستمزد روزانه، اضافه کار، معافیت مالیاتی و غیره است. اما به گفته بسیاری از کارشناسان، این میزان حقوق برای افرادی مانند پرستاران بسیار کم و با حقوق سایر کشورها فاصله دارد. شاید به همین دلیل است که این روزها شاهد مهاجرت تعداد زیادی از پرستاران به خارج از کشور هستیم.

نمودار حقوق و مزایای پرستاران در سال جاری توسط شورای عالی کار به شرح زیر است:

حقوق و مزایا ماهانه به صورت 30 روزه
حقوق پایه 8 میلیون تومان
سود مسکن 45000 تومان
سال های بیشتر 55000 تومان
کمک هزینه خانوار 115000 تومان
کمک به خانواده دارای فرزند 95000 نفر از شما
شناسه و پاداش ماهانه 150000 تومان
سال خدمت کرده است 73000 تومان
یک ماه در سال مرخصی دهید 98000 تومان
10% هزینه شیفت – برای 30 روز شیفت صبح و عصر 98000 تومان
15٪ هزینه شیفت – برای یک شیفت 30 روزه صبح-عصر-شب 145000 تومان
5.22% هزینه شیفت – برای 30 روز صبح و عصر یا شیفت عصر و شب 210000 تومان
35% هزینه شیفت – برای 30 روز شیفت شب ثابت (10 شب تا 6 صبح) 335000 تومان
سقف اولیه معافیت مالیاتی حقوق پرستاران 2,010,000 تومان
عید سال حداقل 1.850.000 تومان

حداکثر 3,895,000 تومان

حقوق سرپرست

سوپروایزر یکی از دسته پرستارانی است که وظیفه آن نظارت بر فعالیت کلیه پرستاران در بخش های مختلف می باشد. برای کار به عنوان سوپروایزر پرستاری، علاوه بر تمامی مهارت های پرستاری، باید تحصیلات لازم برای این شغل، سابقه کار در این زمینه و مهارت در مدیریت و رهبری را نیز داشته باشید.

حقوق یک سرپرست به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عبارت دیگر، ممکن است یک پرستار در یک بیمارستان خصوصی بیشتر از یک بیمارستان دولتی درآمد داشته باشد یا حقوق آنها در شهر به شهر متفاوت باشد.

برخی از ناظران معتقدند که حقوق در بیمارستان های خصوصی بیشتر از حقوق کارکنان بیمارستان های دولتی است. حتی ممکن است فردی که به عنوان سوپروایزر در یک بیمارستان دولتی با حجم کاری بسیار بالا کار می کند، درآمد بیشتری نسبت به فردی که به عنوان سوپروایزر در یک بیمارستان دولتی دیگر با حجم کاری کم کار می کند، داشته باشد. سابقه کار نیز می تواند نقش بسزایی در افزایش دستمزد مدیران داشته باشد.

حقوق پرستار بیمارستان خصوصی

انتصاب پرستار در بیمارستان های خصوصی مانند بیمارستان های دولتی انجام می شود و در زمان عقد قرارداد، دستمزد و حقوق بر اساس قانون کار و بر اساس قانون کار تعیین می شود. اما در برخی از بیمارستان های خصوصی به ویژه بیمارستان های خصوصی تهران، حقوق پرستاران توسط خود هیات مدیره بیمارستان تعیین می شود و گاهی ممکن است کمتر از بیمارستان های دولتی و گاهی بیشتر باشد. بنابراین حداقل حقوق پرستاران در بیمارستان های خصوصی را می توان بین 10 تا 15 میلیون در نظر گرفت.

آینده شغلی و بازار کار برای پرستاران

در چند سال گذشته افراد زیادی به پرستاری علاقه مند شده اند و رشته مراقبت های بهداشتی را به عنوان شغل انتخاب کرده اند. اما با توجه به حجم مهاجرت پرستاران به خارج از کشور و تقاضای زیاد در بازار استخدام پرستاری، می توان گفت که بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته خوب است. فرصت های شغلی برای پرستاران بسیار متنوع است و آنها می توانند برای شغل آینده خود کار در بیمارستان، کلینیک، کلینیک یا خانه سالمندان را در نظر بگیرند یا حتی می توانند به طور مستقل کار کنند و به یک پرستار خصوصی تبدیل شوند.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

مدیریت محدوده پروژه؛ نگاهی همه جانبه داشته باشید!مدیریت محدوده پروژه؛ نگاهی همه جانبه داشته باشید!

شاید بسیاری از افراد در طول تاریخ ایده‌هایی درخشان داشته‌اند اما هرگز نتوانسته‌اند چنان که باید ایده خود را به صورت پروژه‌ای مدون تنظیم کنند و اگر هم این کار