سرزمین سئو دسته‌بندی نشده حقوق و دستمزد سال 1403

حقوق و دستمزد سال 1403


اکنون که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، بسیاری به فکر جابه‌جایی از محیط کار و کسب تجربات جدید در موقعیت‌های شغلی تازه‌تر هستند. آگاهی از حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ و میزان افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ می‌تواند راهنمای خوبی برای ترسیم مسیر شغلی جدید شما باشد. در ادامه حداقل حقوق سال ۱۴۰۳ و عوامل موثر بر تعیین خالص دریافتی کارگردان و کارمندان را بررسی می‌کنیم:

حداقل حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳

با موافقت دولت با افزایش ۲۰% حقوق در سال جدید، حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ برای هر کارگر مشمول قانون کار به ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط سازمان برنامه و بودجه، با توجه به میزان افزایش حقوق کارمندان دولت، حداقل دریافتی آنان به ۱۰ میلیون تومان رسید. این ارقام تا پیش از تصویب نهایی مصوبه شورای عالی در ارتباط با میزان افزایش حقوق، قابل استناد نبوده و صرفا به دلیل افزایش آگاهی شما در این یادداشت آمده است.

ابزار رایگان و آنلاین ساخت رزومه

همین حالا می‌توانید به صورت رایگان و آنلاین یک رزومه حرفه‌ای و دو زبانه بسازید و فایل آن را دریافت کنید.

نحوه افزایش حقوق سال ۱۴۰۳

بر اساس اخبار اعلام شده از جانب سازمان برنامه و بودجه، مبنی بر افزایش ۲۰% حقوق و دستمزد، دستگاه‌های اجرایی موظف هستند به صورت علی الحساب به آخرین حکم کارگزینی سال ۱۴۰۲، ضریب ۲۰% را اعمال نمایند.

افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ شامل حال چه کسانی خواهد شد؟

در سال‌های گذشته تمامی افرادی که بر طبق قوانین وزارت کار استخدام شده‌اند، شامل افزایش حقوق شدند. پیش‌بینی می‌شود میزان افزایش حقوق کارمندان شرکت های خصوص در سال ۱۴۰۳ شامل افزایش ۲۰% شود. به این ترتیب افرادی که در دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کنند، احتمالا شامل ۲۰% افزایش حقوق می‌شوند. همچنین کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، کارمندان موسسات اموزش عالی و پزوهشی و قضات نیز احتمالا شامل قانون افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ خواهند شد. توجه کنید که نرخ افزایش حقوق بازنشستگان هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

جدول محاسبه حقوق و دستمزد

هم اکنون از سمت مراجع قانونی در خصول ریز حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ هیچ جدول و اطلاعاتی منتشر نشده است و جدول زیر پیش‌بینی ایران تلنت از نحوه افزایش حقوق در سال آینده است.

اقلام سال ۱۴۰۲ (ریال) پیش‌بینی ایران تلنت برای سال ۱۴۰۳ (ریال)
حداقل دستمزد روزانه ۱.۷۶۹.۴۲۰ ۲.۱۲۳.۳۰۴
حداقل دستمزد ماهیانه ۵۳.۰۸۲.۸۲۵ ۶۳.۶۹۹.۳۹۰
حق مسکن ماهیانه ۸.۲۵۵.۰۰۰ ۹.۹۰۶.۰۰۰
حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی) ۱۰.۷۹۵.۰۰۰ ۱۲.۹۵۴.۰۰۰
حق اولاد ۵.۳۰۸.۲۸۲ ۶.۳۶۹.۹۳۸
حق سنوات ماهیانه (شرط: حداقل داشتن یکسال سابقه کار) ۲.۶۶۷.۰۰۰ ۳.۲۰۰.۴۰۰
حداقل دریافتی ماهانه کارگران بدون سابقه و مجرد ۷۲.۱۳۲.۸۲۵ ۸۶.۵۵۹.۳۹۰
حداقل دریافتی ماهانه کارگران با ۱ فرزند ۸۰.۱۰۸.۱۰۷ ۹۶.۱۲۹.۷۲۸
حداقل دریافتی کارگران با ۲ فرزند ۸۵.۴۱۶.۳۹۰ ۱۰۲.۴۹۹.۶۶۸
حداقل دریافتی ماهانه کارگران ۳.۳ نفری ۸۱.۷۰۰.۵۹۲ ۹۸.۰۴۰.۷۱۰

بهتر است برای محاسبه حقوق، گروه شغلی که در آن مشغول به کار هستید را درنظر بگیرید و رقم پیشنهادی خود در سال جدید را با درنظر گرفتن حداقل و حداکثر دریافتی افراد هم‌رده و هم‌صنف خود اعلام کنید. برای سهولت در این کار می‌توانید از وب‌سایت ایران تلنت، بخش محاسبه حقوق و دستمزد آنلاین استفاده کنید.

حداقل سنوات دریافتی در پایان سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

شرط دریافت سنوات، داشتن حداقل ۱ سال سابقه کار است. چنانچه فردی حداقل یک سال سابقه کار داشته باشد، سنوات هر یک ماه کارکرد وی برابر است با ۲۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان که در ازای یک سال فعالیت (۱۲ ماه)، سنوات دریافتی او برای سال ۱۴۰۲ برابر با ۳میلیون و ۲۰۰ هزار و ۴۰۰ تومان می‌شود. برای محاسبه سنوات سال باید تعداد ماه‌هایی که به طور کامل فعالیت کرده‌اید را در عدد ۲۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان ضرب کنید.

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند

۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

عیدی سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

بر اساس فرمول محاسبه عیدی، هر فردی می‌تواند ۲ تا ۳ برابر حقوق کامل یک ماه خود را به‌عنوان عیدی در پایان سال از کارفرما طلب کند. به طور مثال اگر حقوق خالص دریافتی شما ماهیانه ۱۲ میلیون تومان است، حداقل عیدی شما ۲۴ میلیون و حداکثر آن ۳۶ میلیون تومان خواهد بود. برای محاسبه آنلاین عیدی سال ۱۴۰۳ به وب‌سایت ایران‌تلنت سر بزنید.

شرایط معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد چیست؟

هر فردی که در شرکت‌های دولتی یا خصوصی مشغول به کار است مکلف است بخشی از حقوق خود را به‌عنوان مالیات پرداخت نماید. مبلغ مالیات بر حقوق و دستمزد، هر ساله بر اساس لوایح بودجه سال، تعیین می‌شود. رقم اعلامی از سوی دولت برای تمامی افراد یکسان نیست و با توجه درآمد هر فرد متغیر است. به طور مثالف شرح نرخ مالیات بر حقوق در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر بوده است:

مالیات بر حقوق سال ۱۴۰۲
حداقل حقوق دریافتی میزان مالیات مبلغ مالیات
از ۱۰ ملیون تا ۱۴ میلیون ۱۰% بین ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
از ۱۴ میلیون تا ۲۳ میلیون ۱۵% بین ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان
از ۲۳ میلیون تا ۳۴ میلیون ۲۰% از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
از ۳۴ میلیون به بالا ۳۰% از ۱۰ میلون و ۲۰۰ هزار تومان به بالا

همانطور که در جدول بالا پیداست میزان مالیات تعیین شده برای افراد مختلف متفاوت است. به طور مثال فردی که در سال ۱۴۰۲ ماهیانه ۱۰ میلیون تومان دریافتی داشته است باید حدود ۱ میلیون تومان آن را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت می‌کرده است.

جمع‌بندی

بر طبق گزارش‌های اخیر، دولت با افزایش ۲۰% حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ موافقت کرده است. با توجه به این موضوع حداقل حقوق و دستمزد یک کارگر در سال ۱۴۰۳ بیشتر از ۱۲ میلیون تومان خواهد بود. توجه کنید که افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ باتوجه به نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی و سبد خانوار کارگری محاسبه شده است.

مطالب مرتبط