سرزمین سئو مقالات سایت تورم چیست؟ توضیح کامل تورم اقتصادی

تورم چیست؟ توضیح کامل تورم اقتصادی

تورم چیست؟ توضیح کامل تورم اقتصادی post thumbnail image


در تلویزیون و رسانه های مختلف مدام می شنویم که دلیل افزایش قیمت ها و نابسامانی های اقتصادی افزایش است تورم و- در نتیجه، نرخ تورم برای بسیاری از مردم به عنوان معیار افزایش یا کاهش قیمت شناخته می شود. بنابراین در این مقاله می خواهیم به سوال اصلی پاسخ دهیم تورم چیست؟ پاسخ به انواع تورم نیز اشاره می کنیم. با ما بمان.

تعریف تورم

تورم در تعریف کلی همان مفهومی است که اکثر مردم آن را درک می کنند. در حقیقت تورم این افزایش مستمر قیمت است که در یک دوره زمانی رخ می دهد. افزایش قیمت ها باعث کاهش قدرت خرید مردم نیز می شود. در نتیجه، الف رکود اقتصادی در جامعه رخ می دهد.

تعهد کنترل تورم در همه کشورها این مسئولیت نهادهایی مانند بانک مرکزی است که بتوانند پردازش کنند منبع مالی برای کنترل جامعه گفتنی است قبل از کلمه تورم اصطلاح دیگری به نام وجود دارد کاهش تورم همچنین در هنگام کاهش تورم، نرخ تورم کاهش می یابد و گاهی اوقات حتی به صفر درصد نیز می رسد. پس از این اقدام قیمت ها کاهش می یابد و قدرت خرید مردم افزایش می یابد.

تورم چیست؟

انواع ادم

تورم به طور کلی به سه دسته مختلف تقسیم می شود. اگرچه این سه نوع مدل با یکدیگر متفاوت هستند، اما از جهاتی با هم همپوشانی دارند:

 • مدل اول: تورم ناشی از افزایش تقاضا
 • مدل دوم: تورم ناشی از افزایش مخارج
 • مدل سوم: تورم ساختاری

تورم تقاضا محور زمانی اتفاق می افتد که میزان تقاضای مردم برای خرید به دلیل افزایش عرضه پول و کالا افزایش یابد. با وجود افزایش تقاضا، شاهد افزایش تولید در جامعه نخواهیم بود. بنابراین به دلیل افزایش تقاضا و کاهش تولید، تورم در جامعه ایجاد می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آموزش سرمایه گذاری روی تصویر کلیک کنید

با تورم ناشی از افزایش هزینه ها، پول زیادی وارد چرخه می شود بازار تولید خواهد شد در نتیجه هزینه تولید نیز افزایش می یابد. در نتیجه چنین فرآیندی قیمت کالاهای واسطه ای و نهایی که به دست مصرف کننده می رسد نیز افزایش می یابد.

تورم ساختاری همچنین به این معنی است که وقتی مردم شاهد افزایش قیمت‌ها هستند، پیش‌بینی می‌کنند که این روند صعودی در آینده نیز ادامه خواهد داشت. در نتیجه می خواهند دستمزدشان افزایش یابد. در نتیجه افزایش دستمزد مردم، باز هم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

کاهش قدرت خرید مردم با افزایش تورم

مزایای تورم

تورم، مانند بسیاری از پدیده های دیگر در این زندگی، نه تنها مملو از معایب است. اگرچه ممکن است معایب آن بیشتر شناخته شود، اما در برخی موارد می بینیم که ویژگی های مثبتی نیز دارد. ابتدا به معایب آن می پردازیم. از جمله مضرات تورم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار بیشتر بر اقشار کم درآمد جامعه
 • عدم اعتماد مردم به سرمایه گذاری در جامعه محلی
 • افزایش اختلاف طبقاتی
 • عدم ثبات قیمت
 • تشویق مردم به انباشتن به جای گردش پول

معایب ایجاد تورم

قبل از ذکر فواید تورم باید اشاره کنیم که منظور از وجود صفات مثبت تنها زمانی است که نرخ تورم در جامعه پایین باشد. بدیهی است که افزایش تورم فقط باعث ایجاد معایبی می شود که ذکر کردیم. این را هم بدانید که نرخ تورم اگر صفر درصد باشد، بحران های مختلفی را نیز به همراه دارد. در واقع تورم صفر به معنای تشویق مردم به این امر است صرفه جویی در بیشتر از. تقویت تقلب اقتصادیباعث می شود که مضرات تورم نتواند به طور کامل بر شرایط اقتصادی ما تأثیر بگذارد.

معایب و مزایای تورم

در نتیجه چنین روندی شاهد کاهش خرید کالا و خدمات توسط مردم هستیم. به این ترتیب تولیدکنندگان مجبور می شوند مقداری از هزینه های خود را کاهش دهند. به عنوان مثال، ممکن است تصمیم بگیرند برخی از کارمندان و کارگران خود را اخراج کنند. بنابراین تورم صفر باعث ایجاد بحرانی مانند افزایش نرخ بیکاری می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تورم سالانه کمی لازم است. از جمله مزایای تورم پایین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • محرک و انگیزه برای تولید بیشتر
 • تشویق مردم به سرمایه گذاری بیشتر در کشور

آخرین کلمه

تورم در واقع باعث می شود که تقاضای مردم در برابر تولید افزایش یابد. بنابراین باعث افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید می شود. تورم به طور کلی به سه نوع تورم ناشی از افزایش تقاضا، تورم ناشی از افزایش مخارج و تورم ساختاری تقسیم شده است معایب تورم مانند افزایش اختلاف طبقاتی، فشار بیشتر بر اقشار کم درآمد جامعه، کاهش سرمایه گذاری ها و به ارمغان می آورد … در کنار معایب می توان به مزایای تورم کم اشاره کرد که یکی از آنها افزایش انگیزه مردم برای تولید است.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

MongoDB چیست و کاربردی دارد؟ + ویژگی‌های دیتابیس مونگو دی بیMongoDB چیست و کاربردی دارد؟ + ویژگی‌های دیتابیس مونگو دی بی

MongoDB چیست؟ آیا به دنبال پایگاه داده‌ای انعطاف‌پذیر و قدرتمند برای مدیریت داده‌های خود هستید؟ MongoDB پایگاه داده NoSQL است که با ذخیره‌سازی داده‌ها به‌صورت اسناد، انعطاف‌پذیری و قدرت را

سامسونگ باگ حسگر اثر انگشت گلکسی S23 در One UI 6.1 را برطرف می‌کندسامسونگ باگ حسگر اثر انگشت گلکسی S23 در One UI 6.1 را برطرف می‌کند

کاربران سری گلکسی S23 سامسونگ پس از به‌روزرسانی اخیر به One UI 6.1، با یک مشکل آزاردهنده در اسکنر اثرانگشت دستگاه مواجه شده‌اند. کاربران گزارش داده‌اند که قفل اثرانگشت چند