سرزمین سئو مقالات سایت تفسیر MBTI از تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس

تفسیر MBTI از تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس

تفسیر MBTI از تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس post thumbnail image


اعتماد به نفس ویژگی بسیار مهمی است که می تواند در بخش های مختلف زندگی شخصی و حرفه ای به برگ برنده ای برای فرد تبدیل شود. اما برخی افراد بدون هیچ تلاش و کوششی عزت نفس بالایی دارند و از این ویژگی به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند. آنها کاملاً اعتماد به نفس دارند و هرگز به توانایی ها یا تصمیمات خود شک نمی کنند. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، اما به گفته متخصصان، برخی از تیپ های شخصیتی به طور طبیعی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دیگران دارند. در این مقاله بر اساس یکی از معتبرترین تست های شخصیتی یعنی تست mbti به بررسی تیپ های شخصیتی مطمئن پرداخته ایم.

تست mbti چیست؟

با الهام از تحقیقات کارل یونگ، تیم تحقیقاتی مادر و دختر کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز سیستمی از تست های شخصیتی را برای کمک به افراد برای دستیابی به موفقیت شغلی ایجاد کردند. آزمون MBTI برای کمک به بسیاری از زنانی که در طول جنگ جهانی دوم وارد نیروی کار شده‌اند، ایجاد شد. اما این آزمون به دلیل موفقیت آمیز بودن، امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از کارفرمایان و جویندگان کار از آن استفاده می کنند. این تست شخصی تعیین می کند که شما بیشتر برون گرا (E) هستید یا درون گرا (I). شما ترجیح می دهید با تفکر (T) یا احساس (F) تصمیم بگیرید و در مواجهه با دنیای بیرون بیشتر قضاوت کننده (J) یا ادراکی (P) هستید.

رزومه ساز آنلاین رایگان

در حال حاضر می توانید یک رزومه حرفه ای و دو زبانه به صورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد کرده و فایل آن را دانلود کنید.

تیپ های شخصیتی مطمئن در آزمون mbti

در زیر انواع شخصیت با اعتماد به نفس را در این آزمون مورد بحث قرار داده ایم که می تواند الهام بخش شغل شما باشد یا به شما کمک کند تا بدانید چگونه با دیگران کار کنید و با آنها تعامل داشته باشید:

1. ENTJ – فرمانده

به گفته کاریسا کولستون، روانشناس بالینی، برونگراهایی که به طور شهودی فکر و قضاوت می کنند، افرادی با اعتماد به نفس هستند. او می گوید: «ENTJ ها بسیار اعتماد به نفس دارند و مهارت های رهبری عالی دارند. این تیپ شخصیتی همچنین از همه تیپ های شخصیتی دیگر اعتماد به نفس بیشتری دارد زیرا افراد راه حل ارائه می دهند و تنها با تکیه بر خود قادر به حل مشکلات هستند.

کولستون می‌گوید: «توانایی آن‌ها برای واقع‌بین بودن و پایه‌گذاری، و همچنین دیدن تصویر بزرگ‌تر، تصمیم‌گیری ماهرانه ENTJها را افزایش می‌دهد. سمیرا سالیوان، کارشناس روابط، موافق است، و خاطرنشان می کند که این افراد هم “مصمم و هم آینده نگر” هستند. سالیوان می‌گوید: «این افراد بعید است که اجازه دهند نظرات دیگران بر آنها تأثیر شخصی بگذارد و در نتیجه بعید است که ایمان خود را به قضاوت خود از دست بدهند». از آنجایی که ENTJ ها اغلب دارای عزت نفس بالا و سطوح بالایی از برون گرایی هستند، در سازگاری با محیط اطراف خود بسیار ماهر هستند.

با این حال، زمانی که ENTJ در یک موقعیت رهبری است، این اعتماد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. کولستون توضیح می‌دهد: «تصمیم‌هایی که می‌گیرند باید منعکس‌کننده اخلاق و ارزش‌های خودشان باشد، که ممکن است با تصمیم‌های جمعی همسو نباشد. با این حال، آنها به راحتی می توانند اعمال و تصمیمات خود را توجیه کنند و استدلال هایی که ارائه می دهند آنها را غیرقابل انکار می کند.

2. INTJ – روشنفکر

مانند همتایان برون گرا خود، INTJ ها به قاطعیت خود معروف هستند و در واقع، شهود درون گرا آنها به اعتماد به نفس آنها کمک می کند. کولستون توضیح می دهد: «به جای نگرانی در مورد آنچه که اطرافیانشان فکر می کنند یا انجام می دهند، روی آنچه در سرشان می گذرد تمرکز می کنند. در حالی که این ویژگی ممکن است آنها را به انتخاب ضعیفی برای رهبری و مدیریت تبدیل کند، به این معنی نیست که آنها اعتماد به نفس ندارند. یک تصور غلط رایج وجود دارد که افراد درونگرا نمی توانند اعتماد به نفس داشته باشند، اما این نظر درست نیست. اعتماد به نفس INTJ ها از قدرت درونی آنها ناشی می شود، نه از آنچه در بیرون اتفاق می افتد.”

او اضافه می کند که وقتی نوبت به تصمیم گیری می رسد، INTJ ها دریغ نمی کنند. زیرا آنها قبل از نتیجه گیری افکار خود را پردازش کرده اند. اگرچه ممکن است INTJ ها به اندازه ENTJ ها به طور آشکار مطمئن به نظر نرسند، اما قدرت آرام و مطمئنی دارند. در واقع، آنها نیازی به نشان دادن اعتماد به نفس خود احساس نمی کنند.

اما ویلیامز، مربی شغلی و محقق اصلی، اضافه می‌کند که مؤلفه تفکر ENTJها و INTJها نیز به سطح اعتماد آنها کمک می‌کند، زیرا آنها منطقی، تحلیلی هستند و «احساس اعتماد و کنترل بر دیگران دارند».

3. ENFJ – پیشبرد

کولستون ENFJ ها را «جادوگران طبیعی» می نامد که به لطف «اعتماد زیاد به توانایی های خود» می توانند وظایف مختلفی را بر عهده بگیرند. او توضیح می‌دهد: «آنها می‌دانند که می‌توانند با هر آنچه که به آنها داده می‌شود بهترین کار را انجام دهند، و در اعتقادشان به خودشان تزلزل‌ناپذیر هستند». آنها همچنین مطمئن هستند که می توانند وظایف و چالش های جدیدی را بر عهده بگیرند و می دانند که برای دستیابی به اهدافی که برای خود تعیین می کنند، آنچه لازم است را دارند.”

شرکت هایی که در این هفته استخدام می کنند

23 شرکت بزرگ و معتبر در این هفته استخدام می کنند. برای مشاهده آگهی های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

این اعتماد به نفس در مواقع بحران نیز به خوبی به ENFJ کمک می‌کند، به این معنی که آن‌ها از افرادی هستند که می‌توانید در مواقع سخت‌تر به آنها مراجعه کنید. کولستون می‌گوید: «آن‌ها مطمئن هستند که می‌توانند هر چیزی را بدون از هم پاشیدن یا آسیب‌دیدگی اداره کنند.

4. ENFP – جنگنده

برون گرایان شهودی، عاطفی و ادراکی به دلیل شجاعت و توانایی خود برای رویارویی با چالش ها شناخته می شوند. کولستون می‌گوید: «این تیپ شخصیتی از ناشناخته‌ها نمی‌ترسد، بلکه از آنچه در پیش است هیجان‌زده است. آنها می دانند که چه کاری می توانند به خوبی انجام دهند و از انجام هر کاری که نشان دهنده توانایی های آنها باشد خوشحال هستند.

ماهیت برونگرای این تیپ شخصیتی از نظر عزت نفس نیز به آنها کمک می کند. زیرا به راحتی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و به راحتی با غریبه ها گفتگو را آغاز کنند. کولستون توضیح می‌دهد: ENFP‌های بسیار جذاب و ارتباط‌پذیر، با خوشحالی به سراغ کسی می‌روند که هرگز ندیده‌اند و راه‌هایی برای یادگیری در مورد آنها بدون ترس از آنچه ممکن است رخ دهد، پیدا می‌کنند.

5. ESTJ – اجرایی

کارشناسان می گویند این افراد رهبران طبیعی هستند و تمایل دارند (به روشی خوب) روی موضوعات متعدد تمرکز کنند. کولستون می‌گوید: ESTJها با توانایی عجیبشان در فرمان دادن و جلب توجه همه، اعتماد به نفس طبیعی را به شیوه‌ای بسیار واضح و چشم‌گیر از خود بیرون می‌دهند. آنها در آموزش دیگران مهارت دارند و اغلب معلمان استثنایی هستند.»

ویلیامز از ESTJ ها به عنوان یکی دیگر از انواع تفکر قاطعانه یاد می کند، هرچند «به میزان کمتر» نسبت به سایر انواع قضاوت شهودی مانند INTJ و ENTJ. او توضیح می‌دهد: «ESTJها، مانند ISTJ‌ها، به دلیل مهارت‌های سازمانی و توانایی خود در حفظ آرامش تحت فشار شناخته می‌شوند، که هر دو می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس کمک کنند».

آزمون MBTI ایران استعداد

همین الان میتونی رایگان در آزمون MBTI ایران استعداد درگیر شوید و درک عمیق تری از شخصیت خود به دست آورید و با کاوش و تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی خود ببینید کدام شغل برای شما مناسب است.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

مدیریت شبکه های اجتماعی و بازاریابی رسانه ها برای مارکترهامدیریت شبکه های اجتماعی و بازاریابی رسانه ها برای مارکترها

این‌بار در بلاگ راتین سراغ یک موضوع ویژه، جذاب و البته تازه رفته‌ایم؛ که خیلی وقتها از چشم تیم‌های بازاریابی و حتی آژانس های فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ ایرانی

پرکاربردترین شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در دیجیتال مارکتینگ |هفته‌نامه شنبهپرکاربردترین شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در دیجیتال مارکتینگ |هفته‌نامه شنبه

اگر به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر در فضای بازاریابی آنلاین فعال هستید، حتما عبارت شاخص‌های کلیدی عملکرد یا KPI را زیاد شنیده‌اید. قبل از اینکه به تعریف این اصطلاح بپردازیم به