سرزمین سئو مقالات سایت بک لینک PBN (پی بی ان) یا PDN (پی دی ان) خوبه یا بد؟

بک لینک PBN (پی بی ان) یا PDN (پی دی ان) خوبه یا بد؟

بک لینک PBN (پی بی ان) یا PDN (پی دی ان) خوبه یا بد؟ post thumbnail image


بک لینک پی بی ان (PBN) که گاهاً اصطلاح پی دی ان (PDN) رو هم با خودش به همراه داره، نوعی از بک لینک هاست که اگر متد لینک سازی پی بی ان به درستی اجرا بشه، می تونه تاثیر خوبی روی سئو داشته باشه. بالعکس، در صورتی که بدون رعایت موارد مهم ایجاد بشه قطعاً برای سایت های هدف شما مشکل آفرین خواهد بود. در این نوشته سعی کردیم در مورد این شیوه لینک سازی توضیحاتی رو خدمتتون ارائه بدیم.

ما لینک سازی ها رو به چند سطح ریسکی تقسیم می کنیم. بعضی از این متدها دارای ریسک پایین، بعضی دارای ریسک متوسط و بعضی دارای ریسک بالا هستند. این که شما از کدوم متد استفاده کنید به اهمیت سایت هدفتون (یعنی سایتی که قصد دارید افزایش رتبه پیدا کنه) بستگی داره.

به عنوان مثال ممکنه شما روش پر ریسک رو ترجیح بدید یا اینکه اهل ریسک کردن نباشید و قصد داشته باشید بی خطر ترین روش رو انتخاب کنید. در هر حال لینک سازی یک چاقوی دو لبه هست (فرقی نمی کنه از چه نوعی باشه) و باید تمام جوانب رو سنجید.

روش هایی از لینک سازی مانند خرید رپورتاژ خبری از سایت های خبرگزاری، خرید رپورتاژ وبلاگی، ایجاد بک لینک اجاره ای ماهانه در سایت های پربازدید و غیره، دارای سطح ریسک متفاوتی دارن که کمی پایین‌تر، این موارد رو با هم مقایسه می کنیم.

بک لینک PBN (پی بی ان)

بهتره اصطلاح وار یا به عبارتی اصطلاح محور جلو نریم و بی خود و بی جهت کلمات عجیب و غریب به کار نبریم. بک لینک پی بی ان چیز وحشتناکی نیست. در واقع منابع وبلاگی مختلف و مستقلی هستند که متعلق به خودتونن و شما از این منابع برای ایجاد بک لینک استفاده می کنید. تصویر زیر یک ساختار ساده و کلی از لینک سازی پی بی ان رو نشون می ده.

لینک سازی پی پی ان (PBN)

برخی از همکاران سئوکار معتقدند که عبارت PBN که مخفف Private Blog Networks هست، تنها متعلق به وبلاگ ها نیست و می تونه سایت ها رو هم شامل بشه.

در هر صورت اصطلاح دیگه ای هم ایجاد شده که صرفاً مختص منابع غیر وبلاگی هست. یعنی سایت ها! این اصطلاح بک لینک PDN هست.

بک لینک PDN (پی دی ان)

به عقیده بعضی از همکاران، عبارت PDN هیچ وجهی در اکوسیستم سئو نداره و صرفاً یک کلمه من درآوردی هست. گرچه عبارت PBN هم مشابه همین حالت هست و شاید تفاوت این دو مورد صرفاً در نوع سبک های لینک سازی باشه. تصویر زیر یک ساختار ساده و کلی از لینک سازی پی دی ان رو نشون می ده.

لینک سازی پی دی ان (PDN)

تفاوت لینک سازی PBN و PDN

بک لینک های پی بی ان در منابع وبلاگی ایجاد می شن. مثلا شما در یک سرویس وبلاگی، وبلاگی ایجاد می کنید و از اون وبلاگ به سایت های خودتون لینک می دید. سرویس های وبلاگی ایرانی زیادی داریم که می تونید از این سرویس ها استفاده کنید (لیست وبلاگ های معروف ایرانی و فارسی). اما آیا با ایجاد چند وبلاگ، کار تمام هست؟! معلومه که نه!

بر خلاف بک لینک های pbn، بک لینک پی دی ان در منابع سایتی ایجاد می شن. فرض کنید شما صاحب 5 سایت هستید. بدیهیه که می تونید از این 5 وب سایت به سایت های هدفتون لینک بدید. اما مساله مهم اینجاست که ایجاد سایت ها بدون اینکه رد پایی از شما برای گوگل مشخص بشه کار ساده ای نیست و فاکتورهای زیادی رو باید رعایت کنید.

از طرفی هر کدوم از متدها یعنی لینک سازی PBN و PDN ماهیت متفاوتی دارند و برای سایت هایی با عمر متفاوت و قدرت متفاوت پیشنهاد می شن. بنابراین هیچ قانون و قاعده ثابتی وجود نداره که برای بتونیم برای همه سایت ها به یک باره تجویز کنیم. هر دکتری هم که قصد داشته باشه برای شما نسخه بنویسه، اول از شما جواب چندین آزمایش رو طلب می کنه. مساله لینک سازی هم دقیقا به همین صورت هست.

ساخت بک لینک pbn و pdn چطور انجام میشه؟

در ساخت شبکه pbn متدها و روش های زیادی وجود داشته و در آینده هم بدون شک خواهد داشت. تمامی متدها در کنار قدرت بالا، ریسک خودشون رو هم دارند. بنابراین روش های مختلفی برای ساختشون وجود داره. باید مسیری رو در ساخت پیش بگیرید که کمترین خطر هم در حال و هم در آینده تهدیدتون کنه.

البته روش هایی هم وجود داره که می تونید با برنامه ریزی و تدوین یک استراتژی درست و کم ریسک، با خیال راحت اقدام به استفاده از بک لینک pbn کنید. تیم مشاوره سئو نشونت برای تدوین استراتژی لینک سازی در خدمت شما عزیزان هستند تا بتونید هم برای سئوی سایت تازه تاسیس و هم سایت های دارای عمر بالا از این روش استفاده کنید.

بک لینک پی بن ان (pbn) تضمینی هست؟

چه خودتون قصد لینک سازی داشته باشید و چه اقدام به خرید بک لینک معتبر کنید، باید درصدی از ریسک رو بپذیرید. چون لینک سازی یک روش کلاه خاکستری هست. اگر به درستی اجرا نشه می تونه تبدیل به کلاه سیاه بشه که برای سایت شما سم هست. به دلیل ریسکی که اقدامات لینک بیلدینگ داره، چیزی به نام تضمین در این اقدامات جایگاهی نداره. البته این موضوع تقریباً در مورد تمامی فعالیت های سئو هم صدق می کنه.

بک لینک pdn و pbn همون بک لینک انبوه هست؟

ما قبلا در مورد بک لینک انبوه توضیحات مفصلی رو ارائه دادیم. این نوع از بک لینک ها ساختاری دارند که می تونن باعث بروز مشکل در سئوی سایت شما هم بشن. بنابراین به هیچ عنوان بک لینک پی بی ان یا بک لینک پی دی ان رو نمی تونیم جزو متدهای لینک سازی انبوه به شمار بیاریم. بالعکس، این روش ها کاملا طبق یک برنامه و استراتژی خاص و در منابع مناسب و با کیفیت اجرا می شن.

خطرات بک لینک PBN و PDN

هر نوعی از لینک سازی معمولا به سه شکل نتیجه رو برگشت می ده:

  • افزایش رتبه
  • کاهش رتبه
  • عدم تغییر در رتبه

افزایش رتبه برای زمانی هست که شما متدهای لینک سازی رو به درستی اجرا کرده باشید و این فاکتور در کنار فاکتورهای دیگه مثل مسائل محتوایی و تکنیکال، این سیگنال رو به گوگل بده که سایت شما واجد شرایط افزایش رتبه هست. به عبارت بهتر، هیچ متد لینک سازی به تنهایی برای سایت شما معجزه نمی کنه و باید حتما تمامی فاکتورهای سئو رو به صورت همزمان رعایت کنید.

کاهش رتبه برای زمانی هست که توازن و تعادل بین فاکتورهای مختلف وجود نداشته باشه. به عنوان مثال یک سایت تازه تاسیس به صورت انبوه اقدام به ایجاد هزاران لینک کنه. قطعاً چنین حرکتی برای گوگل پذیرفتنی نیست و طبق الگوریتم های مختلف این سایت پایش می شه و احتمال پنالتی بالا میره.

عدم تغییر در رتبه هم اغلب برای مواردی هست که حجم فعالیت های غیر استاندارد در سئو با اقدامات استاندارد برابری می کنه و شما نه افزایش رتبه رو تجربه می کنید و نه کاهش رتبه.

بنابراین ساخت بک لینک pbn هم می تونه دارای یکی از این حالات در نتایج لینک سازی pbn باشه و هیچ نتیجه قطعی قابل گمانه زنی نیست. همه چیز به استراتژی دقیق و فعالیت منظم بستگی داره.

بک لینک پی بی ان چند روزه تاثیرش رو می ذاره؟

هر نوع بک لینکی بعد از ایجاد شدن نیازمند گذشت زمان هست تا تاثیر لازم رو بتونید ببینید. اما معمولا بک لینک های با کیفیت بالاتر، سرعت این اثرگذاری رو کمتر می کنند. مثلا ممکن هست دریافت بک لینک از یک سایت معتبر، بعد از یک هفته هم تاثیر خودش رو نشون بده و یا ایجاد بک لینک در سایت دیگه ای ممکن هست بعد از 3 ماه بازخوردش رو نمایان کنه و حتی ممکن هست هیچ بازخوردی دیده نشه.

البته فراموش نکنید، تشخیص اینکه رشد سایت نتیجه کدوم اقدام بوده ساده نیست.

بنابراین در مورد سرعت تاثیر بک لینک پی بی ان هم باید به اعتبار منابع pbn، روش اجرا، قدرت فعلی سایت و… دقت کرد.

خودمون می تونیم pbn بسازیم؟

هر زمانی قصد ساخت بک لینک پی بی ان داشتید، چاقوی دولبه و ریسک کار رو به خاطر بیارید. در صورتی که ریسک پذیر هستید می تونید استارت کار رو بزنید. اما در صورتی که ریسک پذیر نیستید، به هیچ وجه خودتون اقدام به ساخت بک لینک pdn یا pbn نکنید. ممکنه عواقب منفی ساخت یا استفاده نادرست از PBN و PDN به این زودی یا شاید هم هرگز جبران نشه. بازگردانی اعتماد از دست رفته گوگل ساده نیست.

سفارش بک لینک PBN

در صورتی که قصد سفارش بک لینک های پر قدرت و فعال پی بی ان دارید، می تونید با تیم نشونت در ارتباط بوده تا بتونید از منابع قوی در دسترس، بک لینک pbn و pdn دریافت کنید.

ممکنه این سرویس‌ها برای شما مفید باشه

Leave a Reply

مطالب مرتبط

دی‌ام برد، رسانه تخصصی بازاریابی | dmboardتپسل با انتشار بیانیه‌ای از رفع فیلتر خود خبر داد دی‌ام برددی‌ام برد، رسانه تخصصی بازاریابی | dmboardتپسل با انتشار بیانیه‌ای از رفع فیلتر خود خبر داد دی‌ام برد

زمان مطالعه: < 1 دقیقه به گزارش روابط عمومی تپسل،شرکت تبلیغات دیجیتال تپسل که «از ساعت ۲۰:۴۰ جمعه ۱۷ فروردین، api.tapsell.ir بدون اطلاع قبلی فیلتر شده بود، در نهایت بامداد

طرح ترافیک تهران از سه‌شنبه چهاردهم فروردین بازمی‌گرددطرح ترافیک تهران از سه‌شنبه چهاردهم فروردین بازمی‌گردد

سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران اعلام کرد که طرح ترافیک تهران از روز سه‌شنبه چهاردهم فروردین اجرایی خواهد شد. به گفته «شهریار افندی زاده» مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک

معرفی محیط های کتیا و اهمیت آن‌ها در طراحیمعرفی محیط های کتیا و اهمیت آن‌ها در طراحی

بهترین محیط های کتیا کدام محیط‌ها هستند؟ نرم افزار کتیا از آن دست نرم افزارهایی است که دامنه وسیعی از نیازهای مهندسی، در حوزه‌های گوناگون، از معماری گرفته تا طراحی