سرزمین سئو دسته‌بندی نشده بهینه سازی اپلیکیشن چیست؟ و تفاوت آن با سئو

بهینه سازی اپلیکیشن چیست؟ و تفاوت آن با سئو

بهینه سازی اپلیکیشن چیست؟ و تفاوت آن با سئو post thumbnail image


با فراگیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند، فروشگاه‌های اپلیکیشن‌ها به کانال بازاریابی جدیدی برای بیزینس‌ها تبدیل شدند. به همین دلیل بیزینس‌ها برای اینکه بتوانند سهمی از کاربران فعال در این بازار داشته باشند، باید از روش بهینه‌سازی دیگری برای بهبود وضعیت اپلیکیشن یا معرفی آن به کاربران بیشتر، استفاده کنند.

همچنین براساس تحقیقات انجام شده، شرط اینکه شما بتوانید پیام بیزینس خود را به گوش مخاطبان اصلی‌تان برسانید و شانس تبدیل کردن آن‌ها به مشتریان واقعی بیزینس خود را داشته باشید، باید به سرچ کاربران چه در موتورهای جستجو و چه در اپ مارکت‌ها اهمیت بدهید. به همین دلیل برای دستیابی به چنین هدفی شما در کنار سئو، باید از بهینه‌سازی اپلیکیشن (ASO) استفاده کنید.

ضمنا به عنوان صاحب بیزینسی که در فضای دیجیتال فعالیت می‌کند و می‌خواهد برای گسترش فعالیت‌های خود، اپلیکیشن خود را در اپ مارکت‌ها عرضه کند، شما باید با تفاوت‌های سئو و بهینه‌سازی اپلیکیشن (ASO) آشنا باشید، چون اساسا این دو موضوع با یکدیگر کاملا متفاوت هستند و هریک از آن‌ها روی هدف خاصی تمرکز می‌کنند.

پس با توجه به این موضوع در نبرد این بهینه‌سازی‌ها به نظر شما کدام یک برنده است؟

در بازاریابی بهینه سازی اپلیکیشن و سئو به چه معنا است؟

اساسا سئو به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای بهبود وضعیت سایت شما در صفحه نتایج موتور گوگل انجام می‌شوند و هدف اصلی سئو بهبود رتبه سایت‌ها در گوگل است. همچنین در سئو بسیار مهم است که شما هدف خود از استفاده از این خدمات دیجیتال را بدانید.

به عنوان مثال به عنوان صاحب یک فروشگاه مهم است که شما بدانید چه تعداد از مشتریان از سایت شما محصولات مورد نظر خود را خریداری کرده‌اند یا چه تعداد از آن‌ها از طریق صفحه شما در شبکه‌های اجتماعی به سایت شما مراجعه کرده‌اند؛ بنابراین برای اینکه این موارد را شناسایی کنید، باید از سرویس‌هایی مشخصی از خدمات سئو استفاده کنید.

اما برخلاف سئو و برای پاسخ به این سوال که بهینه سازی اپلیکیشن در اپ مارکت‌ها به چه معناست، باید بگوییم که بهینه سازی اپلیکیشن در علم بازاریابی به معنی، انجام فعالیت‌هایی در راستای بهبود وضعیت اپلیکیشن‌ها در اپ مارکت‌ها است تا زمانی که کاربران برای دسترسی به اپلیکیشن خاصی نام آن را در اپ مارکت‌ها جستجو می‌کنند، نام اپلیکیشن شرکتی خاص به کاربران نمایش داده شود.

به‌علاوه در علم بازاریابی گاهی سئو و بهینه سازی اپلیکیشن با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و صاحبان بیزینس‌های بسیاری تصور می‌کنند که تنها با استفاده از سئو و تکنیک‌های آن هم می‌توانند وضعیت اپلیکیشن خود در اپ مارکت‌ها را بهبود دهند.

مواردی که باید در مورد تفاوت SEO و ASO بدانید

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که سئو و بهینه سازی اپلیکیشن در واقع فامیل خیلی دور یکدیگر هستند که دست زمان بنا به دلایلی مختلف، آن‌ها را از هم جدا کرده است. اما در واقعیت امر آن‌ها یک روح در دو بدن هستند. چون استفاده از هر یک از این روش‌های بهینه‌سازی به شما کمک می‌کند تا برای جذب مخاطبان بیشتر، در فضای دیجیتال برجسته‌تر دیده شوید.

اما موضوعی باعث می‌شود تا میان این دو مفهوم بازاریابی تفاوت ایجاد شود، این است که تمرکز اصلی روی بهبود سایت‌ها از جنبه ظاهری و محتوایی تا در صفحه نتایج رتبه بهتری داشته باشند. ولی در طرف مقابل تمرکز اصلی بهینه سازی اپلیکیشن، انجام فعالیت‌هایی در راستای این است که اپلیکیشن شما شانس نمایش در نتایج اپ استورها را داشته باشد.

پس با توجه به موارد بالا شما برای رسیدن به هر یک از این اهداف باید استراتژی‌های متفاوتی داشته باشید. به همین دلیل مورد دیگری که باید در مورد تفاوت سئو و بهینه سازی اپلیکیشن برای اپ مارکت ها بدانید، استراتژی‌های آن‌ها است.

چون در سئو شما استراتژی‌هایی برای تولید محتواهایی مفید و ارزشمند خواهید داشت، اما در بحث بهبود رتبه در اپ استورها شما باید توجه ویژه‌ای به بخش نظرات کاربران داشته باشید و در این بخش از عبارت‌هایی بیشتر استفاده کنید که کاربران را ترغیب می‌کند تا نظر خود را در محل مناسب بنویسند.

چرا نباید سئو و بهینه سازی اپلیکیشن را نادیده بگیرید؟

آیا با این جمله موافق هستید که هر چقدر بلندتر فریاد بزنید، احتمال فراوانی وجود دارد که افراد زیادی صدای شما را بشنوند؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است؛ بنابراین هرگز نباید سئو و بهینه‌سازی اپلیکیشن را نادیده بگیرید. چون این دو روش بهینه‌سازی به شما کمک می‌کنند تا صدای بیزینس شما در فضای دیجیتال با حجم زیادی به گوش کاربران برسد و توجه آن‌ها را به خود جلب کند.

همچنین با استفاده از این دو روش خیالتان از این بابت راحت خواهد بود که سایت یا اپلیکیشن شما در جایگاهی قراردارد و از نظر طراحی بالاترین کیفیت ممکن را دارد تا شما بتوانید نظر کاربران را به سایت یا اپلیکیشن خود جلب کنید.

برای بهینه سازی اپلکیشن خود خدمات معتبر می خواهم

تا اینجا با این موضوع آشنا شدیم که هر بیزینس برای فعالیت موثر در فضای دیجیتال هم به سئو و هم به بهینه‌سازی اپلیکیشن نیاز دارد. چون سایت به نوعی کانال ارتباطی بیزینس‌ها با مخاطبان‌شان در مورتوهای جستجو به حساب می‌آید و اپلیکیشن دیگر کانال ارتباطی آن‌ها با کاربران گوشی‌های هوشمند خواهد بود. پس برای اینکه شما بتوانید نیازهای این دو طیف مخاطب را برطرف کنید، همزمان به این دو روش بهینه‌سازی نیاز خواهید داشت.

آژانس دیجیتال مارکتینگ HDM این امکان را برای صاحبان بیزینس‌های مختلف فراهم کرده است تا در خدمات سئو خود به خدمات بهینه‌سازی اپلیکیشن (ASO) هم دسترسی داشته باشند و برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان یا نصب اپلیکیشن خود، از استراتژی‌های مناسبی استفاده کنند.

ضمنا سرویس دیگری که در این خدمات به شما ارائه می‌شود، خدمات محتوایی است که شما می‌توانید بر اساس یک استراتژی محتوایی قوی، بخش‌هایی مانند توضیحات و عنوان اپلیکیشن خود را به گونه‌ای بر اساس جستجوی کاربران در اپ مارکت‌ها بهینه‌سازی کنید تا در صفحه نتایج جستجو اپلیکیشن‌ها، جایگاه مناسبی داشته باشید.

سخن پایانی

در انتهای این مقاله از سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ HDM باید باز هم به این نکته مهم اشاره کنیم که خدمات بهینه‌سازی اپلیکیشن، به صاحبان بیزینس‌ها و افرادی که به صورت فریلنس فعالیت می‌کنند، این امکان را می‌دهد تا برای حضور و فعالیت موثر در فضای دیجیتال از استراتژی‌های سئویی مناسبی استفاده کنند.

تا به امروز در فضای اپ مارکت‌ها، تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های مشابه قراردارند که این موضوع باعث می‌شود تا احتمال دیده شدن اپلیکیشن شما بسیار کم باشد. پس خدمات بهینه سازی اپلیکیشن، راهکار مناسبی برای شما خواهد بود تا بتوانید با استفاده از آن در میان خیل عظیمی از اپلیکیشن‌های مشابه، انتخاب اول کاربران باشید.

 

Leave a Reply

مطالب مرتبط