سرزمین سئو مقالات سایت بهترین دوره مدیریت پروژه | مکتوب

بهترین دوره مدیریت پروژه | مکتوب

بهترین دوره مدیریت پروژه | مکتوب post thumbnail image


مدیریت پروژه چیست و بهترین دوره مدیریت پروژه کدام دوره است؟ در واقع به کنترل بخش‌های مختلف یک پروژه برای رسیدن به یک نتیجه منحصر به فرد در زمان تعیین شده، مدیریت پروژه حرفه‌ای می‌گویند. شاید تعریف ساده‌ی این مسئولیت شما را به اشتباه بیندازد که این شغل چقدر راحت است. اما آنچه که حرفه‌ی مدیریت پروژه در دنیای امروز به آن احتیاج دارد، مهارتی ویژه در برنامه ریزی و تکمیل پروژه‌های شخصی و شغلی است. در واقع یک مدیر پروژه‌ی با‌مهارت می‌تواند از آشفتگی برنامه‌ها، تاخیر در انجام پروژه، ایجاد هزینه‌های مازاد و هدر رفتن منابع جلوگیری کند و با دانش خود و استفاده از توانمندی‌های نیروهای دیگر پروژه را به سرانجامی منحصر به فرد برساند. آنچه که باعث تربیت مدیرانی با دانش و مهارت بالا در کنترل پروژه می‌شود، برگزاری دوره‌های مدیریت پروژه است. در ادامه قرار است بهترین‌های این دوره‌‌های مدیریت پروژه به شما معرفی شوند تا با کمک آن‌ها دانش و مهارت خود را افزایش دهید.

چند نمونه از بهترین دوره‌های مدیریت پروژه

دوره مدیریت پروژه به شما کمک می‌کند با چگونگی به کارگیری دانش و مهارت‌های خود به همراه ابزارها و تکنیک‌ها در کنترل پروژه آشنا شوید و از این مهارت خود به خوبی در روند پروژه استفاده ببرید. زیرا که هر مدیر پروژه با به ثمر رساندن اهداف پروژه، سازمان را در تحقق اهدافش کمک می‌کند. بنابراین چند نمونه از بهترین دوره‌های مدیریت پروژه به شرح زیر هستند.

مدیریت پروژه با نرم افزار msp

یک نمونه از بهترین دوره‌های مدیریت پروژه، یادگیری آن با نرم افزار msp است. Msp مخفف عبارت Microsoft Project است که یک نمونه از نرم افزارهای مایکروسافت آفیس در زمینه کنترل پروژه به حساب می‌آید. این نرم افزار از پرطرفدارترین نرم افزارهای مدیریت پروژه در جهان است که می‌تواند مدیران را در مسیر پیشرفت برنامه‌ها یاری برساند.

آموزش مدیریت پروژه با نرم افزار msp

 

چنین نرم افزاری با توانایی قرار دادن تصویر بزرگی از پروژه به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا مراحل کار خود را بررسی و ثبت کنند. در این دوره مدیریت پروژه کاربران امکان برنامه ریزی، اجرا، کنترل فعالیت‌های مرتبط، مدیریت استفاده از منابع، هزینه‌ها، برنامه و سایر زمینه‌ها را پیدا می‌کنند. در واقع با کمک MSP می‌توانید مناسب‌ترین راه حل را متناسب با نیازهای تجاری انتخاب کنید.

آموزش PMBOK

دوره‌ مدیریت پروژه PMBOK به شما کمک می‌کند تا در حین اجرای پروژه بتوانید تمام فعالیت‌های اعضا را مشاهده و بررسی کنید. به این طریق است که ریسک پروژه کاهش یافته و می‌توان آن را به موقع تحویل داد. اگر در این نمونه از بهترین دوره مدیریت پروژه کار با نرم افزارهای Project Management Body Of Knowledge را به خوبی یاد بگیرید، می‌توانید از تمام مراحل پروژه یک گزارش پویا تهیه کنید. به این ترتیب هم امکان ارزیابی مراحل و واحدهای مختلف برایتان فراهم می‌شود.

آموزش صفر تا صد استاندارد PMBOK

 

در پایان دوره هم یاد می‌گیرید که بر اساس گزارش‌های دریافتی، نقاط ضعف و قوت پروژه را پیدا کنید. بنابراین ارائه گزارش کاربردی به ذی‌نفعان پروژه راحت‌تر پیش می‌رود. در نتیجه پیشگیری از اشتباهات پرهزینه و ارتقاء مهارت‌های مدیریتی شما با آشنایی و آموزش PMBOK ممکن می‌شود.

مدیریت پروژه کاربردی – بهترین دوره مدیریت پروژه

یکی دیگر از دوره‌های لیست بهترین دوره مدیریت پروژه مربوط به دوره‌ی آموزشی مدیریت پروژه کاربردی می‌شود. در این دوره مدیران پروژه مواردی مانند برخی تکنیک‌های پرکاربرد و ملاحظاتی جهت ورود به حرفه‌ مدیریت پروژه با معماری آزاد را می‌آموزند. به علاوه دوره مدیریت پروژه کاربردی می‌تواند شما را برای ورود به این مسیر شغلی آماده کند.

آموزش مدیریت پروژه کاربردی

 

باید گفت که این دوره بین مدیران پروژه‌های کوچک و متوسط با کسب و ‌کار‌های بزرگ تفاوتی قائل نمی‌شود. در دوره آموزشی کنترل پروژه، به عنوان یک مدیر پروژه هر آنچه که نیاز است را یاد گرفته و ذهن شما برای ورود به بازار کار آماده می‌شود. بنابراین شما در دوره مدیریت پروژه کاربردی مهارت‌های لازم را یاد می‌گیرید. زیرا که یادگیری مهارت‌ها باعث می‌شود پروژه‌ها در زمان مقرر و به شکل استاندارد انجام گیرند و در واقع این هدفی است که تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها به دنبال آن هستند.

آموزش مدیریت پروژه با اکسل

نمی‌توان گفت که اکسل به عنوان یک نرم افزار مستقل می‌تواند به مدیران پروژه کمک کند‌. شما با توجه به انعطاف‌پذیری و کاربردهای این نرم افزار می‌توانید از ابزارهای آن به همراه نرم افزارهای پریماورا و مایکروسافت پروجکت در مدیریت پروژه استفاده ببرید.

آموزش صفر تا صد مدیریت پروژه با اکسل

 

در دوره کنترل پروژه و برنامه ریزی آن با کمک اکسل به شما موارد زیر آموزش داده می‌شوند:

 • آموزش اکسل
 • آموزش مدیریت پروژه با اکسل
 • آموزش نحوه کار با اکسل برای کنترل پروژه
 • ردیابی و کنترل پروژه با اکسل

آموزش COMFAR III

COMFAR مخخف شده‌ی کلمه‌ی Computer Model for Feasibility Analysis and Reporting است. ترجمه‌ی تحت‌الفظی آن به صورت مدل کامپیوتری برای آنالیز امکان سنجی و گزارش‌گیری معنا پیدا می‌کند. کامفار در واقع نرم افزاری است که برای امکان سنجی، تهیه، ارزیابی و تحلیل انواع پروژه‌های مالی و اقتصادی کاربرد دارد. دوره‌ی آموزش این نرم افزار به عنوان یک دوره مدیریت پروژه سازمان مدیریت صنعتی و اقتصادی غیرصنعتی برای مدیران پروژه به حساب می‌آید. زیرا که مدیران با کمک آن امکان تجزیه و تحلیل انواع نتایج مالی، اقتصادی صنعتی و اقتصادی غیر صنعتی را به آسانی پیدا می‌کنند و هم‌چنین می‌توانند آن نتایج را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

آموزش صفر تا صد COMFAR III

 

مزیت شرکت در این دوره بررسی آسیب‌ها و تأثیرات زیست محیطی یک پروژه قبل از به اجرا در آمدن آن پروژه خواهد بود. در این دوره با موارد زیر آشنا خواهید شد:

 • آشنایی با مبانی ارزيابی مالی و اقتصاد مهندسی
 • شناخت نرم افزار کامفار و بررسی ساختار ورود اطلاعات
 • یادگیری چگونگی ورود اطلاعات
 • آشنایی با بررسی نتايج و گزارش‌های خروجی
 • تحلیل حساسیت ها

آموزش اسکرام کاربردی با نرم افزار جیرا

یکی از بهترین چهارچوب‌های موجود برای مدیریت تیم‌‌های تولید و توسعه نرم افزار را می‌توان به اسکرام نسبت داد. زیرا که اسکرام قابلیت‌هایی همچون ایجاد انعطاف‌پذیری در عملکرد تیم تولید نرم افزار، ایجاد سرعت عملکرد مناسب و ایجاد نظم در عملکرد اعضا و مدیریت چهارچوب تیم را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در این دوره کنترل پروژه با فضای کار چابک یا اجایل آشنا خواهید شد و کار با ابزار جیرا را یاد می‌گیرید.

آموزش اسکرام کاربردی با نرم افزار جیرا

 

اگر در این دوره شرکت کنید، حتی اگر هیچ تجربه ای در فضای کار تیمی نداشته باشید اما باز هم می‌توانید به راحتی به محیط عادت کرده و هم‌چنین عملکردی مفید و کاربردی را از خود ارائه دهید. چنانچه در این نمونه از بهترین دوره مدیریت پروژه شرکت کنید، سرفصل‌های زیر را یاد می‌گیرید:

 • فصل۱: آشنایی با مفاهیم اجایل
 • فصل۲: یادگیری مفاهیم اسکرام
 • معرفی ابزار جیرا
 • یادگیری مراحل پیاده‌سازی ابزار عملیاتی

آموزش چابک با رویکرد اسکرام – بهترین دوره مدیریت پروژه

این پکیج مدیریت پروژه از نمونه‌های بهترین دوره مدیریت پروژه روشی است که برای انتقال دانش و مهارت‌های مرتبط با مدیریت پروژه چابک با استفاده از چارچوب اسکرام آموزش داده می‌شود. تمرکز این دوره بر آموزش افراد و گروه‌ها برای همکاری و اولویت بندی وظایف است و هم‌چنین ارائه ارزش به صورت تکراری را یاد می‌دهد.

آموزش مبانی چابک (Agile) با استفاده از رویکردهای اسکرام، کانبان و اسکرامبان

 

بنابراین به عنوان مدیر پروژه در این دوره با ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز برای مدیریت مؤثر پروژه‌ها در محیطی پویا و سریع آشنا می‌شوید‌.

آموزش برنامه ریزی با نرم افزار 21.12 Primavera

در حین شرکت در این نمونه از بهترین دوره مدیریت پروژه با نرم افزار پریماورا آشنا می‌شوید‌. این نرم افزار یکی از ابزارهای محبوب مهندسین کنترل پروژه است که برای گزارش‌گیری مناسب و سریع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آموزش برنامه ریزی با نرم افزار 21.12 Primavera

 

بنابراین بهتر است سرفصل‌های زیر را در این دوره پشت سر بگذارید تا با این نرم افزار مهم آشنا شوید:

 • فصل۱: مدیریت پروژه چیست؟
 • فصل۲: یادگیری ایجاد برنامه زمان‌بندی
 • فصل۳: آشنایی با مدیریت منابع
 • فصل۴: وزن‌دهی
 • فصل۵: یادگیری به روزرسانی پروژه و گزارش‌دهی

آموزش اصول طراحی و مدیریت قراردادهای عمرانی

به عنوان فردی که قصد دارد دوره آموزش اصول طراحی و مدیریت قراردادهای عمرانی را بگذراند باید ابتدا با پروژه‌های عمرانی و مباحث مهندسی و طراحی پروژه‌ها آشنا شوید. اگر تسلط کاملی بر این مباحث داشته باشید، بیشترین بهره‌مندی را از مطالب ارائه شده، خواهید داشت.

آموزش اصول طراحی و مدیریت قراردادهای عمرانی

 

این مباحث عبارتند از:

 • اصول طراحی و مدیریت قراردادهای عمرانی چیست
 • یادگیری روش‌‌های تحویل پروژه‌های عمرانی
 • معرفی انواع قراردادهای عمرانی
 • آشنایی با مفاد و شرایط قراردادهای عمرانی
 • یادگیری مدیریت ریسک‌های قراردادی
 • یادگیری مدیریت مناقصات و بستن قرارداد
 • چگونگی تضمین در قراردادهای عمرانی
 • یادگیری مدیریت تغییرات و اختلافات در قرارداد
 • چگونگی مدیریت پیمانکاران فرعی
 • یادگیری چگونگی بررسی قراردادهای مشارکت عمومی

آموزش مدیریت مالی و حسابداری پروژه‌ها

با گذراندن این دوره با مفاهیم و تکنیک‌های موردنیاز برای مدیریت پروژه‌ها به طور کامل آشنا خواهید شد. بنابراین شما به عنوان یک مدیر هزینه با شرکت در این دوره می‌توانید نقشی موثر در تیم‌های اجرایی پروژه داشته باشید.

آموزش مدیریت مالی و حسابداری پروژه‌ها

 

توجه کنید که مطالب آموزشی در این دوره از کنترل پروژه، به صورت الگوها و روش‌های رایج حسابداری بدون هیچگونه تعارضی آموزش داده می‌شوند. بنابراین کارشناسان بودجه و حسابداری مدیریت با کمک از این دوره یک نقش پررنگ در پروژه‌ها و سازمان‌های پروژه محور ایفا می‌کنند.

آموزش روش‌های حل اختلاف قراردادی

یکی دیگر از نمونه‌های بهترین دوره مدیریت پروژه مربوط به حل اختلاف قراردادی است. همان طور که می‌دانید هر تعامل و قراردادی در کسب و کار ممکن است به اختلافاتی بربخورد که باید حل شوند. در دوره آموزشی روش‌های حل و فصل اختلاف‌های قراردادی به شما سه روش مذاکره، میانجی‌گری و داوری آموزش داده می‌شوند اما در مورد دادرسی و پیگیری قضایی موضوعی بیان نخواهد شد.

آموزش روش‌های حل اختلاف قراردادی

 

سرفصل‌های دوره در چهار بخش ارائه می‌شوند:

 • آشنایی با اختلاف قراردادی واقعیت انکارناپذیر
 • مذاکره چیست
 • میانجی‌گری چیست
 • یادگیری داوری و حکمیت

در پایان باید گفت که منظور از برگزاری دوره یادگیری حذف اختلاف‌ها نیست. در این دوره تنها با گزینه‌های حل و فصل و کاهش دعاوی قراردادی احتمالی آشنا می‌شوید تا به راهکاری با سریع‌ترین زمان و کم‌ترین هزینه برای طرفین قرارداد برسید.‌

آموزش تحلیل مالی و اقتصادی پروژه‌ها

آنچه که در دوره آموزشی تحلیل مالی و اقتصادی پروژه‌ها یاد می‌گیرید به شرح زیر است:

 • تخمين هزینه‌ها و درآمدها
 • تحلیل هزینه‌ها و فواید آن
 • آموزش بررسی تحلیل حساسیت
 • آموزش تحلیل اقتصادی

آموزش تحلیل مالی و اقتصادی پروژه‌ها

 

در واقع این دوره از بهترین دوره مدیریت پروژه در موضوعات Project Analysis است. هدف از انجام این آموزش ارزیابی جوانب مالی و اقتصادی یک پروژه خواهد بود. بنابراين شما می‌توانید با کمک آن جوانب مالی پروژه را به منظور تصمیم‌گیری‌های مبنی بر سرمایه‌گذاری، تخصیص منابع مالی و پیش‌بینی بازده اقتصادی آن به درستی بررسی کنید.

آموزش مقدماتی کنترل پروژه با مایکروسافت پروجکت (MSP)

MSP همان نرم افزار Ms-Project است کا به عنوان یک ابزار قوی و کاربردی در حوزه برنامه ریزی پروژه‌ها، کارها و برنامه های شخصی شناخته می‌شود.

آموزش مقدماتی کنترل پروژه با مایکروسافت پروجکت (MSP)

 

با کمک دوره مقدماتی آموزش این نرم افزار شما به عنوان یک مدیر پروژه به درک صحیحی از مفهوم پروژه، نحوه تحت کنترل گرفتن و مدیریت آن با توجه به منابع از جمله نیروی انسانی، نحوه پیش بینی از پروژه با میزان پیشرفت واقعی، نمودار شکست و انواع گانت چارت‌ها می‌رسید.

آموزش اندنوت 21

یکی از بهترین و جامع‌ترین نرم افزارهای مدیریت اطلاعات و استناد در روند پژوهش، نرم افزار EndNote است. این نرم افزار طراحی شده تا کار پژوهشگران با سهولت بیشتری انجام گیرد. به همین دلیل است که یکی از نمونه‌های بهترین دوره مدیریت پروژه در مکتب خونه آموزش اندنوت 21 است.

آموزش اندنوت 21

 

در این آموزش شما با موارد زیر آشنا می‌شوید:

 • ادگیری تسهيل استناددهي در مقاله، پايان‌نامه، رساله و كتاب
 • آشنایی با مدیریت منابع
 • آشنایی با پایگاه‌های اطلاعاتی

آموزش مراحل برنامه ریزی پروژه – بهترین دوره مدیریت پروژه

این دوره از آموزش مدیریت پروژه شامل بررسی چگونگی ترسیم یک پروژه، چرخه عمر پروژه و مرحله برنامه ریزی یک پروژه است. به همین دلیل در این دوره با بررسی اجزای کلیدی برنامه ریزی پروژه، نحوه برآورد دقیق زمان و نحوه تعیین نقاط عطف آشنا خواهید شد. سپس چگونگی نحوه ساخت و مدیریت بودجه و نحوه عملکرد فرآیندهای تدارکی را می‌آموزید. در مرحله بعد از دوره‌ هم ابزارهایی را که به شما در شناسایی و مدیریت انواع مختلف ریسک و نحوه استفاده از یک برنامه مدیریت ریسک برای تشخیص و حل خطرات کمک می‌کنند، آشنا می‌شوید.

آموزش مراحل برنامه ریزی پروژه

 

در انتها هم یاد می‌گیرید که چگونه پیش‌نویس بنویسید و یک برنامه ارتباطی را مدیریت کنید. برای گذراندن این دوره هیچ سابقه‌ی آموزشی نیاز نیست.

آموزش مدیریت پروژه در دنیای واقعی

اگر به دنبال بهترین دوره مدیریت پروژه برای کسب رزومه در مهارت‌های لازم یک مدیر پروژه‌ی بامهارت هستید، آموزش مدیریت پروژه در دنیای واقعی برای شما برگزار می‌شود.

آموزش مدیریت پروژه در دنیای واقعی

 

در این دوره شما توانایی لازم برای مدیریت سهام‌داران و تیم‌ها، سازماندهی برنامه‌ها و اطلاع‌رسانی در مورد جزئیات پروژه را پیدا می‌کنید.

آموزش مدیریت پروژه (بر اساس ویرایش هفتم PMBOK) / ماژول 1

شناخته شده‌ترین مرجع مدیریت پروژه در سطح جهان مدیریت پروژه (بر اساس ویرایش هفتم PMBOK) / ماژول 1 است. زیرا که ویرایش هفتم PMBOK عمدتا بر اصول مدیریت پروژه و دامنه‌های عملکردی تمرکز دارد. این ویرایش از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

آموزش مدیریت پروژه (بر اساس ویرایش هفتم PMBOK) / ماژول 1

 

 • بخش اول: استانداردی برای مدیریت پروژه که در آن مقدمه، سیستم تحویل ارزش و اصول دوازده‌گانه مدیریت پروژه آموزش داده می‌شود.
 • بخش دوم: راهنمای گستره دانش مدیریت پروژه که شامل هشت دامنه عملکردی مدیریت پروژه است.

آموزش اجرای پروژه

آموزش اجرای پروژه مراحل نهایی پروژه را به شما می‌آموزد. شما خواهید دانست که چگونه در حین بررسی کیفیت رضایت مشتری را به دست آوردید. به این ترتیب نحوه اولویت‌بندی داده‌ها، نحوه استفاده از داده‌ها برای کمک به تصمیم‌گیری و نحوه ارائه موثر داده‌ها را یاد می‌گیرید. هم‌چنین مراحل ایجاد تیم و نحوه مدیریت تیم و مهارت‌های رهبری خود را تقویت خواهید کرد.

آموزش اجرای پروژه

 

شناخت ابزارها نیز بخش دیگر این دوره‌ی جذاب است. در مراحل پایانی دوره هم نحوه ایجاد و به اشتراک گذاری اسناد مربوط به خاتمه پروژه را می‌شناسید.

آموزش کنترل پروژه با مایکروسافت پروجکت (MSP) – پیشرفته

این دوره از بهترین دوره مدیریت پروژه تکمیل کننده آموزش کنترل پروژه با مایکروسافت پروجکت (MSP) مقدماتی است.

آموزش کنترل پروژه با مایکروسافت پروجکت (MSP) – پیشرفته

 

بر همین اساس در این دوره تمامی فعالیت‌های پروژه، زمان بندی‌ها، پیش نیازها، ثبت منابع و استفاده از نرم افزار اکسل وزن‌دهی‌های مالی، زمانی و ترکیبی به شما آموزش داده می‌شود.

آموزش مدیریت ارجاع‌دهی با استفاده از نرم افزار اندنوت (Endnote)

نرم افزار اندنوت علاوه بر صرفه‌جویی قابل‌توجهی در وقت پژوهشگران بر اعتبار تولیدات علمی آن‌ها می‌افزاید. هم‌چنین کار آن تسهیل مدیریت ارجاع‌دهی است. بنابراین با داشتن این نرم افزار شما به عنوان یک مدیر پروژه به یک کتابخانه آنلاین دسترسی دارید که امکان ذخیره ده‌ها هزار سند علمی گوناگون در آن وجود دارد.

آموزش مدیریت ارجاع‌دهی با استفاده از نرم افزار اندنوت (Endnote)

 

بنابراین می‌توانید با چند کلیلک و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مقالات روز دنیا دسترسی پیدا کنید و از آن‌ها در استناد درون متنی و پایان متنی استفاده ببرید.

آموزش شروع پروژه موفق

آیا می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید یک پروژه را در اولین مرحله چرخه عمر پروژه، یعنی فاز آغاز پروژه، برای موفقیت آماده کنید؟ یکی از انواع بهترین دوره مدیریت پروژه برای آشنایی با چگونگی تعریف و مدیریت اهداف پروژه، تحویل‌ها، دامنه و معیارهای موفقیت دوره آموزشی شروع پروژه موفق است.

آموزش شروع پروژه موفق

 

در این دوره هم‌چنین با نحوه استفاده از ابزارها و قالب‌هایی مانند شبکه‌های تحلیل ذینفعان و منشور پروژه را برای کمک به تعیین انتظارات پروژه و ارتباط نقش‌ها و مسئولیت‌ها آشنا می‌شوید.

سخن پایانی

در این مقاله چند نمونه از بهترین دوره مدیریت پروژه به شما معرفی شوند. این دوره‌‌های آموزش مدیریت پروژه توسط بهترین اساتید برگزار می‌شوند تا ضمن انتقال تجربیات کافی شما به مدیری بادانش تبدیل شوید. در این دوره‌ها شما ضمن یادگیری اصول و تعاریف با ابزارها و راهکارهای یک مدیریت بی‌نقص آشنا خواهید شد. به علاوه این دوره‌ها دوره مدیریت پروژه با مدرک بین‌المللی هستند که شما را به عنوان یک مدیر پروژه به بازارکار تحویل می‌دهند.

مطالب مرتبط

تلفات تصادفات جاده ای در ایران دو برابر شهدای جنگ هشت ساله استتلفات تصادفات جاده ای در ایران دو برابر شهدای جنگ هشت ساله است

بر اساس آمارهای ترافیکی در سال 1402 بیش از 17 هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده اند که با احتساب این آمار از بیست سال

راهنمای انتقال سرویس دهنده وب سایت با کمک یک آژانس سئوراهنمای انتقال سرویس دهنده وب سایت با کمک یک آژانس سئو

قصد دارید وب سایت خود را به پلتفرمی جدید منتقل کنید؟ سرعت سرویس دهنده وب سایتتان خوب نیست و قصد انتقال و تغییر آن را دارید؟ از پشتیبانی هاست خودتان

چگونه بازاریابی را شروع کنم؟ + مراحل شروع بازاریابیچگونه بازاریابی را شروع کنم؟ + مراحل شروع بازاریابی

چنانکه احتمالا می دانید، بازار یابی مهمترین عامل موفقیت در کسب و کار اما این چگونه بازاریابی را شروع کنیم در دنیای رقابتی امروز، شناسایی و جذب مشتری از اهمیت