سرزمین سئو مقالات سایت اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ بازاریابی با افراد تاثیرگذار

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ بازاریابی با افراد تاثیرگذار

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ بازاریابی با افراد تاثیرگذار post thumbnail image


بازاریابی سنتی تا حد زیادی جای خود را به بازاریابی دیجیتال داده است. به همین دلیل بیش‌تر افراد به دنبال روش‌های جدیدی برای تبلیغ برند خود هستند. برای اینکه از رقبای خود عقب نمانید و فروش خود را افزایش دهید باید حضور فعالی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داشته باشید. اما گسترش حضور شما از طریق همکاری با کاربران فعال در این رسانه‌ها امکان‌پذیر می‌شود. در این مطلب همراه ما باشید تا توضیح دهیم که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه می‌توانید با استفاده از این شیوه بازاریابی به موفقیت برسید. 

درباره اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) چه می‌دانید؟

یک استراتژی بازاریابی برای همکاری با کاربران در رسانه‌های اجتماعی و سایر تولیدکنندگان محتوایی که در انواع مختلف بر افراد جامعه تاثیر گذار هستند، اینفلوئنسر مارکتینگ نامیده می‌شود. در این همکاری افراد تاثیر گذار بر مجموعه‌ای که آن‌ها را دنبال می‌کنند، نوعی محتوای مشترک می‌سازند یا برای یک نام تجاری، تبلیغات انجام می‌دهند. 

این مدل بازاریابی زمان زیادی نیست که در بین بازاریابان مطرح شده اما نتایج شگرف آن باعث شده است که به یک بخش مهم در مجموعه فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شود و بسیاری از برندهای ایرانی و خارجی بخشی از بودجه‌ی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود را به این مدل مارکتینگ اختصاص داده‌اند.

اینفلوئنسر (Influencer) به چه کسی گفته می‌شود؟

اینفلوئنسرها نوعی متخصص در حوزه کاری خود محسوب می‌شوند و به‌صورت اختصاصی دارای فالوور یا دنبال‌کننده در رسانه‌های اجتماعی هستند. اینفلوئنسر مارکتینگ هم نوعی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به حساب می‌آید که در آن، اینفلوئنسرها محصول و برند شما را تبلیغ می‌کنند. 

این افراد موفق شده اند که اعتماد دنبال‌کنندگان خود را به دست آورند و این مشتریان بالقوه برند شما، به توصیه آن‌ها عمل می‌کنند. زیرا اینفلوئنسرها از جایگاه خوب و قابل اعتمادی در میان مردم برخوردار هستند.

به طور کلی در این مدل از بازاریابی، شما از یک فرد مورد تایید در جامعه‌ای مشخص و محدود، برای تبلیغات برند خود کمک می‌گیرید. 

 چه کسی واقعا اینفلوئنسر یا فرد تاثیرگذار است؟

افرادی که تعداد مشخصی فالوور دارند و می‌توانند بر این دنبال‌کنندگان خود به‌عنوان یک خریدار تاثیر مثبت بگذارند، اینفلوئنسر نامیده می‌شوند. در اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توان از موجودات مختلف علاوه بر انسان‌ها، برای تاثیر گذاری بر دنبال‌کنندگان استفاده کرد. یعنی علاوه بر یک انسان، حتی حیوانات و ربات‌ها نیز می‌توانند صاحب یک حساب در رسانه‌های اجتماعی باشند. مشهورترین اینفلوئنسر ربات، لیل میکولا 19 ساله است که یک استارتاپ در لس آنجلس حساب آن را ایجاد کرده و اکنون سه میلیون فالوور نیز دارد. 

آن‌ها به این خاطر توانایی در  تاثیرگذاری بر دیگران؛ در حوزه فعالیت‌شان به عنوان صاحب‌نظر و فردی باتجربه شناخته می‌شوند. بهترین بستری که این اشخاص تاثیرگذار می‌توانند به کار بگیرند، شبکه های اجتماعی است. جایی که می‌توانند در آن به تعداد زیادی از مخاطبین دسترسی داشته باشند که برای نظرشان ارزش قائل‌اند. اشخاص تاثیرگذار یا اینفلوئنسر به طور کلی در یکی از مجموعه‌های زیر جای می‌گیرند:

افراد مشهور و سلبریتی‌ها

 

بیشترین تعداد دنبال‌کننده و مخاطب در سطح جهان را این دسته از افراد دارند، اما همکاری با آن‌ها نیز  بیشترین هزینه را برای شما به همراه خواهد داشت؛ هنرپیشه ها، فوتبالیست های مطرح، خوانندگان مشهور، نویسندگان برتر در سطح کشور و جهان و بعضی از صاحبان کسب و کار جزو این دسته از افراد هستند.

متخصصان شناخته شده و صاحب‌نظر

این افراد معمولاً در حوزه های کاری بخصوصی و متنوعی به خاطر تجربه و مهارت‌شان شهرت زیادی کسب می کنند و می‌توانند بر مخاطبان و دنبال‌کننده‌های خود اثرگذار باشند. افرادی مثل سخنرانان TEdex، متفکران و صاحب نظران مطرح جزو این دسته هستند.   

وبلاگ‌نویس‌ها یا تولیدکنندگان مطرح محتوا

مطالب این افراد، به خاطر قدرت نوشتار و جذابیت متون، معمولا خوانندگان زیادی دارد و افراد زیادی آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند و تجربه نشان داده است که هنگام خرید از پیشنهادات و نظرات آن‌ها استقبال می‌کنند.

بلاگرها و ولاگرها ( ویدئو بلاگرها) 

شاید این دسته از اینفلوئنسرها را بتوان غیرتخصصی ترین دسته نامید. اما همچنان در قشر خاصی که می توانند مخاطب هدف شما باشند یا نباشند؛ تاثیرگذاری دارند. این افراد در حوزه خاصی دارای تخصص یا دانش نیستند، اما به دلایل مختلفی همچون زیبایی ظاهری، جذابیت های بصری یا تولید محتوای خاص، مورد اقبال یکسری از مخاطبان قرار گرفته اند.

انواع اینفلوئنسرها بر حسب میزان فالوئرها

شاید همکاری با یک اینفلوئنسر که میلیون‌ها فالوور (follower) دارد رویایی به نظر برسد؛ ولی برای کسب‌وکار شما و تبلیغ آن فایده‌ای ندارد. برخی از اینفلوئنسرها با تعداد زیادی فالوور در رسانه‌های اجتماعی فعالیت دارند و برخی از آن‌ها دنبال‌کننده‌هایی کم‌تر و متعهدتر دارند. پیش از همکاری با یک اینفلوئنسر بهتر است ویژگی‌های مختلفی را در نظر بگیرید و انتخاب کنید کدام یک از انواع اینفلوئنسرها برای برند شما گزینه مناسبی است. 

مگا اینفلوئنسرها

افرادی که بیش‌تر از یک میلیون دنبال‌کننده (follower) دارند و شامل افراد مشهور، خوانندگان، ورزشکاران و سایر شخصیت‌های محبوب می‌شوند؛ به‌عنوان اینفلوئنسرهای مگا شناخته می‌شوند که هر نوع مخاطب در هررده سنی را جذب می‌کنند. برای آگاهی از برند و تبلیغات کسب‌وکار در مقیاس‌های بزرگ می‌توانید با اینفلوئنسرهای مگا همکاری کنید. 

از طریق همکاری با اینفلوئنسرهای مگا، برند شما در معرض دید مخاطبان بیش‌تری قرار می‌گیرد. از طرفی برای همکاری با این دسته از افراد باید هزینه بیش‌تری هم بپردازید. این افراد مخاطبان گسترده‌ای دارند و به همین دلیل ممکن است به ‌اندازه اینفلوئنسرها با دنبال‌کنندگان کوچک‌تر و خاص‌تر، نرخ تعامل نداشته باشند. 

ماکرو اینفلوئنسرها 

این دسته از اینفلوئنسرها، دنبال‌کنندگانی بین 100 هزار تا یک میلیون نفر دارند که اینفلوئنسرهای کلان نامیده می‌شوند و از جایگاه تثبیت شده‌ای میان مخاطبان خود برخوردار هستند. فالوورهای این دسته از اینفلوئنسرها، اهداف مشترکی دارند و به همین دلیل همکاری با آن‌ها می‌تواند برای برند شما موثر تر باشد. البته برای همکاری با این افراد نیز بودجه خود را در نظر بگیرید؛ زیرا امکان دارد همچنان پر هزینه به نظر برسد. 

میکرو اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرهایی که 10 هزار تا 100 هزار فالوور بسیار فعال دارند، میکرو اینفلوئنسر نامیده می‌شوند و ستاره‌های در حال ظهور اینفلوئنسر مارکتینگ به حساب می‌آیند. این اینفلوئنسرها در پلتفرم‌های خاصی مانند اینستاگرام، یوتیوب و تیک تاک فعالیت دارند. بیش‌تر برندها تمایل دارند که با میکرو اینفلوئنسرها همکاری کنند. این دسته از اینفلوئنسرها نرخ تعامل بیش‌تری دارند و هزینه همکاری با آن‌ها بسیار مقرون به صرفه است. 

نانو اینفلوئنسرها

نانو اینفلوئنسر به اینفلوئنسرهایی گفته می‌شود که دنبال‌کنندگانی کم‌تر از 10 هزار نفر دارند. به دلیل محتوای خوبی که این دسته از اینفلوئنسرها دارند و نرخ تعامل عالی با مخاطب، آن‌ها ارتباط قوی‌تری با کاربران رسانه‌های اجتماعی برقرار می‌کنند. کسب‌وکارهایی که به فکر مورد هدف قرار دادن جامعه خاصی هستند، می‌توانند با این دسته از اینفلوئنسرها همکاری کنند. اینفلوئنسرهای نانو به دلیل اینکه در مقیاس کوچک‌تری فعالیت دارند، می‌توانند محتوای بهتری برای برند شما بسازند. 

چرا اینفلوئنسر مارکتینگ مهم است؟

بیش‌تر برندهای مشهور، مخاطبین خود را از همین پلتفرم‌های اجتماعی و مخاطبان جوان به ویژه نسل z کسب می‌کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیز، ارتباط تنگاتنگی دارد. 

یکی دیگر از دلایلی که توصیه می‌کنیم از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید، دسترسی به افرادی است که به تبلیغات سنتی توجهی ندارند. طبق آمار تقریبا دو سوم مصرف‌کنندگان از راه‌های مختلفی برای مسدود کردن ارسال تبلیغات استفاده می‌کنند؛ ولی از اینفلوئنسرها برای خرید محصول مشورت می‌گیرند.

در یکی از تحقیقات صورت‌گرفته، هشتاد درصد از کاربران، محصولات مورد نیاز خود را بر اساس توصیه‌های یک اینفلوئنسر تهیه می‌کردند. 

برندهای مطرحی که از روش اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کرده‌اند، نتیجه مثبت آن را در فروش خود می‌بینند. به همین دلیل اصلا تعجب آور نیست درصد زیادی از شرکت‌ها و برندهای بزرگ، مقداری از بودجه بازاریابی را خود را صرف اینفلوئنسرها می‌کنند.

از آنجایی که تبلیغات در دنیای رقابتی امروز اهمیت زیادتر پیدا کرده‌است، شما نیز می‌توانید از اینفلوئنسر مارکتینگ برای ایجاد اعتماد برند خود کمک بگیرید و نتایج موثر آن را در میزان فروش برند تان ببینید.  

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ برای برندها

احتمالا شما هم به‌عنوان یک برند، استراتژی‌های مختلفی برای بازاریابی خود در نظر دارید. ولی آنچه که استراتژی‌های بازاریابی شما را بهبود می‌بخشد، اینفلوئنسر مارکتینگ است. با این شیوه بازاریابی، میزان هزینه‌های شما کاهش پیدا می‌کند و به اهداف تجاری برند خود می‌رسید. 

مخاطبان بیش‌تری برند شما را می‌شناسند!

تعداد زیادی از بازاریابان برای افزایش آگاهی از برند از اینفلوئنسر مارکتینگ کمک می‌گیرند. این استراتژی، عالی عمل می‌کند و نتایج مثبتی به دنبال دارد. این افراد تاثیر گذار ویژگی‌ها، ارزش‌ها و محصولات برند شما را به دنبال‌کنندگان خود انتقال می‌دهند. در نهایت، میزان دسترسی مخاطبان به برند شما و به‌صورت آنلاین افزایش پیدا می‌کند. 

توسعه استراتژی محتوایی و استفاده از UCG!

اینفلوئنسر مارکتینگ یک فرصت طلایی برای دوباره جان گرفتن پست رسانه‌های اجتماعی شما به حساب می‌آید. شما می‌توانید تبلیغات اینفلوئنسرها از برند خود را مجدد منتشر کنید. همچنین مانند سایر برندها از فالوورهای اینفلوئنسرها بخواهید که محتوای تولید شده توسط کاربر بسازند. 

برای مخاطبان برند خود، سرنخ‌های باکیفیت می‌سازید!

برندهای زیادی از اینفلوئنسر مارکتینگ برای تولید لید یا ساختن سرنخ استفاده می‌کنند. درصد زیادی از همین برندها بر این باورند که این روش بازاریابی نسبت به سایر روش‌ها، لیدهای باکیفیت‌تری می‌سازد. به طور کلی مردم نسبت به اینفلوئنسرها و محصولاتی که تبلیغ می‌کنند، نظر مثبتی دارند و نظرات آن‌ها کمک می‌کند تا لیدهای بهتری را جذب کنید. 

هزینه کم‌تری می‌پردازید!

برای تبلیغات و استفاده از انواع روش‌های بازاریابی نیاز به هزینه زیادی دارید. برای مثال تبلیغات برند با کمک موتورهای جستجو از طریق شارژ حساب در پلتفرم‌های تبلیغاتی امکان‌پذیر است. در صورتی که این کار را انجام ندهید، تبلیغات شما از صفحه نتایج موتورهای جستجو حذف می‌شود. 

یک استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ درست و استاندارد می‌تواند نتایج بهتری و سریع‌تری را با کم‌ترین هزینه خلق کند. علاوه بر پرداخت هزینه کم‌تر، در آینده سود زیادی هم به دست خواهید آورد. در واقع اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی داد و ستد میان برند شما و اینفلوئنسر هدف محسوب می‌شود. 

با این شیوه بازاریابی:

  •  مشتریان زیادی شما را خواهند شناخت
  • حضور آنلاین برند شما در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت گسترش پیدا می‌کند
  • لیدها و سرنخ‌های باکیفیتی برای برند شما ساخته می‌شود
  • هزینه کم‌تری خرج می‌کنید و به در نتیجه به سود بیشتری می‌رسید

تدوین استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ در 6 مرحله

برای اینکه اهداف بازاریابی شما به نتیجه خوبی برسد باید برای تمام برنامه‌ها و کمپین‌های خود برنامه‌ریزی کنید. همچنین اجرای اصولی آن‌ها می‌تواند کمک کند که به نتیجه خوبی برسد. پس در این قسمت برای ایجاد استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ، به شما توضیح می‌دهیم که مرحله به مرحله باید چه کارهایی انجام دهید. تعیین این استراتژی کمک می‌کند تا کمپین شما موفق عمل کند.

تعیین مخاطبان هدف

رکن اصلی هر کمپین تبلیغاتی، تعیین بازار هدف و سپس مخاطبان هدف است. با نظرسنجی از مشتریان خود می‌توانید بهترین راه ارتباطی با آن‌ها و پیدا کردن مخاطبین جدید را انتخاب کنید. هر چه اطلاعات بیش‌تری از مشتریان خود داشته باشید، قطعا کمپین تبلیغاتی شما در اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تر عمل خواهد کرد. 

تعیین اهداف و kpi

اینفلوئنسر مارکتینگ نیز مانند هر کمپین تبلیغاتی دیگر برای اهداف خاصی صورت می‌گیرد. با تعیین اهداف خود، اینفلوئنسرهای مناسبی را برای همکاری و تبلیغات برند خود پیدا می‌کنید. با تنظیم شاخص‌های کلیدی عملکرد یا Kpi می‌توانید تشخیص دهید که کمپین شما به نتایج دلخواه رسیده است یا خیر.

انتخاب پلتفرم مناسب کسب‌وکار شما

شاید بیش‌تر برندها بر این باورند که با تبلیغات در پلتفرم‌های پرطرفدار مانند اینستاگرام به نتیجه خوبی می‌رسند؛ اما این‌طور نیست. شما باید در نظر بگیرید که مخاطبان برندتان بیش‌تر در کدام پلتفرم حضور دارند. برای مثال کسب‌وکارهای B2B احتمالا به سراغ پلتفرم لینکدین می‌روند و از همکاری با اینفلوئنسرهای این پلتفرم نتیجه بهتری می‌گیرند.

تعیین بودجه کمپین

اینفلوئنسرهای هر پلتفرم با توجه به تعداد فالوورها، نرخ بازار و عوامل دیگر قیمت متفاوتی برای همکاری پیشنهاد می‌دهند. کل کمپین شما به بودجه‌ای که در نظر می‌گیرید، بستگی دارد. اهداف و Kpiهای خود را با توجه به بودجه‌ای که دارید تعیین کنید. برای بودجه‌های کم‌تر، اینفلوئنسرهای نانو و میکرو گزینه بهتری هستند. 

انتخاب اینفلوئنسرهای مناسب

اگر نتوانید اینفلوئنسری متناسب با کسب‌وکار خود انتخاب کنید، نتیجه کمپین و تمام مراحل قبلی با شکست مواجه می‌شوند. حتی بحث کلاهبرداری اینفلوئنسرها و فالوورهای جعلی نیز برای همکاری با آن‌ها مطرح است. پس حساب اینفلوئنسرها را با دقت بررسی کنید. 

راه‌اندازی کمپین

اکنون نوبت به راه‌اندازی کمپین می‌رسد. قطعا تولید محتوای مناسب کمپین و برند شما جزء وظایف اینفلوئنسر است. ولی اگر می‌خواهید کمپین شما نتایج مثبتی داشته باشد باید انتظارات و اهداف خود را به‌صورت واضح بیان کنید. 

مهم‌ترین ابزار و پلتفرم‌ها برای اینفلوئنسر مارکتینگ

پیدا کردن یک اینفلوئنسر برای کمپین بازاریابی می‌تواند مشابه پیدا کردن یک دوست باشد. شما باید اینفلوئنسر هایی را برای همکاری انتخاب کنید که متناسب با اهداف برند شما باشند و بر فالوورهای خود تاثیر بگذارند. این شخص باید ویژگی‌های منحصربه‌فرد برند شما را به اشتراک بگذارد و با انتشار پست‌هایی درباره شما، تعداد زیادی از مخاطبان خود را به سمت مجموعه شما سوق دهد. در این قسمت قصد داریم پلتفرم‌هایی را معرفی کنیم که بهترین اینفلوئنسرها در آن‌ها حضور دارند. 

اینستاگرام؛ ساده ولی محبوب

طبق نظرسنجی‌های انجام شده، درصد زیادی از برندها و بازاریاب‌ها از پلتفرم اینستاگرام (Instagram) برای همکاری با اینفلوئنسرها استفاده می‌کنند. بیش‌تر این برندها معتقدند که همکاری با اینفلوئنسرها در این پلتفرم بسیار اثرگذار بوده و از نظر سرمایه، بازدهی زیادی داشته است. همچنین برندهای حاضر در اینستاگرام، بر این باورند  که این پلتفرم ساده‌ترین برنامه برای همکاری با اینفلوئنسرها به حساب می‌آید. 

یوتیوب؛ پرطرفدار و تاثیر گذار

تعداد زیادی از بازاریاب‌ها هنگام نظرسنجی، اعلام کردند که یوتیوب (youtube)، پلتفرمی برای همکاری آن‌ها با اینفلوئنسرها است. بعضی از این شرکت‌های بازاریابی و برندها از کسب سود خود و بازگشت سرمایه در پلتفرم یوتیوب راضی هستند. یوتیوب یکی از تاثیرگذارترین پلتفرم‌ها در رسانه اجتماعی است. 

تیک تاک؛ بازدهی متوسط ولی اثرگذار

یکی دیگر از پلتفرم‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی برای همکاری با اینفلوئنسرها بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است، تیک تاک (TikTok) است. البته درصد کمی از افرادی که در این پلتفرم با اینفلوئنسرها همکاری کردند از بازگشت سرمایه خود راضی بودند. ولی بیش‌تر آن‌ها بر این باورند که نحوه کار با تیک تاک و اینفلوئنسرهای آن نیز آسان است.

Grin؛ پلتفرمی مدیریت اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر شما هم به‌عنوان یک برند که به‌صورت آنلاین فعالیت دارد می‌خواهید با اینفلوئنسرها همکاری کنید، می‌توانید از پلتفرم Grin برای مدیریت فعالیت‌های خود استفاده کنید. این برنامه، پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب را پوشش می‌دهد. بیش از 100 میلیون اینفلوئنسر در این برنامه وجود دارند که نزدیک به 37 میلیون نفر از آن‌ها دارای آدرس ایمیل هستند. 

Creator.co؛ جستجوی اینفلوئنسرها مطابق کمپین شما

Creator.co یکی دیگر از پلتفرم‌های اینفلوئنسر مارکتینگ است با پشتیبانی از پلتفرم‌های اینستاگرام و یوتیوب، 500 میلیون از اینفلوئنسرها را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این پلتفرم، کمپین خود را با جزئیات تعریف می‌کنید و اینفلوئنسرهای مرتبط با کمپین شما نمایش داده می‌شوند. 

Upfluence؛ ابزاری برای کسب‌وکارهای نه چندان بزرگ

برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، Upfluence بهترین پلتفرم است. در این برنامه، ابزارهای مختلفی برای مدیریت همکاری شما با اینفلوئنسرها وجود دارد. با محتواهای توییتر، فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و پینترست که در این پلتفرم وجود دارند می‌توانید میان تعداد زیادی از اینفلوئنسرها جست‌وجو کنید. 

سخن پایانی

اینبار شما را با یکی از جدیدترین و تاثیرگذارترین شیوه‌های بازاریابی دیجیتال یعنی اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا کردیم. اساس این مدل بازاریابی، همکاری با افرادی است که تاثیر زیادی بر مخاطبان خود دارند. اینفلوئنسرها در انواع مختلفی قابل تقسیم‌بندی هستند و شما باید با توجه به کسب‌وکار خود، بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

شما هم برای انتخاب بهترین اینفلوئنسرها می‌توانید از پلتفرم‌های مختلفی کمک بگیرید. اما فراموش اگر می‌خواهید کمپین تبلیغاتی شما به نتیجه خوبی برسد باید استراتژی شبکه های اجتماعی دقیق و صحیحی داشته باشید.  

Leave a Reply

مطالب مرتبط

Guest post چیست؟ (اصول نوشتن پست مهمان اثربخش در سئو)Guest post چیست؟ (اصول نوشتن پست مهمان اثربخش در سئو)

همون طور که می‌دونید و قبلا هم در مقاله‌های مرتبط درباره‌ش صحبت کردم، دریافت بک لینک یکی از فاکتورهای موثر در ارتقای وضعیت سئو سایت هست. سایت شما با گرفتن

کلمه کلیدی چیست؟ + انواع کلمات کلیدی و نحوه استفاده از آن‌هاکلمه کلیدی چیست؟ + انواع کلمات کلیدی و نحوه استفاده از آن‌ها

کلمه کلیدی چیست؟ این سوالی است که در فضای وب و سئو بسیار زیاد مطرح می‌شود. کلمات کلیدی در سئو، واژه‌هایی هستند که به وب‌سایت‌ها کمک می‌کنند تا در نتایج