سرزمین سئو مقالات سایت ایمیل مارکتینگ(Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ(Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ(Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی چیست؟ post thumbnail image


اولین ایمیل بازاریابی در سال 1978 و توسط گری توئرک –Gary Thuerk ارسال شد. توئرک که کارمند یک شرکت تجهیزات دیجیتال بود با ارسال یک ایمیل در مورد پروموشن شرکت به 400 نفر، یک نتیجه باور نکردنی خلق کرد. رسیدن به فروشی معادل 13 میلیون دلار، که یک پیروزی برای شرکت محسوب می‌شد.

این روش بازاریابی حتی امروز نیز به‌عنوان یکی از پُرکاربردترین کانال‌های تبدیل برای بازاریابان شناخته می‌شود. شاید ایمیل مارکتینگ مانند روش‌های نوین دیگر بازاریابی چون شبکه‌های اجتماعی، سر و صدای زیادی ایجاد نکرد، اما در طول این سال‌ها در سکوت به اثربخش‌بودن خود ادامه داده است.

در قرن جدید و در سومین دهه از قرن بیست و یک، بسیاری از کسب‌وکارها هنوز Email Marketing را بخشی مهم از ابزارهای بازاریابی می‌دانند و برای برقراری ارتباطی موثرتر با مشتریان خود از آن استفاده می‌کنند.

در این نوشته سعی کرده ایم برای شما همراهان راتین، اطلاعات کاملی از چیستی این روش بازاریابی،چگونگی اجرای آن و چرایی اهمیت ایمیل مارکتینگ ارائه دهیم.

بازاریابی ایمیلی یا Email Marketing چیست؟

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ فرایندی است که در آن یک برند، مشتریان و مخاطبان هدف خود را از طریق ایمیل، هدف قرار می‌دهد.

در این روش بازاریابی، کسب‌وکارها با ارائه اطلاعات ارزشمند به مشتریان و یا مشترکین باشگاه مشتریان خود، به اهداف بازاریابی دست پیدا می‌کنند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، افزایش نرخ تبدیل و افزایش درآمد یا فروش است. مهم‌ترین نکته در بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، زمان استفاده از آن است. در این مرحله طراحی لندینگ پیج است که بتواند نرخ تبدیل مناسبی را برای کسب و کار شما رقم بزند، مقاله ۱۲ روش برای افزایش نرخ تبدیل لندینگ پیج ها به شما کمک می کند که لندینگ پیج مورد نظر را به بهترین شکل برای بازاریابی آماده کنید.

ایمیل مارکتینگ بخشی از برنامه بازاریابی کسب‌وکار است و باید در زمان درستی از آن استفاده شود، بنابراین لازم است علاوه‌بر تهیه متنی مناسب و شخصی‌سازی شده برای مخاطبان هدف، آن را در زمان درستی برای آن‌ها ارسال کنید تا بیشترین و بهترین بازخورد را دریافت کنید. اولین چیزی که باعث می‌شود بازاریابی ایمیلی موثرتر از سئو و رسانه‌های اجتماعی باشد، ارتباط با مشتریان از طریق یک خط مستقیم است.

آیا بازاریابی ایمیلی تاثیر گذار است؟

شما را با ارقام بزرگ و غیرقابل باور خسته نمی‌کنیم، پس اجازه دهید آماری شگفت‌انگیز از بازاریابی ایمیلی ارائه کنیم تا به اهمیت و کارایی آن حتی در حضور شبکه‌های اجتماعی نیز پی ببرید.

ROI (نرخ بازگشت سرمایه) بازاریابی ایمیلی 36:1 است. این ROI فوق‌العاده بالا به این دلیل است که 86% از بازاریابان از ایمیل برای ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه خود استفاده می‌کنند.

ملاک توزیع و تعامل ارگانیک

زمانی‌ که یک مشترک جدید در لیست کسب‌وکار ثبت‌نام می‌کند، شما یک راه ارتباطی یا خط مستقیم به صندوق ورودی او خواهید داشت. این موضوع در مورد رسانه‌های اجتماعی دیگر مانند توییتر، اینستاگرام یا فیس‌بوک صدق نمی‌کند.

یک مطالعه نشان داده که تعامل ارگانیک فیس‌بوک در طی سال‌های گذشته به کمتر از 1% کاهش پیدا کرده است. حال باید این عدد را با نرخ تعاملی که از ایمیل مارکتینگ دریافت می‌کنید، مقایسه کرد.

میانگین نرخ باز شدن خبرنامه‌های ایمیلی، 21.33% است یعنی 20 برابر بیشتر از میزان مشارکت افراد با پست‌های فیس‌بوک.

 تمایل مردم برای دریافت پیام‌های بازاریابی از طریق ایمیل

خیلی از مردم برای دیدن تبلیغات سراغ شبکه‌های اجتماعی نمی‌روند. آن‌ها میخواهند اخبار را دنبال کنند یا ویدئوهای بلاگر محبوبشان را ببینند.

 در واقع 45% از مصرف‌کنندگان گزارش کرده‌اند که دیدن تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی برای آن‌ها آزاردهنده است.

از طرفی، مردم به پیام‌های بازاریابی در صندوق پیام‌های اینستاگرام یا توئیتر خود هم اهمیت چندانی نمی‌دهند. 

اما یک مطالعه نشان داده است که 86% از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند پیام‌های بازاریابی را به جای تبلیغات در فیس‌بوک، تبلیغات تلویزیونی و دیگر شبکه‌ها اجتماعی، از طریق ایمیل خود دریافت کنند.

نرخ تبدیل بالای ایمیل مارکتینگ

ایمیل دسترسی بهتر و راحت تری در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی دارد. اما آیا این دسترسی بهتر باعث افزایش میزان فروش خواهد شد؟ بله.

جالب است بدانید که طبق تحقیقات بین المللی، ایمیل مارکتینگ حدود 40 برابر بیشتر از مجموع توییتر و فیس‌بوک، سرنخ را به مشتری تبدیل می‌کند.

 مزایای استفاده از ایمیل مارکتینگ 

مزایای زیادی برای استفاده از ایمیل مارکتینگ وجود دارد، که کسب‌وکارهای مختلف با توجه به صلاحدید خود، یکی از آن‌ها را به عنوان ارزش اصلی انتخاب می‌کنند.

برخی از رایج‌ترین این ارزش‌ها و هدف‌ها برای بیزینس‌ها را می‌توان اینگونه بیان کرد:

ایجاد ارتباط مخاطب محور

یکی از مهم‌ترین نتایج استفاده از ایمیل مارکتینگ، ایجاد ارتباطات از طریق تعامل شخصی است. با توجه به اینکه کسب‌وکار به ایمیل شخصی مخاطب دسترسی دارد به‌راحتی می‌تواند ایمیلی با محتوایی شخصی‌سازی شده برای او ارسال کند.

تقویت آگاهی از برند

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید کسب‌وکار و خدمات خود را در بالاترین سطح ممکن نگاه دارید. آن هم درست زمانی که مشتریان بالقوه آماده تعامل هستند. میتوانید به خوبی برند خودتان را برای مشتری پرزنت کنید.

تبلیغ محتوای کسب‌وکار

از ایمیل مارکتینگ برای به اشتراک‌گذاری محتوای بلاگ‌های مرتبط یا دیگر دارایی‌های مفید خود با مشتریان احتمالی استفاده کنید. ارسال خبرنامه ها و ارائه مطالب ارزشمند برای مشتری هدف یکی از این اقدامات است.

ایجاد سرنخ و فرصت فروش

مشتریان را ترغیب کنید تا در ازای دارایی‌هایی که برای آن‌ها ارزشمند است، اطلاعات شخصی خود را ارائه کنند. در اصل یک بازی برد-برد برای مشتری ایجاد کنید.

بازاریابی محصولات 

محصولات و خدمات خود را از طریق ایمیل مارکتینگ بازاریابی کنید. محصول جدید یا آپدیت آینده محصول خودتان را اعلام کنید.

پرورش سرنخ‌ها

مشتریان خود را با ارائه محتوایی که می‌تواند به آن‌ها در رسیدن به اهدافشان کمک کند، خوشحال کنید. او را جذب کنید، نگه دارید و از او به عنوان مشتری مراقبت کنید. 

نگاهی به آمار بازاریابی ایمیلی در کسب‌وکارها

شاید بتوان گفت کسب و کارها به دو دسته اصلی B2B و B2C تقسیم می‌شوند. با توجه به اینکه کسب‌وکار شما در کدام دسته قرار می‌گیرد، ایمیل مارکتینگ می‌تواند آمار خیره‌کننده‌ای داشته باشد.

در ادامه برخی از آمارهای ایمیل مارکتینگ برای شرکت‌های مختلفی که در یکی از کسب‌وکارهای B2B یا B2C فعالیت دارند را بررسی خواهیم کرد. این آمارها می‌تواند روی استراتژی بازاریابی و برنامه تبلیغاتی یک کسب‌وکار تاثیر بگذارد.

 آمار بازاریابی ایمیلی برای کسب‌وکارهای B2B

 •   31% از بازاریابان کسب‌وکارهای B2B می‌گویند که خبرنامه‌های ایمیلی، بسیاری مواقع بهترین راه برای پرورش سرنخ‌ها بوده‌اند.
 • بازاریابان کسب‌وکارهای B2B معتقدند که تعامل در ایمیل مارکتینگ در سال گذشته میلادی، بیش از رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی بوده است.
 • ایمیل با وجود تمام پلتفرم های نوین، سومین پلتفرم رسانه‌ای برتر بازاریابان در کسب‌وکارهای B2B است.

آمار بازاریابی ایمیلی برای کسب‌وکارهای B2C

 • تقریبا 60% از کسب‌وکارهای تجارت‌ الکترونیک و شرکت‌های خرده‌فروشی محصولات و خدمات مصرفی، ایمیل‌های خود را بر اساس خریدهای مشتریان قدیمی خود شخصی‌سازی می‌کنند.
 •  37% از بازاریابان کسب‌وکارهای B2C، ایمیل‌های بازاریابی روزانه برای مشترکان خود ارسال می‌کنند.
 • 72% از بازاریابان تجارت الکترونیک می‌گویند که بزرگ‌ترین چالشی که در ایمیل مارکتینگ با آن روبرو بوده‌اند، نرخ پایین باز کردن ایمیل توسط کاربران است. پس این جا یک نیاز اساسی وجود دارد و باید راه حل را کشف کرد.
 •  57.2% از بازاریابان کسب‌وکارها می‌گویند که بین هزار تا 10 هزار مخاطب در لیست ارسال ایمیل مارکتینگ خود دارند.
 •  85.7% از بازاریابان کسب‌وکارها در تجارت الکترونیک و دیجیتال می‌گویند که هدف اصلی استراتژی ایمیل مارکتینگ آن‌ها، افزایش آگاهی از برند یا همان awareness است.

در صورتی که مایل هستید درباره کسب‌وکارهای B2B اطلاعات بیشتری بدست بیاورید، مطالعه مقاله بازاریابی B2B را به شما پیشنهاد می دهیم.

اهمیت ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارها

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ مزایای بسیاری برای کسب‌وکارها دارد که می‌تواند آن را به یکی از بهترین و مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی تبدیل کند.

در ادامه به بررسی آماری می‌پردازیم که نشان می‌دهد چرا معتقدیم ایمیل مارکتینگ برای بیزینس‌ها اهمیت زیادی دارد.

 • اکنون که در حال مطالعه این مقاله هستید، بیش از 4 میلیارد کاربر ایمیل در سراسر جهان وجود دارند. 

پس اگر به دنبال راهی سریع برای دسترسی مستقیم به مشتریان خود هستید، ایمیل مارکتینگ بهترین روش خواهد بود.

 • از سال 2020 به بعد، به ازای هر دلار هزینه تجارت‌ها برای طراحی و ارسال ایمیل، به طور متوسط 36 دلار درآمد ایجاد شده است. یعنی سود خالص!
 • 79% از بازاریابان، ایمیل مارکتینگ را جزو 3 کانال برتر خود برای بازاریابی قرار می‌دهند.
 • بهترین دلیل برای استفاده از ایمیل مارکتینگ این است که کسب‌وکارها صاحب کانالی خواهند بود که تحت کنترل خودشان است نه در دست کمپانی های بزرگی مثل متا، توئیتر یا گوگل.
 • کسی جز خود شما و مدیر بازاریابی‌تان روی نحوه‌ تولید محتوا، زمان ارسال و اینکه برای چه کسانی ارسال می‌شود، نظارت ندارد.
 •  مخاطبانی که ایمیل‌های یک کسب‌وکار را باز می‌کنند به احتمال زیادی به مشتری تبدیل خواهند شد. نرخ تبدیل ایمیل مارکتینگ درصد مناسبی از موفقیت را دارد.

چطور یک استراتژی ایمیل مارکتینگ ایجاد کنیم؟

اکنون که با آمارهای جالب بالا، از تاثیر ایمیل مارکتینگ روی کسب‌وکارهای B2B و B2C و همچنین اهمیت این روش بازاریابی آشنا شده‌اید، زمان آن رسیده تا یک استراتژی بازاریابی ایمیلی برای کسب‌وکار خود تعریف کنید.

برای موفقیت کسب‌وکارتان باید بیاموزید که چطور یک استراتژی ایمیل مارکتینگ موثر بسازید و ایمیل‌هایی بفرستید که مخاطبان واقعا آن‌ها را باز کنند و بخوانند.

این کار شاید ساده نباشد اما تنها به یک برنامه اصولی در ۵ مرحله اصلی نیاز دارد.

مخاطب خود را تعریف کنید

یک ایمیل موثر، ایمیلی است که مرتبط باشد. مانند هر روش دیگری در برنامه‌های بازاریابی، ایمیل مارکتینگ نیز با شخصیت خریدار یا پرسونا شروع می‌شود. لازم است مخاطب خود را تعریف کرده و او را به خوبی درک کنید تا آنچه که می‌خواهد و نیاز دارد را در کمپین ایمیل مارکتینگ خود بگنجانید. به این ترتیب می‌توانید نرخ باز کردن ایمیل توسط مشتریان بالقوه را به صورت چشمگیری افزایش دهید.

برای درک بهتر مخاطب هدف‌ یا پرسونای مشتریان‌تان ، می‌توانید مقاله پرسونا چیست را مطالعه کنید.

اهداف‌تان را تعیین کنید

قبل از تعیین اهداف در ایمیل مارکتینگ باید اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید. باید میانگین آمار ایمیل در صنعت خود را بدانید و از آن به‌عنوان معیاری برای اهداف برنامه بازاریابی ایمیلی خود استفاده کنید.

صنعت و حوزه کسب‌وکار نرخ بازکردن ایمیل نرخ کلیک (CTR) نسبت بازکردن ایمیل به کلیک (CTOR) نرخ لغو اشتراک
تبلیغات و بازاریابی 20.5% 1.8% 9.0% 0.2%
کشاورزی، جنگلبانی، ماهیگیری، شکار 27.3% 3.4% 12.5% 0.3%
کالاهای مصرفی 20% 1.9% 11.1% 0.1%
آموزش 28.5% 4.4% 15.7% 0.2%
خدمات اقتصادی و معاملاتی 27.1% 2.4% 10.1% 0.2%
غذا، رستوران و نوشیدنی‌ها 18.5% 2.0% 10.5% 0.1%
دولتی و سیاسی 19.4% 2.8% 14.3% 0.1%
خدمات مراقبت‌های بهداشتی 23.7% 3.0% 13.4% 0.3%
IT، تکنولوژی و نرم افزار 22.7% 2.0% 9.8% 0.2%
‌عمده‌فروشی و تامین کالا 23.4% 2.0% 11.7% 0.3%
رسانه و سرگرمی، فرهنگی و انتشارات 23.9% 2.9% 12.4% 0.1%
خدمات غیرانتفاعی و خیریه 26.6% 2.7% 10.2% 0.2%
دیگر ‌حوزه‌های کاری 19.9% 2.6% 13.2% 0.3%
خدمات حرفه‌ای و تخصصی 19.3% 2.1% 11.1% 0.2%
املاک، طراحی و ساخت‌وساز 21.7% 3.6% 17.2% 0.2%
خرده‌فروشی 17.1% 0.7% 5.8% 0.1%
سفر، گردشگری، اقامتگاهی و اوقات فراغت 20.2% 1.4% 8.7% 0.2%
سلامتی و تناسب اندام 19.2% 1.2% 6.0% 0.4%
میانگین کل 21.5% (+3.5%) 2.3% (-0.3%) 10.5% (-3.6%) 0.1%

همان‌طور که در جدول فوق می‌بینید، این معیارها بسته به هر حوزه کاری، می‌توانند بسیار متفاوت باشند. فراموش نکنید که اهداف تعیین‌شده باید هوشمند (SMART)  و به راحتی قابل دسترسی و تبدیل باشند.

یک لیست ایمیل بسازید

شما به مخاطب نیاز دارید تا برای آن‌ها ایمیل بفرستید، درست است؟

 پس سریعا لیست ایمیل خود را ایجاد کنید. این ایست شامل گروهی از مخاطبان هدف است که به طرق مختلف به ایمیل آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اید.

برای ایجاد این لیست چندین روش وجود دارد تا بتوانید از مشتریان احتمالی و بالقوه ایمیل دریافت کنید. اگر در ابتدای امر تنها چند نفر را در این لیست دارید، ناامید نشوید. ساخت آن ممکن است مدتی زمان ببرد. برای ساخت این لیست می‌توانید از جمع‌آوری اطلاعات کاربران در سایت، پر کردن فرم‌ها و حتی نمایشگاه‌های مرتبط با صنعت خود استفاده کنید.

نوع و اهداف کمپین ایمیل مارکتینگ‌تان را انتخاب کنید

کمپین‌های ایمیل مارکتینگ با اهداف مختلفی اجرا می‌شوند. تصمیم‌گیری بین آن‌ها گاهی می‌تواند سخت باشد. اگر شما یک خبرنامه در سایت خود دارید، مخاطبان می‌توانند عضو شده و با درج ایمیل خود، به صورت هفتگی آن را دریافت کنند. این راه ارتباطی مستقیم برای آگاهی از برند، معرفی محصول جدید و اطلاع‌رسانی در مورد تخفیفات خواهد بود. اما باید مشخص کنید که کدام محتوا ارزش اشتراک‌گذاری را خواهد داشت.

انواع کمپین‌های ایمیل مارکتینگ به شرح زیر هستند:

 • کمپین افزایش ترافیک
 • کمپین آگاهی از برند
 • کمپین افزایش فروش و درآمد

برنامه‌ریزی و زمانبندی دقیق داشته باشید

نکته مهم در مورد ایمیل مارکتینگ این است که باید تصمیم بگیرید هر چند وقت یکبار می‌خواهید با لیست ایمیل خود ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب مخاطبان شما دقیقا می‌دانند که چه زمانی برای آن‌ها ایمیل ارسال خواهید کرد. اگر برنامه‌ریزی را فراموش کنید، با لیست لغو اشتراک زیادی روبرو خواهید شد چرا که مخاطبان به دلیل فراموش کردن شما در بازه‌های زمانی، آدرس ایمیل کسب‌وکارتان را به فولدر Spam منتقل می‌کنند. باید به برنامه زمانی خود پایبند باشید تا آن‌ها شما را فراموش نکنند.

نتایج به دست آمده را بررسی و تحلیل کنید

دقیق بودن در مورد هر معیار کلیدی به شما کمک می‌کند تا کوچک‌ترین تغییرات را نیز متوجه شوید و از آن‌ها برای بهبود محتوای ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. این تغییرات کوچک به مرور زمان، نتایج بزرگی را به همراه خواهند داشت. پس برای برنامه ایمیل مارکتینگ خود KPI تعریف کرده و با اندازه‌گیری دقیق آن، برنامه‌های بازاریابی را بهبود دهید. نتایجی که می‌توانید در یک کمپین ایمیل مارکتینگ اندازه‌گیری کنید به شرح زیر هستند:

 • نرخ باز کردن ایمیل‌
 • نرخ کلیک
 • نرخ لغو اشتراک
 • شکایات اسپم
 • نرخ پرش (عدم تحویل ایمیل به کاربر)

چطور لیست ایمیل بسازیم؟

راه‌های خلاقانه زیادی برای ایجاد لیست ایمیل در بازاریابی ایمیلی وجود دارد. بنابراین نیازی نیست به خرید ایمیل فکر کنید، راهکاری که می‌تواند فقط برای شما دردسر داشته باشد. چون این لیست خریداری شده ممکن است با مخاطبان هدف شما فرسنگ‌ها فاصله داشته باشد.

نکته مهم اینجاست که مردم از اطلاعات شخصی خود بیش از حد محافظت می‌کنند، بنابراین اگر می‌خواهید به طریقی آدرس ایمیل آن‌ها را برای ایمیل مارکتینگ داشته باشید، باید هوشمندانه عمل کنید. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک آدرس ایمیل از کاربران سایت خود دریافت کنید بدون اینکه مبادله‌ای ارزشمند با آن‌ها داشته باشید.

این مبادله که به دریافت ایمیل کاربر منجر می‌شود می‌تواند، یکی از موارد زیر باشد:

 • دانلود کتاب الکترونیکی
 • یک اینفوگرافیک از موضوعی جذاب
 • گزارش یا نتایج یک مطالعه نوین
 • چک‌لیست های تخصصی  
 • ارائه یک قالب رایگان مثلا برای وردپرس
 • تخفیف یک وبینار یا دوره آموزشی
 • دانلود فیلم‌های آموزشی
 • دانلود ابزارهای کاربردی
 • معرفی منابع مفید و مورد نیاز کاربر

انواع مدل‌های ایمیل مارکتینگ چیست؟

در هر مرحله از قیف فروش، یک نوع بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ وجود دارد. بنابراین باید با توجه به مرحله‌ای که مشتریان در قیف فروش قرار دارند برای ارسال نوع ایمیل اقدام کنید. انواع ایمیل مارکتینگ به شرح زیر هستند و شما با توجه به برنامه‌های بازاریابی و مراحل سفر مشتری می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

 • ایمیل‌های تبلیغاتی
 • ایمیل‌های اطلاعاتی (اطلاعیه و خبرنامه)
 • ایمیل‌های خوش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمد‌گویی
 • ایمیل‌های تعامل مجدد با مشتریان قبلی
 • ایمیل‌های نظرسنجی

چطور ایمیل‌های بازاریابی را ارسال کنیم؟

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، می‌توانید فهرستی قوی از سرنخ‌ها و مخاطبان هدف داشته باشید که منتظر برقراری ارتباط با شما هستند. اما آیا می‌دانید در یک برنامه ایمیل مارکتینگ، چطور ایمیل‌های بازاریابی ارسال کنید تا بیشترین بازخورد را داشته باشید؟ در ادامه چند نکته مهم بررسی می‌شود که باید قبل از شروع به ساخت و ارسال ایمیل آن‌ها را در نظر بگیرید.

انتخاب یک سرویس ایمیل مارکتینگ

برای ارسال منظم و زمان‌بندی شده ایمیل‌های بازاریابی خود باید یک سرویس ایمیل مارکتینگ انتخاب کنید. در حال حاضر سرویس‌های بازاریابی ایمیلی مختلفی وجود دارند که دارای بخش رایگان و پولی هستند. از جمله بهترین این سرویس‌ها می‌توان به ابزار بازاریابی ایمیلی HubSpot و MailChimp اشاره کرد. این ابزارها دارای قالب‌های زیبا و رایگان برای ایمیل‌های بازاریابی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای شخصی‌سازی ایمیل‌های کسب‌وکار خود استفاده کنید. نکته مهم اینجاست که برای دسترسی بیشتر باید نسخه‌ پولی را خریداری کنید.

استفاده از نکات طلایی بازاریابی ایمیلی

هدف کسب‌وکارها از ارسال هر ایمیل، ایجاد سرنخ‌های بیشتر خواهد بود. همین موضوع باعث شده تا فرایند طراحی ایمیل مارکتینگ کمی پیچیده شود. در ساخت ایمیل‌های بازاریابی خود باید نکات زیر را در نظر بگیرید تا نتیجه بهتری دریافت کنید.

کپی‌رایتینگ جذاب و گیرا

متن ایمیلی که ارسال می‌کنید بسیار مهم است، پس نوشتن آن را به یک متخصص کپی‌رایتینگ واگذار کنید. فراموش نکنید که یک تیتر جذاب و گیراست که باعث باز شدن ایمیل توسط کاربر می‌شود. از زبانی واضح، گیرا و کاربردی و در عین حال فریبنده استفاده کنید و سعی کنید خواننده خود را با لحنی آشنا مورد خطاب قرار دهید.

 تصاویر و گرافیک خوب

تصاویری را انتخاب کنید که برای همه دستگاه‌ها بهینه باشد، این تصاویر باید در عین زیبایی با متن نیز مرتبط باشند.

دعوت به اقدام درست – CTA

دعوت به اقدام مهم‌ترین بخش از ایمیل مارکتینگ خواهد بود، یک پیشنهاد مرتبط در پایان ایمیل یا در جایی مناسب میان متن می‌تواند شیوه ایمیل مارکتینگ شما را از رقبا متمایز کند.

زمان‌بندی بهینه- scheduling

بر اساس تجربه‌ای که کسب‌ کرده‌اید و با استفاده از ابزارهای بازاریابی، بهترین زمان را برای ارسال ایمیل انتخاب کنید. زمانی که می‌دانید بیشترین نرخ بازدید را خواهید داشت.

شخصی‌سازی متناسب با مخاطب – customize

هر ایمیل را طوری بنویسید که گویی برای یک دوست ارسال می‌شود. لحنی آشنا انتخاب کرده و متن را به گونه‌ای طراحی کنید که مخاطب تصور کند آن را تنها برای او نوشته و ارسال کرده‌اید.

تقسیم‌بندی ایمیل‌های بازاریابی

فهرست‌های بزرگ ایمیل خود را به زیرمجموعه‌های کوچک‌تری تقسیم کنید. این زیرمجموعه‌ها می‌توانند دارای ویژگی‌ها، علایق، ترجیحات، نیازها و خواسته‌های مشابه باشند. مشترکین شما انسان هستند و نباید تصور کنند ایمیلی که برای آن‌ها ارسال شده برای هزاران نفر دیگر نیز ارسال شده است. ایمیل باید با نیازها، خواسته‌ها و ترجیحات منحصربه‌فرد گروهی که انتخاب کرده‌اید، همخوانی داشته باشد. برای تقسیم‌بندی لیست ایمیل‌های خود در ایمیل مارکتینگ می‌توانید از تقسیم‌بندی‌های زیر استفاده کنید.

 • موقعیت جغرافیایی
 • مرحله زندگی
 • صنعت
 • سن
 • مرحله تصمیم‌گیری
 • میزان تعامل قبلی با برند
 • عنوان شغلی

شخصی‌سازی بازاریابی ایمیلی

گزارشی در سال 2021 منتشر شد که نشان می‌داد، حدود 80% از مشتریان به احتمال زیاد از برندی خرید می‌کنند که به آن‌ها تجربیات شخصی ارائه می‌کند. ایمیل‌های شخصی‌سازی شده، نرخ باز شدن بالاتری دارند. از طرفی، 83% از مشتریان مایلند داده‌های خود را برای ایجاد یک تجربه شخصی به اشتراک بگذارند. از این فرصت استفاده کنید و ایمیل مارکتینگ خود را با توجه به پرسونا، شخصی‌سازی کنید.

سخن پایانی

ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های موفق بازاریابی است که تاکنون توانسته بالاترین نرخ بازگشت سرمایه را ثبت کند. بسیاری از شرکت‌ها و برندهای مطرح دنیا با وجود شبکه‌های اجتماعی همه گیر دیگر توجه آنچنانی به بازاریابی ایمیلی ندارند، اما باید بدانید که این روش هنوز هم کار می‌کند.

 Email Marketing اصول مشخص خود را دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید یک کمپین موفق را راه‌اندازی کرده و بیشترین میزان سرنخ جدید را به‌دست آورید و حتی برای موتورهای جستجو محبوبتر باشید.

همان‌طور که در بالا گفتیم، این ابزار بازاریابی شاید قدیمی، با امکان شخصی‌سازی و انجام صحیح هر قدم، می‌تواند میزان فروش و جذب مخاطب شما را مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

منابع:
بک لینکو، سرچ انجین ژورنال، هاب اسپات، میل چیمپ و مثل همیشه آنچه در راتین تجربه کردیم !

Leave a Reply

مطالب مرتبط

آشنایی با انواع کمپین گوگل ادز و ساخت پرطرفدارترین کمپین ادزآشنایی با انواع کمپین گوگل ادز و ساخت پرطرفدارترین کمپین ادز

گوگل ادز یکی از ابزارهای پولی است که اجازه می‌دهد وب‌سایت و تبلیغات شما برای مدتی مشخص در صفحۀ نتایج جستجوی گوگل برای گروهی خاص از کاربران نمایش داده شود