سرزمین سئو دسته‌بندی نشده ایران و آمریکا در آستانه توافق مبادله زندانیان هستند

ایران و آمریکا در آستانه توافق مبادله زندانیان هستند

ایران و آمریکا در آستانه توافق مبادله زندانیان هستند post thumbnail image


من گزارش میدم خبرگزاری مهروب سایت رسانه ایالمانیتوروی به نقل از وزیر امور خارجه عمان نوشت که جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در فاصله کوتاهی برای دستیابی به توافق بر سر آزادی زندانیان آمریکایی قرار دارند.

سید بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان در مصاحبه با المانیتور گفت: جدیت واشنگتن و تهران همزمان با تلاش مذاکره کنندگان آنها برای دستیابی به توافق بر سر پرونده هسته ای احساس می شود.

به گزارش المانیتور، پس از هجده ماه مذاکره، در سپتامبر گذشته، مقامات آمریکایی اعلام کردند که ایران خواسته های جدیدی خارج از توافق هسته ای اولیه 2015 مطرح کرده است و مذاکرات برای احیای توافق هسته ای پس از آن شکست خورد.

المانیتور به نقل از تحلیلگران نوشت: در چنین شرایطی سرنوشت سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز که در زندان اوین متهم به جاسوسی هستند در خطر است و بعید به نظر می رسد که دولت بایدن به توافق برسد. بدون ضمانت آزادی این افراد.

المانیتور مدعی است: ایران به عنوان بخشی از توافق بین تهران و واشنگتن خواستار آزادی میلیاردها دلار از دارایی های خود است که در بانک های کره جنوبی نگهداری می شود و تحت تحریم های آمریکا مسدود شده است. طبق یک مکانیسم پیشنهادی، ایران فقط برای مقاصد بشردوستانه اجازه دسترسی به این دارایی ها را دارد. کشورهایی مانند عمان، قطر و انگلیس در مقاطع مختلف در تسهیل این مذاکرات نقش داشته اند.

وزیر امور خارجه عمان در خصوص توافق احتمالی ایران و آمریکا بر سر موضوع زندانیان گفت: می توانم بگویم که آنها (به توافق) نزدیک هستند.

البوسعیدی همچنین درباره آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران افزود که دو کشور باید یک چارچوب زمانی برای تعیین نحوه سازماندهی این اقدام داشته باشند. من حدس می زنم آنها در حال آماده سازی چنین چارچوبی هستند.

یک دیپلمات اروپایی آشنا به مذاکرات ایران و آمریکا نیز گفت که قرارداد مبادله زندانیان نزدیک است. سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین اعلام کرد که این دور مبادله زندانیان بیش از دو سال است که در دستور کار قرار دارد و اکنون بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شده ایم.

المانیتور معتقد است که برخی تحولات دیپلماتیک در هفته های اخیر به این حدس و گمان دامن زده است. از جمله می توان به دیدار روز دوشنبه علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران و رهبران سیاسی کشورهای اروپایی طرف توافق هسته ای ایران در ابوظبی اشاره کرد. همچنین، اندکی پس از اینکه تهران، اولیویه واندکستل بلژیکی را در مبادله زندانیان با میانجیگری مسقط آزاد کرد، سلطان هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان در اواخر ماه مه از ایران دیدن کرد. همچنین چند روز پس از سفر سلطان عمان، ایران یک زندانی دانمارکی و دو زندانی اتریشی را بر اساس توافقی که با میانجیگری عمان انجام شد، آزاد کرد.

المانیتور می نویسد که در آنچه برخی تلاش برای تنش زدایی می دانند، ایالات متحده دسترسی ایران به حدود 2.7 میلیارد دلار از بدهی خود از عراق برای صادرات گاز و برق را تایید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده سعی کرد این تصمیم را کم اهمیت جلوه دهد و گفت که این یک مجوز معمول برای معاملات بشردوستانه و سایر معاملات غیرمجاز است.

البوسعیدی در مصاحبه ای در روز چهارشنبه، در حالی که فضای پیرامون موضوع هسته ای ایران مثبت بود، افزود که مسقط معتقد است ایران برای دستیابی به توافق جدی است. وزیر امور خارجه عمان تاکید کرد که آنها (ایران) مادامی که طرف مقابل (آمریکا) نیز با حسن نیت متقابل باشد، آماده مذاکره هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

Leave a Reply

مطالب مرتبط

انتخاب بازار مناسب: کلید موفقیت کارآفرینیانتخاب بازار مناسب: کلید موفقیت کارآفرینی

آیا کارآفرینی مشتاق هستید؟ یا قصد راه‌اندازی کسب‌و‌کاری که برای خودتان باشد، دارید؟ اگر چنین است، پس نمی‌توانید اهمیت انتخاب بازار مناسب برای کسب‌وکار خود را دست‌کم بگیرید. مانند یک

افزونه المنتور بهترین صفحه‌ساز وردپرسافزونه المنتور بهترین صفحه‌ساز وردپرس

پیش‌فرض این مقاله این است که با وردپرس آشنایی دارید و این ابزار سایت‌ساز را می‌شناسید. ابتدای فعالیت وردپرس، طراحان سایت، قالب‌‌ها و پوسته‌ها را از صفر کدنویسی می‌کردند و

بازار کار نامناسب؛ عامل اصلی نارضایتی تحصیلی |هفته‌نامه شنبهبازار کار نامناسب؛ عامل اصلی نارضایتی تحصیلی |هفته‌نامه شنبه

سال‌ها از فارغ‌التحصیلی او می‌گذرد. با وجود اینکه مهندسی برق خوانده، اکنون به عنوان کارشناس مارکتینگ در یک شرکت خصوصی استارتاپی کار می‌کند. نامش علیرضاست. وقتی از او درباره مسیر