سرزمین سئو مقالات سایت ایران‌تلنت «جذاب‌ترین کارفرمایان ایران» را معرفی کرد.

ایران‌تلنت «جذاب‌ترین کارفرمایان ایران» را معرفی کرد.


در دنیای کار همیشه افراد مختلف به دنبال کار کردن در بهترین شرکت با بهترین مزایای ممکن هستند. اما واقعا کدام شرکت بهترین شرایط را برای کار کردن نیروهای خود فراهم می‌کند؟ از کجا می‌شود تشخیص داد که «جذاب‌ترین کارفرمایان ایران» در حال حاضر کدام شرکت‌ها هستند؟

فرض کنید برای پاسخ به این سوال از یک فرد با تجربه کمک بگیرد؛ اولین سوالی که از او می‌پرسید این است که «از بین شرکت‌هایی که کار کردید، کدام شرکت را برای کار کردن توصیه می‌کنید و از همکاری با کدام شرکت تجربه بهتری داشتید؟» سوال دومی که ممکن است از این فرد بپرسید این است که فارغ تجربه کاری، در حال حاضر دوست دارید برای کدام شرکت کار کنید؟

برای پیدا کردن «جذاب‌ترین کارفرمایان ایران» ما هم همین دو سوال کلیدی را مطرح کردیم و سعی کردیم با پاسخ به این دو سوال، شرکت‌هایی که بهترین شرایط را برای کارکنان خود فراهم کرده‌اند را معرفی کنیم.

بررسی نظرات کارکنان شرکت‌ها در ۱۶ سال گذشته

اول به سراغ نظرات کارکنان سابق و فعلی شرکت‌ها رفتیم و امتیازات و نظرات کارکنان‌ آنها در ۱۶ سال گذشته را بررسی کردیم تا ببینیم کارکنان به کدام تجربه‌های کاری خود نمره بالاتری داده‌اند. در ادامه هم به روال دو سال گذشته، یک نظرسنجی سراسری برگزار کردیم و از عموم افراد جامعه پرسیدیم که رویای کار کردن در کدام شرکت را دارند؟ در ابتدا با هم امتیازات کارکنان به تجربه‌های کاری‌شان را بررسی می‌کنیم.

بالاترین امتیاز کارکنان در شرکت‌های فناوری اطلاعات و خدمات اینترنتی

کار کردن در هر صنعت با صنعت دیگر متفاوت است و به طبع آن انتظارات کارکنان از شرکت‌ها هم تفاوت‌هایی آشکار با یکدیگر دارند. به دلیل متفاوت بودن شرایط کار در صنایع مختلف در ابتدا بالاترین امتیاز کارکنان به شرکت‌ها را به «تفکیک صنعت» بررسی کرده‌ایم. با «شرکت‌های فناوری اطلاعات و خدمات اینترنتی» شروع می‌کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، کافه‌بازار، ویستا سامانه آسا و اسنپ توانسته‌اند در چهار سال اخیر بالاترین امتیاز را از کارکنان خود دریافت کنند:

بالاترین امتیاز در شرکت‌های کالای مصرفی (FMCG)

در چهار سال اخیر شرکت «دنون نوتریشیا» توانسته با امتیاز ۴.۸ در رتبه اول صنعت کالاهای مصرفی قرار بگیرد و بالاترین امتیاز را از کارکنان خود دریافت کند. شرکت «محصولات غذایی بیژن» نیز توانسته رتبه دوم را به دست بیاورد و شرکت «جی‌تی‌آی» هم توانسته در رتبه سوم قرار بگیرد:

بالاترین امتیاز در شرکت‌های مخابراتی و شبکه

در این صنعت در چهار سال اخیر، شرکت «زیتل» توانسته بالاترین امتیاز را از کارکنان خود دریافت کند. «ایرانسل»، «همراه اول» و «هوآوی» شرکت‌هایی هستند که در دو دوره ارزیابی همواره بین ۱۰ شرکت برتر بوده‌اند.

نکته جالب در این صنعت اینجاست که در طی سالیان گذشته که شرکت «اریکسون» در ایران فعال بود، بالاترین امتیاز را از کارکناش دریافت کرده بود و از منظر شرایط ایده‌آل کاری سال‌ها رتبه اول را داشت.

بالاترین امتیاز در شرکت‌های تولیدی

در صنعت تولیدی کارکنان شرکت «رنو پارس» بیشترین رضایت را از محیط کارشان داشتند و بالاترین امتیاز را به این شرکت داده‌اند. «زیست تخمیر» و «مجتمع صنعتی ماموت» نیز در آخرین دوره ارزیابی شرکت‌ها در در جایگاه دوم و سوم صنایع تولید و فرایند قرار گرفته‌اند.

بالاترین امتیاز برنامه‌نویسان به شرکت‌ها

بعد از بررسی هر صنعت حالا تجربیات کاری افراد در گروه‌های شغلی مختلف را مرور می‌کنیم. همه ما می‌دانیم کار کردن در هر تیمی با تیمی دیگر حتی در یک سازمان می‌تواند متفاوت باشد. مثلا ممکن است همکاران تیم محصول یک شرکت از شرایط کاری‌شان راضی باشند اما تیم مالی و حسابداری همان شرکت، از شرایط کاری‌شان راضی نباشند. به همین خاطر در ادامه تجربه‌های کاری افراد در گروه‌های شغلی مختلف را با هم بررسی می‌کنیم.

در ابتدا به سراغ گروه شغلی «کامپیوتر و برنامه‌نویسی» رفتیم و امتیازات آنها را بررسی کردیم. برنامه‌نویسان بالاترین امتیاز را به همکاری با «کافه بازار» داده‌اند و بیش از هر شرکت دیگری از شرایط کاری این شرکت راضی بوده‌اند. شرکت «اسنپ نیز با اختلافی نسبتا کم در جایگاه دوم قرار گرفته است:

بالاترین امتیاز متخصصان منابع انسانی به شرکت‌ها

متخصصان منابع انسانی که تجربه همکاری با شرکت «زرین رویا» را داشته‌اند، بالاترین امتیاز را به این شرکت داده‌اند. شرکت‌های، «ایرانسل»، «جی‌تی‌آی»، «گروه مپنا» و «اسنپ» نیز بالاترین امتیاز را در این حوزه کاری دریافت کرده‌‌اند:

بالاترین امتیاز متخصصان مالی و حسابداری به شرکت‌ها

اگر فعال حوزه مالی و حسابداری باشید شاید برای‌تان جالب باشد که حسابداران از تجربه کار با کدام شرکت رضایت بیشتری داشته‌‌اند. این گروه از متخصصان به تجربه همکاری با «بی‌ای‌تی پارس»، «هنکل»، «انرژی دانا» و «دیجی‌کالا» بالاترین امتیازها را داده‌اند:

بالاترین امتیاز متخصصان مارکتینگ و ارتباطات به شرکت‌ها

این گروه از متخصصان بالاترین امتیاز را به تجربه همکاری با شرکت‌های «جی.‌تی.‌آی»، (و) «ایرانسل» داده‌اند:

بالاترین امتیاز به شرکت‌ها در شاخص‌های اصلی

کاربران ایران تلنت در قسمت تجربه‌های کاری، به شش فاکتور «حقوق و مزایا»، «فرصت‌های ارتقا»، «تعادل کار و زندگی»، «مدیران ارشد»، «فرصت‌های یادگیری» و «فرهنگ و ارزش‌های سازمانی» به صورت جداگانه امتیاز می‌دهند. در ادامه شرکت‌های برتر که در چهار سال اخیر در هر شاخص بیشترین امتیاز از کارکنان‌شان دریافت کرده‌اند، را معرفی می‌کنیم:

 • بهترین شرکت در شاخص «حقوق و مزایا»: هنکل
 • بهترین شرکت در شاخص «فرصت‌های ارتقا»: کافه‌بازار
 • بهترین شرکت در شاخص «تعادل کار و زندگی»: کافه‌بازار
 • بهترین شرکت در شاخص «فرصت‌های یادگیری»: کافه‌بازار
 • بهترین شرکت در شاخص «فرهنگ و ارزش‌های سازمانی»: کافه‌بازار
 • بهترین شرکت در شاخص «مدیران ارشد»: کافه‌بازار

رویای متخصصان برای کار کردن

بعد از بررسی تجربیات متخصصان و امتیازاتی که به شرکت‌های سابق یا فعلی خود داده‌اند، برای پیدا کردن «جذاب‌ترین کارفرمای ایران» یک نظرسنجی برگزار کردیم و از افراد پرسیدیم: انتخاب اول‌شان برای کار کردن کجاست؟ و رویای کار کردن برای کدام شرکت ایرانی را دارند؟ ما در سه سال گذشته این سوال را از افراد با تخصص‌های مختلف پرسیدیم.

در نظر سنجی امسال ایران تلنت هم ۱۰۶۵۷ نفــر مشارکت داشته‌اند که در ادامه با هم می‌بینیم انتخاب اول متخصصان ایران در زمینه‌های مختلف برای کار کردن کجاست:

مقایسه نتایج سه سال گذشته

ایران تلنت برای سومین سال است که این نظرسنجی سراسری را برگزار می‌کند. در ادامه نتایج به دست آمده امسال را در مقایسه با دو سال گذشته می‌بینید:

رویای برنامه‌نویسان برای کار کردن

محیط کار ایده‌آل از منظر مشاغل و تخصص‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال اولویت‌های کاری برنامه‌نویسان و خواسته‌های‌شان از محیط کار با اولویت‌های کاری مشاغلی چون منابع انسانی کاملا متفاوت است. ایران تلنت در گزارش خود به تفکیک مشاغل محیط‌های کاری ایده‌آل را معرفی کرده است که در ادامه به چند نمونه از آنها می‌پردازیم.

طبق نتایج به دست آمده نظرسنجی ایران‌تلنت، برنامه‌نویسان شرکت‌های «اسنپ»، «دیجی‌کالا» و «ایرانسل» را به عنوان انتخاب اول برای کار، اعلام کرده‌اند:

رویای متخصصان مارکتینگ و ارتباطات برای کار کردن

برای فعالین در شاخه‌های مختلف مارکتینگ و ارتباطات، دیجی‌کالا گزینه اول برای کار کردن است. از دیگر شرکت‌های مورد علاقه این گروه شغلی می‌توان به همراه اول، جی‌تی‌آی و علی‌بابا اشاره کرد:

رویای متخصصان منابع انسانی برای کار کردن

شاید برای‌تان جالب باشد که متخصصین منابع انسانی که خودشان در کار جذب و استخدام هستند، ترجیح می‌دهند در کدام شرکت‌ها کار کنند. گروه مپنا انتخاب اول فعالین حوزه منابع انسانی برای کار کردن است. شرکت ایران‌‌خودرو انتخاب دوم این دسته از افراد است و دیجی‌کالا نیز گزینه سوم آنها برای کار کردن است:

رویای حسابداران برای کار کردن

گروه مپنا توانسته نظر حسابداران و فعالین حوزه مالی را نیز به خود جلب کند چون حسابداران این شرکت را به عنوان گزینه اول و ایده‌آل خود برای کار کردن معرفی کرده‌‌اند. شرکت‌های ایران‌خودرو، ایرانسل، نستله و داروسازی دکتر عبیدی نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند:

مهمترین فاکتورهای محیط کاری ایده‌آل از دید متخصصان

در بخش دیگری از این نظر سنجی از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا مهمترین فاکتورهای محیط کاری ایده‌آل‌شان را معرفی کنند. طبق انتظار اولین عامل مهم برای تمام متخصصان «میزان حقوق دریافتی» است. دومین ویژگی از دید این افراد «فرصت ارتقا و مسیر شغلی مشخص» است؛ سومین فاکتور مهم نیز «داشتن فرصت یادگیری و توسعه فردی» عنوان شده است. در ادامه تمام فاکتورهای مهم محیط کاری ایده‌آل از منظر افراد مختلف بررسی شده است:

 1. میزان حقوق دریافتی: %۱۷
 2. فرصت ارتقا و مسیر شغلی مشخص: %۱۱
 3. داشتن فرصت یادگیری و توسعه فردی در شرکت: %۱۱
 4. داشتن امنیت شغلی: %۱۰
 5. مزایایی که علاوه بر حقوق به کارمندان تعلق می‌گیرد: %۸
 6. وجود تعادل بین کار و زندگی شخصی: %۷
 7. داشتن رابطه خوب با مدیر حمایتگر و مربی: %۶
 8. محیط کار شاد و جوان و پرانرژی: %۵
 9. به روز بودن شرکت در استفاده از دانش و تکنولوژی: %۴
 10. ساعت کاری منعطف: %۴
 11. جذابیت محصولات و خدمات شرکت: %۴
 12. حمایت شرکت از ایده‌های نو و خلاقانه: %۳
 13. تقدیر و قدردانی از عملکرد خوب: %۳
 14. داشتن رابطه خوب و موثر با همکاران: %۳

دانلود کامل گزارش

برای مشاهده جزئیات بیشتر و بررسی امتیازات کامل گروه‌های شعلی مختلف به شرکت‌ها، می‌توانید گزارش «جذاب‌ترین کارفرمایان ایران» را از سایت ایران‌تلنت دانلود کنید.

دانلود فایل گزارش جذاب‌ترین کارفرمایان ایران

داشبورد هوشمند برندکارفرمایی ایران تلنت

تمامی این گزارش و اطلاعات، بخشی از خروجی داشبورد هوشمند برند کارفرمایی ایران تلنت است؛ این داشبورد برای ارزیابی دقیق عملکرد سالانه شرکت‌ها در برخی از مهمترین شاخص‌های منابع انسانی طراحی شده که از میان آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • رصد و بررسی کارنامه شما در زمینه برند کارفرمایی
 • قدرت برند شما در جذب رزومه و استخدام بهترین متخصصان
 • تاثیر فعالیت‌های شما در رشد جایگاه برند کارفرمایی
 • درک اولویت‌های کاری تیم‌ها با تخصص‌های مختلف
 • شناسایی نقاط قوت عملکرد تیم منابع انسانی
 • بررسی و مقایسه امتیازات تیم‌های مختلف سازمان با یکدیگر
 • مقایسه جایگاه برند کارفرمایی شما با رقیبان در صنعت شما

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت دسترسی به داشبود هوشمند برند کارفرمایی ایران تلنت، می‌توانید از طریق این لینک اقدام کنید.

 یا با تماس با شماره (تلفن فروش) از پشتیبان اختصاصی خود، اطلاعات دقیق‌تری از این داشبورد هوشمند دریافت کنید.

Leave a Reply

مطالب مرتبط

برد DM، رسانه بازاریابی اختصاصی dmboard اپل عذرخواهی برای تبلیغ برد dm iPad Pro Crushبرد DM، رسانه بازاریابی اختصاصی dmboard اپل عذرخواهی برای تبلیغ برد dm iPad Pro Crush

زمان مطالعه: < 1 دقایق اپل اعلام کرد که در تبلیغات اخیر خود شکست خورده و موفق به ایجاد یک تبلیغ خلاقانه و رسیدن به هدف نهایی خود نشده است.

بهترین ابزار سئو سایت: 22 مورد برای آنالیز و بررسی سایتبهترین ابزار سئو سایت: 22 مورد برای آنالیز و بررسی سایت

۱.ابزار بررسی سایت ایرانی جت سئو اگر به دنبال ابزار ایرانی برای بررسی سئو سایت خود هستید، جت سئو یکی از بهترین ابزارهای سئو سایت است که خدمات متنوعی را

خلاصه کتاب: جایزه رایگان در بسته محصولاتخلاصه کتاب: جایزه رایگان در بسته محصولات

آنچه در چکیده کتاب «جایزه رایگان در بسته محصولات، نوشته ست گادین» می‌آموزید در دنیای امروز، امکان نوآوری‌های بزرگ برای اکثر شرکت‌ها فراهم نیست و تبلیغات سنتی هم دیگر راهی