سرزمین سئو مقالات سایت اصطلاحات مدیریت پروژه | مکتوب

اصطلاحات مدیریت پروژه | مکتوب

اصطلاحات مدیریت پروژه | مکتوب post thumbnail image


همان طور که می‌دانید هر حوزه و یا شاخه‌ی علمی و حرفه‌ اصطلاحات مخصوص به خود را دارد. مدیریت و کنترل پروژه نیز از این قاعده مستثنی نیست. این حوزه‌ی جذاب نیز اصطلاحات خاص به خود را دارد که هرکدام به تیم کسب و کار در استانداردسازی روند راه اندازی پروژه کمک می‌کند. شناخت این واژه‌ها برای هر مدیر پروژه‌ای از الزامات کار به حساب می‌آید و حتی می‌تواند شما را بادانش‌تر از سایر رقیبان به نظر برساند. به علاوه افزایش آگاهی با یادگیری این لغات به شما در به کارگیری نرم افزار‌ها و ابزارهای مدیریت پروژه کمک می‌کند. بنابراین در ادامه اصطلاحات، واژه‌ها و عبارت‌های پرتکرار و پرطرفدار مدیریت پروژه جمع‌آوری شده‌اند.

اصطلاحات مربوط به مدیریت پروژه که باید یاد بگیرید

مدیریت پروژه در هر حوزه‌ی کسب و کار اصطلاحاتی دارد که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

آموزش مدیریت پروژه با نرم افزار msp

 

این اصطلاحات مدیریتی در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

ایده پردازی

ایده پردازی جز اصطلاحات مدیریت پروژه است. در این زمان، یعنی قبل از طراحی و یا اجرای یک پروژه تیم‌ها باید از نقاط قوت و ضعف محیط داخلی و همچنین فرصت‌ها و تهدیدات محیط خارجی یک تجزیه و تحلیل کامل را انجام دهند. در واقع تکنیک مورد استفاده برای محاسبه راه‌حل‌ها، خطرات و دیگر موارد توسط متخصصان را ایده‌پردازی می‌گویند. این روش جز راهکارهای تجزیه و تحلیل پروژه است.

مدیر پروژه

حال که قرار است اصطلاحات مدیریت پروژه یک به یک شناخته شوند، باید دید مدیر پروژه کیست؟ در واقع مسئولیت تمامی بهش‌ها و جنبه های پروژه برعهده Project Manager است. یک مدیر پروژه باید از تمام مهارت‌های فنی لازم برخوردار باشد و هم‌چنین آن‌ها را با مهارت‌های سخت، مهارت‌های نرم یا مهارت‌های ارتباطی نیز همراه کند.

پیشنهاد مطالعه: با بهترین دوره مدیریت پروژه آشنا شوید

طرح پروژه

یکی دیگر از اصطلاحات مربوط به مدیریت و کنترل پروژه Project Plan است. طرح پروژه در واقع دستورالعمل پروژه شما را تشکیل می‌دهد‌. همه‌ی اعضای تیم در کنار یکدیگر، قبل از اجرای پروژه، به مستندات تأییدشده‌ای نیاز دارند. این مستندات شامل مقیاس کار، مدت زمان انجام و هزینه می‌شود.

اصطلاحات پروژه epc

epc از جمله مخفف اصطلاحات مدیریتی در پروژه‌های صنعتی است. این کلمه مخفف سه کلمه Engineering، Procurement و Construction است. به همین دلیل است که این اصطلاح برای پروژه، قرارداد و یا پیمانکار و شرکت‌ها به کار می‌رود‌.

آموزش صفر تا صد مدیریت پروژه با اکسل

 

قراردادهای EPC جز قراردادهای پیمانکاری هستند. به این معنا که کارفرما طی قرارداد مسئولیت انجام کلیه فعالیت‌های یک پروژه شامل مهندسی و طراحی، خرید و تامین تمامی اقلام و تجهیزات و در نهایت ساخت و اجرا را به پیمانکار می‌دهد. به همین دلیل است که epc را میتوان جز اصطلاحات پروژه‌های نفت و گاز دسته‌بندی کرد.

Msp

msp مخفف عبارت Microsoft Project است. یک نمونه از نرم افزارهای مدیریت پروژه که از خانواده‌ی مایکروسافت آفیس به حساب می‌آید. این نرم افزار با هدف مدیریت پروژه‌ها طراحی و تولید شده است. عملکرد این نرم افزار به صورت قرار دادن تصوير بزرگي از پروژه پيش روي کاربران به جهت بررسي و ثبت مراحل کار است. این نرم افزار به شما به عنوان یک مدیر پروژه ایده‌های خود را ثبت و سازمان‌دهی کنید و تا مرحله اجرا پیش ببرید.

سیستم مدیریت مشتری یا crm

مخفف کلمه‌ی Customer Relationship Management در اصطلاحات مدیریت پروژه crm است. سی آر ام یک سیستم نرم افزاری است که به مدیران پروژه و صاحبان کسب و کار این امکان را می‌دهد تا به سادگی با مشتریان خود ارتباط بگیرند، ایم ارتباطه‌ها را پیگیری کنند و در جهت تقویت آن‌ها پیش بروند. در واقع این سیستم می‌تواند در شرکت‌های کوچک و متوسط جایگزین سررسیدها، فایل‌های اکسل یا یادداشت‌های کارمندان فروش شود.

pmpiran

pmpiran نام یکی از قدیمی‌ترین و خوشنام‌ترین موسسات در زمینه مدیریت پروژه در ایران است. این موسسه با هدف آموزش و مشاوره مدیریت پروژه فعالیت می‌کند. از سال ۱۳۸۴ که فعالیت خود را آغاز کرده تاکنون توانسته است خدمات آموزشی و مشاوره‌ای متنوعی در زمینه مدیریت پروژه به سازمان‌‌ها و افراد علاقه‌مند ارائه دهد. هم‌چنین لیستی از کسانی که در زمینه‌ی مدیریتی پروژه مدرک pmi دارند، بر روی سایت موسسه قرار می‌گیرد.

PMBOK

یکی دیگر از محبوب‌ترین اصطلاحات مدیریت پروژه در بین مدیران پروژه pmbok است. این لغت در واقع راهنمایی است. یک راهنمایی که از بهترین شیوه‌ها، استراتژی‌ها و رویه‌ها عمل می‌کند. به علاوه یک راهنمای استاندارد ارائه شده توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی است.

Project cost management PMBOK

بخشی از راهنمایی PMBOK مربوط به بخش هزینه‌ها است. در مدیریت پروژه Project cost management PMBOK فرآیندی است که بر روی برنامه‌ریزی، تخمین، تخصیص بودجه، مدیریت و کنترل هزینه پروژه از آغاز تا پایان کار می‌کند.

آموزش صفر تا صد استاندارد PMBOK

 

فرآیندهایی که شامل تکنیک‌ها و اصولی است که می‌توان با استفاده از آن‌ها عملکرد مالی هر پروژه را از جنبه نحوه عملکرد واقعی در مقایسه با هزینه پیش‌بینی‌شده برای کار انجام شده مورد بررسی قرار دهد. هم‌چنین راهکارهایی را برای کاهش cost و تحت کنترل قرار دادن آن‌ ارائه کرد.

اجایل

اجایل به معنای کار سریع است که به طریقی طراحی شده تا با تغییرات فوری سازگاری پیدا کند‌‌. معمولا کسب و کارهای کوچک و نوپا از اجایل استفاده می‌کنند و وظایف تعیین شده را در اسپرینت‌های کوتاه انجام می‌دهد. باید توجه داشته باشید که کارها و پروژه‌های طولانی در چنین مدلی امکان انجام گرفتن را ندارند.

پیشنهاد مطالعه: نرم افزار مدیریت پروژه تحت وب

بودجه Budget

ابتدایی‌ترین موضوع در طراحی پروژه‌ها توجه به بودجه‌ای است که می‌توان به آن اختصاص داد. در هنگام تعیین بودجه باید هزینه‌های پروژه شامل فازها، وظایف، هزینه‌های اجرایی، دستمزد کارمندان و سایر ابزارها و خدمات مور دنیاز در نظر گرفته شوند.

Dashboard

در بین اصطلاحات مدیریت پروژه داشبوردها ابزارهای دیجیتالی هستند که قادرند از پروژه و تیم به خوبی پشتیبانی کنند‌. این ابزار یک هاب از اطلاعات سازمان‌دهی شده، اعضای تیم و ارتباطات آنلاین بوده که احتمال دسترسی هم‌زمان همه‌ی افراد تیم به آن وجود دارد.

EVM

مخفف Earned Value Management یا همان مدیریت ارزش کسب‌شده EVM است. این اصطلاح مخصوص ابزارهای کاربردی برای ارزیابی عملکرد تیم و پیشرفت پروژه به کار می‌رود. سه اصل مهم در بررسی EVM دامنه، زمان و هزینه است.

Fast Tracking

پیگیری سریع از اصطلاحات پروژه‌های صنعتی و دیگر حوزه‌های کسب و کار است که برای افزایش سرعت پیشرفت پروژه و کم کردن مدت‌زمان انجام آن استفاده می‌شود. هدف از پیگیری سریع انجام هم‌زمان چند کار یا حذف تسک‌های غیرضروری است.

نمودار گانت Gantt Chart

نمودار گانت برای زمان‌بندی کارهای پروژه استفاده می‌شود که دو میله‌ی Y برای ارزیابی فعالیت‌ها و میله X برای زمان به نمایش در می‌آورد. نمودار گانت از اصطلاحات مدیریت پروژه که به خوبی با وجود آن می‌توانید مدت زمان انجام هر فعالیت را اندازه بگیرید.

نمودار RACI

RACI مخفف چند اصطلاح کنترل پروژه به انگلیسی است‌. این کلمات شامل Responsible، پاسخ‌دهنده Accountable، همفکری شده Consulted و اطلاع‌رسانی شده Informed است. هر مدیر پروژه‌ای با کمک این نمودار نقش‌ها و مسئولیت‌ها را برای ذی‌نفعان و اعضای تیم تعیین می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مدیریت تیم پروژه – راهنمای کامل

Reporting

گزارش دادن یک روش آشنا و مرسوم برای بررسی وضعیت، روند پیشرفت یا نتایج پروژه است. این اصطلاح مربوط به طول چرخه عمر پروژه بوده و به مدیریت کمک می‌کند تا نتایج به دست آمده را با خط و طرح اصلی مقایسه کند.

سخن پایانی

مدیریت پروژه شامل اصطلاحات و کلیدواژه‌هایی است که برای بیان مراحل پروژه، تکنیک‌ها و ابزارهای مخصوص این فرآیند به کار می‌روند. آشنایی و تسلط بر این اصطلاحات از امور واجب برای مدیر پروژه است. به همین دلیل چند اصطلاح از اصطلاحات مدیریت پروژه در این مقاله برایتان معرفی شد که می‌تواند برای شما مفید باشد. در دوره‌های آموزش مدیریت پروژه مکتب خونه همه مفاهیم و اصطلاحات مدیریت پروژه را یاد خواهید گرفت.

آموزش اسکرام کاربردی با نرم افزار جیرا

 

مطالب مرتبط

ارتقای کمپین های Search و Display گوگل ادز به کمپین های Performance Max با کمک هوش مصنوعیارتقای کمپین های Search و Display گوگل ادز به کمپین های Performance Max با کمک هوش مصنوعی

ارتقای کمپین های Search و Display به کمپین های Performance Max با کمک AI طبق آخرین اطلاع رسانی‌ها، گوگل (Google) تصمیم گرفته است با استفاده از هوش مصنوعی در کمپین

NAT چیست و چگونه کار می‌کند؟ + انواع و مزایا و معایب NATNAT چیست و چگونه کار می‌کند؟ + انواع و مزایا و معایب NAT

NAT چیست؟ NAT یا Network Address Translation یک اصطلاح تخصصی است که تقریباً به اندازه‌ی عمرِ اینترنت قدمت دارد. در سال‌های اولیه‌ی شکل‌گیری مفهوم IP، متخصصین وب به این نتیجه