سرزمین سئو مقالات سایت آموزش دانلود فایل از گیت هاب

آموزش دانلود فایل از گیت هاب

آموزش دانلود فایل از گیت هاب post thumbnail image


گیت که برای اولین بار در سال 2011 ارائه شد؛ در ابتدای امر مورد استقبال زیادی قرار نگرفت. اما نیاز بشر به تعامل بیشتر و توجه به جزئیات و روند تغییرات باعث شد تا گیت در سال 2018 دوباره مطرح شده و در مدت کوتاهی به یکی از نیازهای ضروری تمام برنامه‌نویسان حرفه‌ای تبدیل شود. در واقع دنیای جدید، نیاز به تعریف کردن پروژه‌های گسترده‌ای داشت که انجام دادن آنها از عهده یک شخص خارج بود و از سوی دیگر، نیازهای حوزه برنامه‌ریزی گسترده‌تر شده بودند. به این موارد باید تخصصی‌تر شدن حوزه‌های مختلف برنامه‌نویسی را هم اضافه کرد.

همه این موارد باعث شد تا نیاز به فضایی اشتراکی که بتوان کدهای آماده را از آن دانلود کرد و ایده‌های خود را در آن به اشتراک گذاشت و تیمی مناسب را برای هدف خود گرد آورد و در نهایت پروژه‌ را به نحوی مطلوب هدایت کرد؛ به نیازی ضروری و مبرم تبدیل شد.

از طرفی دیگر گیت هاب را باید همین فضای کار اشتراکی دانست که بر مبنای توسعه گروه و انجام پروژه بر اساس تخصیص بخش‌های مختلف به افراد متخصص، به وجود آمده است. پیش از آموزش دانلود فایل از گیت هاب و سایر آموزش‌های لازم در این حوزه، مثل آموزش ساخت پروژه در یا نحوه استفاده از کدهای گیت هاب، باید با ماهیت، فضاهای مختلف و کارکرد این فضا به صورت مختصر آشنا شویم.

معرفی گیت هاب

در بخش قبل به صورت خلاصه به ماهیت گیت هاب اشاره کردیم اما در این قسمت کمی دقیق‌تر آن را بررسی خواهیم کرد. گیت هاب را باید یک ابزار قوی در مدیریت پروژه‌‌های برنامه نویسی دانست. در واقع شما در انجام پروژه‌های خود گاهی به استفاده از کدهای دیگران که آن را به اشتراک گذاشته‌اند یا مواردی مثل تشکیل یک تیم برنامه‌نویسی حرفه‌ای یا مدیریت کوچک‌ترین تغییرات ایجاد شده در کدها نیاز دارید.

آموزش گیت به زبان ساده

 

از سوی دیگر وجود فضایی اجتماعی مانند اینستاگرام که برنامه‌نویسان بتوانند رزومه و نمونه کارهای یکدیگر را در آن مشاهده کنند؛ می‌تواند به شکل‌ گیری تعاملاتی کارآمد و تشکیل گروه‌های حرفه‌ای و انجام پروژه‌های بزرگ کمک کند. البته گیت هاب را از این نظر، بیشتر باید شبیه لینکدین دانست.

در نتیجه این نیازها، گیت هاب توانست به سرعت، به یکی از مهم‌ترین ابزارها در برنامه‌نویسی تبدیل شود و امروزه آشنایی و داشتن مهارت کار با این ابزار، از جمله مهارت‌های یک کدنویس حرفه‌ای است.

راحتی کار کردن با گیت هاب از جمله مواردی است که باعث محبوبیت آن شده است. گیت هاب می‌تواند روی سیستم عامل‌های مختلفی از جمله لینوکس، ویندوز و غیره نیز کار کند و این ویژگی باعث راحت شدن کاربری آن می‌گردد. در کنار این موارد، گزینه‌هایی مثل دانلود ترموکس از گیت هاب (ترموکس، سیستم عاملی مثل لینوکس در فضای اندروید است که آزادی عمل زیادی به شما می‌دهد) جذابیت این ابزار را چند برابر می‌کند.

در هر فضایی همواره مفاهیمی مهم و پر تکرار وجود دارند که درک آنها می‌تواند به شناخت دقیق‌تر ما از آن فضا و ایجاد راحتی بیشتر در کار با آن منجر شود. گیت هاب هم از همین قاعده پیروی می‌کند و می‌توان با شناختن مفاهیم مهم و فضاهای اصلی آن، درک مناسبی از ماهیت و کارکرد آن به دست آورد. از جمله بخش‌ها و مفاهیم مهم گیت هاب، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • اصطلاح repository در گیت هاب در واقع به مخزن یا انبار کدهای شما اشاره دارد. هر برنامه نویسی با بارگذاری فایل کد خود در گیت هاب، آن را در مخزنی خاص ذخیره می‌کند که می‌تواند عمومی یا خصوصی باشد. این انبار فایل‌ها می‌تواند تمامی کدهای مربوط به پروژه‌ای خاص را در خود جای دهد و می‌توان برای پروژه‌های مختلف مخزن‌های متفاوت تعریف کرد. در حقیقت آموزش دانلود فایل از گیت هاب، در حقیقت یادگیری این موضوع است که ما چگونه کدی خاص را از مخزنی عمومی که در دسترس همگان قرار دارد؛ بارگیری می‌کنیم. طبیعتا اگر شما می‌خواهید که کدهای شما خصوصی باشند؛ باید از مخازن پولی گیت هاب استفاده نمایید.
  • اصطلاح commit وقتی به کار می‌رود که برنامه‌نویس در پروژه یا کد خاصی را تغییر می‌دهد و در یک commit توضیح می‌دهد که علت انجام این تغییر چه بوده است.
  • اصطلاح fork هنگامی به کار می‌رود که پروژه خاصی در گیت هاب وجود دارد و برنامه‌نویس قصد دارد تا با استفاده از آن به عنوان پایه، پروژه‌ای جدید را بسازد. اهمیت این موضوع، در بروزرسانی همزمان پروژه جدید، که بر اساس پروژه قبلی ساخته شده، با اعمال تغییرات در پروژه قدیمی‌تر است که برنامه‌نویس را از انجام کارهای تکراری بی‌نیاز می‌کند.
  • اصطلاح pull request هم وقتی به کار می‌رود که برنامه‌نویس در پروژه جدید خود که از پروژه‌ای قدیمی‌تر گرفته شده تغییراتی اعمال می‌کند و احساس می‌کند که تغییرات ایجاد شده توسط او، باید در کدهای اولیه نیز به کار گرفته شود و با pull request این موضوع را به برنامه‌نویسان اولیه اطلاع می‌دهد.
  • فضای اجتماعی گیت هاب هم از جمله موارد جذاب است. در این فضا که مانند شبکه‌ی اجتماعی خاص برنامه‌نویسان است؛ می‌توان رزومه هر فرد را دید و علاوه بر این از کارهای مشترک او که به وسیله pull request صورت پذیرفته دیدن کرد. علاوه بر این معمولا در این فضا، این تغییرات اعمال شده مورد نقد قرار می‌گیرد و این فضای اجتماعی می‌تواند باعث ایجاد تعاملاتی کارآمد و موثر‌ میان برنامه‌نویسان گردد.

پیشنهاد مطالعه: کار با کامیت در گیت به صورت لوکال یا ریموت

دانلود فایل از گیت هاب

حالا به یکی از جذاب‌ترین بخش‌های گیت هاب می‌رسیم و آن چیزی نیست جز آموزش دانلود پروژه از گیت هاب. در گیت هاب شما نمی‌توانید مخزنی شخصی داشته باشید و آن را در اختیار کسی قرار ندهید مگر این که از سرویس‌های خاص گیت هاب استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود تا شما با آموزش دانلود فایل از گیت هاب بتوانید کدهای مختلف و کاربردی برنامه‌نویسان مختلف را دانلود کرده و آن را مناسب نیاز و سلیقه خود تغییر دهید. برای این کار دو مسیر گلی وجود دارد که به آنها می‌پردازیم.

آموزش پایتون مقدماتی با جادی

 

اولین مسیری که در آموزش دانلود فایل از گیت هاب باید به آن پرداخت؛ دانلود کد منبع به صورت فایل فشرده یا zip است. برای این کار پس از پیدا کردن repository مورد نظر، روی گزینه‌ای که در تصویر نشان داده شده کلیک نموده و کل متعلقات این repository را دانلود نمایید.

البته توجه داشته باشید که اگر commit یا نظراتی که دیگران روی پروژه اعمال کرده‌اند برای شما مهم است و دوست دارید که تاریخچه تغییرات را هم مشاهده کنید؛ این روش برای شما کارآمد نیست و باید سراغ روش دوم بروید.

دومین روش در آموزش دانلود فایل از گیت هاب استفاده از برنامه گیت هاب نصب شده روی سیستم است. در این روش شما باید آدرس اینترنتی repository مدنظر خود را پیدا کنید. برای مثال اگر برنامه‌نویس خاصی را دنبال می‌کنید و دوست دارید تا کدهای او را بارگیری نمایید کافیست اسم او را همراه با کلمه GitHub در گوگل سرچ کنید و به اولین صفحه در نتایج وارد شوید. سپس از میان repositories او مورد مورد نظر را انتخاب نمایید و پس از کلیک روی clone،‌ لینک مدنظر خود را کپی کنید.

در ادامه باید git bash را در هر پوشه‌ای که دوست دارید فایل دانلود شده در آن قرار گیرد؛ باز کرده و دستور زیر را در آن بنویسید :

$ git clone url

با اجرای دستور کل repository انتخاب شده دانلود می‌شود و برای دریافت commit هم کافیست با استفاده از همین url دستور

$ git log –pretty=one line

را در git bash اجرا نمایید.

آموزش نصب گیت و گیت هاب

برای کار با گیت هاب باید قدم به قدم جلو برویم و بهتر است این کار را از صفر شروع کنیم. اولین قدم برای انجام هر کاری در گیت هاب، نصب آن است. نصب گیت هاب کار پیچیده‌ای نیست و شما به راحتی می‌توانید با طی کردن مراحل زیر این کار را انجام دهید.

راحت‌ترین روش برای نصب گیت هاب، استفاده از نصب کننده است که می‌توان به راحتی آن را از سایت گیت هاب دانلود کرد. سپس در هر سیستم عاملی از لینوکس گرفته تا ویندوز و mac این نصب کننده را اجرا نموده و روی yes و سپس next کلیک نمایید تا گیت روی دستگاه شما نصب شود. توصیه می‌کنیم که اگر تا به حال با گیت کار نکرده‌اید؛ تنظیمات پیشفرض را تغییر نداده و تنها روی next کلیک کنید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است مقاله ما را در رابطه با آموزش نصب گیت و گیت هاب مطالعه کنید.

برای پیکره بندی هم باید از قبل در گیت هاب عضو شده باشید که این کار بسیار ساده است و کافیست تا وبسایت گیت هاب مراجعه کنید و مانند یک سایت معمولی، ایمیل خود را در آن وارد کرده و ثبت نام نمایید. پس از نصب گیت دو دستور زیر را برای پیکره بندی وارد نمایید و به جای عبارت your name و your email هم نام کاربری و ایمیل ثبت شده خود در گیت هاب را جایگزین کنید.

 git config –global user.name YOUR NAME $

 git config –global user.email YOUR EMAIL $

در اینجا لازم است تا به طور مختصر به دانلود گیت هاب برای اندروید هم بپردازیم. حقیقت این است که اگرچه اپلیکیشن گیت هاب برای اندروید وجود دارد اما کدنویسی در آن کار سختی است. اما این مسئله اصلا به این معنا نیست که این اپلیکیشن، که می‌توانید آن را از پلتفرم‌های مخصوص مانند گوگل پلی و غیره دانلود کنید؛ کارایی ندارد. با این اپ شما می‌توانید برنامه‌ها و کدهای خود را بررسی کنید و از همه مهم‌تر، به طور فعال در فضای اجتماعی گیت هاب حضور داشته باشید و از اعلان‌ها مطلع گردید.

آموزش ساخت پروژه در گیت هاب

برای ساخت پروژه جدید در گیت هاب بعد از ایجاد حساب و دانلود و نصب گیت هاب، روی قسمت home کیلک نمایید و سپس پس از انتخاب گزینه repositories با لیست مخازن روبرو می‌شوید و می‌توانید با انتخاب گزینه new انبار جدیدی برای خود تعریف کنید. در مراحل بعد نام مخزن و توضیحات مربوط به آن مثل افرادی که روی پروژه کار می‌کنند، سطح دسترسی (اینکه مخزن در دسترس همه باشد یا خیر) و غیره روی گزینه creat repository کلیک کنید تا پروژه جدید شما ساخته شود.

نحوه بارگذاری فایل در گیت هاب

حالا که نحوه ساخت پروژه جدید در گیت هاب را شناختیم و قبل از این که به آموزش دانلود فایل از گیت هاب بپردازیم؛ باید شیوه آپلود کردن فایل در گیت هاب را هم بشناسیم. بعد از ساخت پروژه، پوشه‌ای روی سیستم شما با نامی که برای پروژه تعیین کرده‌اید ساخته می‌شود.

آموزش برنامه نویسی اندروید

 

وارد این پوشه شوید و پس از کلیک و انتخاب git bash این دستور را بنویسید:

git init (/code)(/code)

سپس در مرحله بعدی برای اضافه کردن فایل به پروژه، دستور git add را تایپ و در انتها نیز برای ذخیره شدن تغییرات روی مخزن لوکال، یا همان مخزن سیستم شما دستور git commit -m commit را وارد کنید و نظر خود را به جای commit بعد از m بنویسید.

پس از ارائه آپرس پروژه که روی سایت گیت هاب قرار دارد که توسط دستور زیر انجام می‌شود:

git remote add origin yourRepositoryURL

شما باید تغییرات را روی سرورهای گیت هاب، از طریق دستور git push origin master ذخیره نمایید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت اکانت گیت هاب

آموزش گیت و گیت هاب با مکتب خونه

با توجه به اهمیت یادگیری گیت و گیت هاب و کسب مهارت در کار کردن با آن، بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا در دوره‌های آموزش گیت و گیت هاب مناسب شرکت کنند و مهارت‌هایی مثل آموزش دانلود فایل از گیت هاب، نحوه استفاده از پروژه‌های گیت هاب، نحوه تغییر در گیت هاب و به طور کلی کار در این فضا را یاد بگیرند.

در زمان انتخاب این دوره‌ها باید به چند مورد نهم توجه کرد. مثلا این که دوره توسط چه کسی و با چه کیفیتی به شما ارائه می‌شود. پیدا کردن دوره مناسب آموزشی در این زمینه می‌تواند سخت باشد اما مکتب خونه کنار شماست.

دوره‌های آموزش گیت و گیت هاب مکتب خونه، به صورت کاملا کاربردی و تخصصی ارائه شده و در تهیه آن‌ها تلاش شده است تا مهارت‌های اساسی گیت، در کمترین زمان و بهترین کیفیت، توسط مدرسین مجرب در اختیار شما قرار گیرند. اگر به مواردی مثل آموزش گیت علاقه‌مند هستید؛ حتما از دوره‌های ما دیدن فرمایید.

مطالب مرتبط

آیا گوگل دیسکاور در آپدیت نوامبر ۲۰۲۳ باگ دارد؟ گوگل تحقیق می‌کندآیا گوگل دیسکاور در آپدیت نوامبر ۲۰۲۳ باگ دارد؟ گوگل تحقیق می‌کند

گوگل در چندماه پایانی سال 2023 اقدام به انجام چندین آپدیت مختلف در موتور جستجوی خودش و هم‌چنین دیگر خدماتش کرد. آپدیت‌هایی که آخرین آن‌ها در نوامبر 2023 انجام شد

خلاصه کتاب تقویت‌کنندگان – مدیر سبزخلاصه کتاب تقویت‌کنندگان – مدیر سبز

نکات کلیدی کتاب مدیران می‌توانند رشد کارمندان را افزایش داده یا آن ‌را محدود کنند. «تضعیف‌کنندگان» پتانسیل دیگران را مسدود می‌کنند. آن‌ها امکانات بلند‌مدت شرکت‌هایشان را محدود می‌کنند. «تقویت‌کنندگان» نیروی